ازدواج سفید چیست؟ و وضعیت فرزندان ناشی از ازدواج سفید از نظر قانون

ازدواج سفید چیست؟ و وضعیت فرزندان ناشی از ازدواج سفید از نظر قانون

ازدواج سفید چیست؟ و وضعیت فرزندان ناشی از ازدواج سفید از نظر قانون

پسندیدم 0
۰

هم‌خانگی بدون ازدواج يا ازدواج سفيد، پدیده‌ای است که دختر و پسر به عنوان هم‌خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، بی آنکه میان آن‌ها پیوند رسمی ازدواج و رابطه زن و شوهری باشد. رواج چنین پدیده ای در جامعه صدای هشدار کارشناسان را به دلیل مخاطرات گسترده حقوقی، روانی و اجتماعی آن بلند کرده است.

در طی سال های اخیر، آمار این نوع از ازدواج در جامعه ی ایران نیز بالا رفته و از آنجایی که ایران به عنوان کشوری اسلامی رابطه میان دو فرد با جنس مخالف را بدون وجود صیغه محرمیت نمی‎پذیرد و قوانین و قواعد مربوط به حقوق خانواده ی کشور نیز برگرفته از این موضوع است، اقشار مختلف جامعه در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند.

اما مفهوم دقیق ازدواج سفید چیست؟ آیا چنین ازدواجی واجد وصف حقوقی است؟ و در نهایت وضعیت فرزندان ناشی از ازدواج های سفید چه می‎شود؟ در این مقاله از دادواره به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شروط ضمن عقد ازدواج چه چیز هایی هستند

 

ازدواج سفید چیست؟

 

 

مفهوم ازدواج سفید

ازدواج سفید، شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک زن و مرد بدون لحاظ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی می‌باشد.

در واقع در ازدواج سفید زن و مرد بدون ثبت رسمی  و قانونی مسئله ازدواج و بدون گذراندن آداب و رسوم مرسوم در رابطه با ازدواج رسمی، شروع زندگی‌شان را زیر یک سقف پایه ریزی می‌نمایند. طبعاً در چنین ارتباطی طرفین تعهد قانونی و شرعی نسبت به یکدیگر ندارند و نمی‌توانند مدعی حق و حقوقی نسبت به یکدیگر باشند.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : شرایط طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 

 

در خصوص تاریخچه ازدواج سفید بایستی به نظام اجتماعی و تشکیلاتی کشورهای غربی رجوع کرد. جایی که در سالیان اخیر شروع و برقراری پیوند عاطفی و زناشویی در کشورهای غربی در ساختاری خارج از مباحث حقوقی و سنت‌های مرسوم ترویج پیدا کرده است و مقوله ازدواج غیر رسمی و غیر حقوقی از جایگاه خاصی برخوردار شده است.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

 

جامعه ایرانی به دلیل ریشه ‌های فرهنگی برگرفته شده از دین اسلام و مذهب شیعه و فرهنگ ایرانی به هیچ وجه نمی‌تواند مسئله ازدواج سفید را در بین زنان و مردان پذیرا باشد. در واقع جامعه ایرانی ازدواج را فقط و فقط در چارچوب قانونی و رسمی پذیرا می باشد و شروع و برقراری رابطه زناشویی در بستری به نام ازدواج سفید را امری غیر اخلاقی و نامطمئن تلقی می‌کند. همچنین قانون حاکم بر جمهوری اسلامی ایران؛ برقراری ارتباط خارج از چارچوب شرعی را غیر قانونی می‌داند و برای این تخطی از قانون، مجازات‌هایی نیز تعیین کرده است.

 

مطالعه کنید : گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله و یا ازدواج موقت چگونه است؟

 

ازدواج سفید چیست؟

 

اگر چه ازدواج سفید بستری غیر سنتی برای شروع زندگی مشترک بوده و از لحاظ قانونی، شرعی و عرفی غیر قابل هضم تلقی می‌شود ولی بایستی ریشه های این موضوع را در شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… جامعه ایرانی جست و جو کرد و نباید به صورت کورکورانه این پدیده را به صورت کامل مرتبط به هجمه و نفوذ فرهنگ غربی وارداتی در نظر گرفت.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

ازدواج سفید در حقوق ایران، به هیچ عنوان به رسمیت شناخته نمی‎شود، در نتیجه هیچ‎یک از آثار و وظایف ناشی از زوجیت بر زن و مرد بار نمی‎شود.

 

وضعیت فرزندان ناشی از ازدواج سفید از نظر قانون

چنین رابطه ای زنا تلقی می شود و فرزند ناشی از آن فاقد مشروعیت قانونی است، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نیست و نه فرزند از والدین، نه والدین از فرزند ارث نمی‎برند.

در چنین مواردی اغلب زن به خاطر پرهیز از بی آبرویی و فشارهای روانی جامعه به دنبال اثبات رابطه ابویت فرزند و والد نمی رود و حتی اگر ادعا کند که صیغه بوده است، در صورت انکار مرد، ادعای زن، به خاطر ثبت نبودن، قابل اثبات نیست.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : قانون و اسلام در باب صیغه برای مردان متاهل چه می گویند؟

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد ازدواح سفید صحبت کنیم ، در این مورد اگر سوال و یا مسئله ای دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)