چه مواردی را می توان به عنوان مهریه قرارداد؟

چه مواردی را می توان به عنوان مهریه قرارداد؟

چه مواردی را می توان به عنوان مهریه قرارداد؟

پسندیدم 0
۰

مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود و طبق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید.

این مال ممکن است عین معین مثل خانه ، زمین ، باغ ، اتومبیل و غیر این ها باشد ، ممکن است منفعت باشد مثل این که سکونت یا اجاره بهای خانه ای را برای مدت معین مهر قرار دهند و نیز ممکن است عمل یا کار باشد ، البته کاری را می توان مهر قرار داد که ارزش اقتصادی داشته باشد مثل تعلیم زبان خارجی ، آشپزی یا ساختن خانه ای معین . در نهایت ممکن است مهر نه عین باشد ، نه منفعت و نه عمل بلکه حق باشد ، این حق می تواند حق دینی باشد که به نفع زن از طرف شوهرایجاد می شود مثل این که شوهر تعهد کند مبلغ پانصد میلیون تومان را بابت مهر به زن بدهد یا طلبی که شوهر از شخص ثالثی دارد به جای مهر به زن پرداخت شود ، یا می تواند حق عینی مثل حق انتفاع و ارتفاق باشد و یا حق خیارات.

اما در یک دسته بندی کلی چه چیزهایی را می توان به عنوان مهریه قرار داد؟ یا به عبارت دیگر شرایط صحت مهریه چیست؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات می پردازیم.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : جرم به دست آوردن مال از طریق نامشروع چیست و مجازات آن چه می باشد؟

 

دسترسی آسان به سرفصل ها

شرایط صحت مهریه:

۱) طبق ماده ی ۱۰۷۸ قانون مدنی مهر باید مالیت داشته یعنی دارای ارزش داد و ستد اقتصادی باشد، بنابر این چیزهایی مثل آب دریا و هوا را که ارزش داد و ستد اقتصادی ندارند نمی توان به عنوان مهر تعیین کرد.

۲) برابر ماده ی ۱۰۷۸ قانون مدنی مهر باید قابل تملک به وسیله ی زن باشد، بنابر این اموال و مشترکات عمومی (مانند جاده ها و باغ های عمومی) و موقوفات و یا مالی را که متعلق به شخص ثالث است را نمی توان مهر قرار داد.

۳) اگر مهر عین معین باشد باید در زمان عقد موجود باشد و اگر معلوم شود که در زمان عقد موجود نبوده، تعیین مهر باطل خواهد بود مثلا اگر اتومبیلی را مهر قرار دهند که در حین عقد از بین رفته بوده است این مهر باطل و بی اثر است و مثل یا قیمت آن به زن تعلق می گیرد.

۴) طبق ماده ی ۱۰۷۹ قانون مدنی مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن ها بشود معلوم باشد، معلوم بودن مهر به این معنی است که مقدار و جنس و وصف آن مشخص باشد، بنابراین نمی توان مقدار نامعلومی از زمین یا طلا یا هر کالایی که مشخصات آن معلوم نیست را به عنوان مهر قرار داد.

۵) مهر باید معین باشد، یعنی نمی توان یکی از دو یا چند چیز را به طور مردد (مانند یکی از دو خانه به طور نا معین) مهر قرار داد.

۶) مهر باید منفعت عقلائی مشروع داشته باشد، بنابر این چیزی را که قانون فروش یا استعمال آن را منع کرده مثل مواد مخدر را نمی توان مهر قرار داد.

۷) مالی که به عنوان مهر قرار داده می شود باید متعلق به شوهر باشد ، البته ملک غیر را هم با اذن و اجازه ی مالک می توان مهر قرار داد.

۸) شوهر باید قدرت بر تسلیم مهر داشته باشد و گرنه تعیین مهر درست نخواهد بود مثلا انگشتر یا گردن بندی را که در دریا غرق شده و دست یافتن به آن ممکن نیست نمی توان مهر قرار داد. البته اگر شوهر قادر به تسلیم مال نباشد ولی زن بتواند خود آن را به دست آورد ، در این صورت مال مزبور را می توان به عنوان مهر تعیین کرد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مجازات خرید، فروش و قاچاق مشروبات الکلی چیست؟

جمع بندی:

در این مقاله به طور کامل به بررسی شرایط صحت مهریه و مواردی که می توان به عنوان مهریه قرار داد پرداختیم.در این زمینه اگر مسئله  و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)