مهرالمثل زن چیست و تعیین مهرالمثل برای زن

مهرالمثل زن چیست و تعیین مهرالمثل برای زن

مهرالمثل زن چیست و تعیین مهرالمثل برای زن

پسندیدم 0
۰

یکی از حقوقی که از دیرباز به هنگام عقد نکاح به زن تعلق می گرفته است مهریه است و مهدی تنها متعلق به کشورهای مسلمان نبوده بلکه سایر کشورها و ادیان نیز از دیرباز به هنگام عقد نکاح برای زن مهریه تعیین می‌کردند قانونگذار نیز به تبع آن مهریه را در قانون مدنی مطرح کرده است بنابراین مهریه یکی از حقوق زن در هنگام عقد ازدواج محسوب می‌شود که باید مالیت داشته باشد. مهریه از همان انعقاد عقد نکاح دائم یا موقت به مالکیت زن در می آید و می تواند در آن هر گونه تصرفی داشته باشد البته مهریه در هنگام عقد نکاح ضروری و واجب نیست بلکه طرف می توانند مهریه را تعیین کنند یا تعیین آن را به زمان بعد از انعقاد عقد نکاح موکول کنند.

البته باید دقت داشت که برخلاف ازدواج دائم در ازدواج موقت حتماً باید مهریه تعیین شود.

مهریه که با توافق زوجین تعیین می‌شود دارای اقسام مختلفی است از جمله مهریه عندمطالبه عند الاستطاعه مهرالمثل ما مهرالمثل مهرالمتعه و… که ما در این مقاله می خواهیم به توضیح مهرالمثل و اینکه چگونه تعیین می شود بپردازیم.پ

همچنین بخوانید : آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

مهرالمثل چیست

همانطور که گفته شد مهریه یکی از حقوق زنان در هنگام انعقاد عقد نکاح محسوب میشود و قانونگذار هیچ اجباری در رابطه با تعیین مهریه در عقد دائم ندارد بنابراین زوجه میتواند مهریه تعیین نکند یا تعیین مهریه را بعد از انعقاد نکاح انجام بدهند مهرالمثل زمانی مطرح می‌شود که زوجین در هنگام قرارداد به هر دلیلی مهریه را تعیین نکرده باشد از جمله این دلایل می‌توان: به عدم توافق بر سر مهریه یا قانونی و مشروع نبودن مهریه یا عدم مهریه شرط شده باشد و اگر نزدیکی انجام شده باشد مهرالمتعه به زن تعلق نمیگیرد.

بنابراین در صورتیکه هنگام انعقاد عقد نکاح مهریه به دلیلی تعیین نشده باشد و در صورت نزدیکی به زن مهرالمثل تعلق میگیرد مهران مثل بر اساس عرف و جایگاه اجتماعی و خانوادگی و خصوصیات و صفات زن مانند زیبایی، سن و… تعیین میشود.

ماده ۱۹۹۱ قانون مدنی نیز در این رابطه بیان می کند که 》 برای تعیین مهر المثل ، باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود》

همانطور که در ماده مذکور اشاره شد مهرالمثل بر اساس وضعیت خانوادگی و اجتماعی و دیگر صفات زن تعیین می شود البته مطابق قانون برای اینکه بخواهند مهرالمثل را تعیین کنند وضعیت خانوادگی و اجتماعی و صفات و خصوصیات زن را در مقایسه با خویشاوندان و سایر افرادی که در موقعیت زن هستند در مورد سنجش قرار میدهند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : در چه صورتی پرداخت نکردن مهریه حکم زندانی دارد؟

تعیین مهرالمثل برای زن

همانطور که گفته شد مهرالمثل زمانی مطرح می‌شود که به هنگام عقد مهریه برای زن تعیین نشده باشد و همچنین گفتیم مهریه بر اساس عرف و مطابق با موقعیت اجتماعی و خانوادگی زن تعیین می شود و جنبه عرفی دارد اما اکنون این سوال مطرح می شود که با تحقق چه شرایطی زن مستحق دریافت مهرالمثل خواهد بود از جمله شرایط دریافت مهرالمثل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ هنگامی که زن و مرد برای تعیین مهریه به توافق نرسیده باشند و قبل از اینکه بخواهد مهریه را تعیین کنند بین زن و مرد نزدیکی انجام شده باشد در این صورت زن مستحق دریافت مهرالمثل می باشد.

_ در صورتی که بین زن و مرد مهریه مشخص شده باشد اما بنا به دلایلی مثلاً قانونی یا شرعی نبودن آن باطل بوده باشد در این صورت نیز مهریه زن همان مهرالمثل خواهد بود.

_ در مواردی که عقد نکاح باطل بوده و میان زن و مرد نزدیکی انجام نشده باشد وزن از باطل بودن عقد نکاح باخبر نبوده باشد در این صورت نیز زن مستحق دریافت مهرالمثل خواهد بود.

بنابراین در صورتی که میزان مقدار مهریه تعیین شده باشد و رابطه زناشویی هم میان زوجین انجام شده باشد در این صورت زن مستحق دریافت مهرالمثل است و برای تعیین آن باید دادخواست تعیین مهرالمثل را به دادگاه خانواده ارائه دهد .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : هزینه بخشش مهریه چقدر است و مدارک لازم

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد تعیین مهرالمثل برای زن صحبت کنیم و مهر المثل را به طور کلی بررسی کردیم ، در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از آن ها بپرسید .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)