بیمه تامین اجتماعی چیست، بررسی تمامی حقوق و مزایای آن

بیمه تامین اجتماعی چیست، بررسی تمامی حقوق و مزایای آن

بیمه تامین اجتماعی چیست، بررسی تمامی حقوق و مزایای آن

پسندیدم 0
۰

سازمان تامین اجتماعی از سال ۱۳۳۱ با عنوان سازمان بیمه گر در راستای حمایت از نیروی کار جامعه و خانواده های آن ها فعالیت خود را آغاز کرده است. این سازمان دارای هویت مالی و حقوقی مجزا بوده و همزمان به وزارت تعاون، کار و رفاح اجتماعی وابسطه است. تنها هدف و مهم ترین هدف سازمان تامین اجتماعی ایجاد رفاه و حمایت از حقوق همه مردم از جمله کارمندان، کارگران و کارفرمایان و خانواده های آن هاست.

سازمان تامین اجتماعی به تنهایی مهم ترین رکن صنعت بیمه کشور است. همه اشخاص در هر صنفی که مشغول به کار هستند می توانند خود را بیمه کرده و از خدمات آن بهرمند شوند. سازمان تامین اجتماعی حقوق بیمه گذار را تضمین کرده و طبق اصل قانون به صورت مستمری بعد از بازنشستگی و ارائه خدمات درمانی از حقوق این افراد حمایت می کند. اشخاص دارای کد بیمه که نام آن ها در فهرست این سازمان قرار دارد میتوانند صاحب دفترچه شده و از این امتیاز استفاده کنند.

منابع مالی سازمان تامین اجتماعی از حق بیمه بیش از ۴۰ میلیون نفر بیمه گذار تحت پوشش این سازمان در کشور به صورت ماهیانه تامین می شود. در سال ها اخیر بیمه شدن همه افراد شاغل در حوزه های مختلف توسط کارفرمایان، طبق قانون بیمه تامین اجتماعی امری اجباری است. در کشور بیش از ۳ میلیون بازنشسته مستمری بگیر وجود دارند که به صورت مادام العمر از حمایت و خدمات رفاهی و مالی سازمان تامین اجتماعی بهرمند می شوند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سامانه تامین اجتماعیtamin.ir + راهنمای کامل ورود به سایت ها

معرفی انواع بیمه تامین اجتماعی

به دلیل تنوع در حوزه های شغلی مختلف ممکن است همه نیروهای کار از شرایط شغلی یکسان و مشابهی برخوردار نباشند. اشخاصی تحت نظر کارفرما فعالیت می کنند از جمله کارکنان کارخانه ها، شرکت ها و کارگاه ها و برخی از افراد جامعه به صورت مستقل یا آزاد فعالیت و کار می کنند. برای هر کدام از این دسته های شغلی سازمان تامین اجتماعی بیمه مختص به خود را در نظر گرفته است. در ادامه هر کدام از انواع بیمه ها را بررسی می کنیم.

۱-بیمه اجباری

نیروی کاری که تحت نظر قانون کار با یک کارفرمای حقیقی یا حقوقی یک قرار داد دو طرفه امضا و تنظیم می کنند، مشمول این نوع بیمه اجباری می شوند. همانطور که از نام این بیمه مشخص است کارفرما وظیفه دارد تمام نیروهای کار مجموعه خود را بیمه کند. در صورت عدم بیمه حتی یک شخص توسط کارفرما، با مشکلات وعواقب جدی برای ادامه فعالیت کل مجموعه خود رو برو است.

این نکته حائز اهمیت است که سن فرد، نوع کار، مدت زمان کار هیچ اثری درعدم بیمه کردن نیروی کار ندارد. در این نوع بیمه ۳۰ درصد از حقوق کارگر یا کارمند به عنوان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود. کارفرمایان باید پس از کسر تنها ۷ درصد از حقوق نیروی کار خود و افزودن ۲۳ درصد دیگه این حقه بیمه را به سازمان ارائه دهند. بیمه اجباری همه افراد مزد بگیر، مستمری بگیران بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی را مشمول می شود.

۲-بیمه خویش فرما

عده زیادی از افراد به صورت مستقل و آزاد یا با عنوان کارفرما در جامعه مشغول به فعالیت هستند. با توجه به قوانین بیمه خویش فرما تامین اجتماعی میتوان این بیمه را به دودسته کلی تقسیم کرد:

 • مشاغل آزاد و حرَف : این دسته شامل افرادی است که به صورت مستقل در حرفه ای فعالیت میکنند و خواهان بیمه شدن هستند یا کارفرمایانی که دارای یک یا چند نیروی کار هستند و میخواهند خود را نیز بیمه کنند. این افراد باید ابتدا مجوز اشتغال خود را از سازمان های ذی‌صلاح دریافت کرده یا مدرک تشخیص هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی را داشته باشند.

حق بیمه در این نوع بیمه خویش فرما مبلغ ثابتی ندارد و بیمه گذار با انتخاب درصد های مختلف (۱۲،۱۴،۱۶ درصد) به صورت ماهیانه از امکانات رفاهی و حمایتی سازمان تامین اجتماعی بهره مند شود.

 

 • بیمه اختیاری: این بیمه افرادی را تحت پوشش قرار می دهد که جزء هیچ کدام از انواع بیمه های ذکر شده مانند بیمه اجباری و مشاغل آزاد و حرَف قرار نمی گیرند. از مزایا این نوع بیمه میتوان به مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی، خدمات درمانی، فوت و کمک هزینه های ازدواج اشاره کرد.

 

۳-بیمه بیکاری

این نوع بیمه تنها افراد تحت پوشش بیمه اجباری را شامل می شود و سایر افراد دارای شغل مستقل یا آزاد و همین طور کارفرمایان را که از بیمه های خویش فرما استفاده می کنند را شامل نمی شود. تنها افرادی که شرایط زیر را دارا باشند تحت شمول این بیمه قرار می گیرند.

 • ایرانی بودن
 • اخراج شدن یا بیکاری غیر ارادی و بدون دخالت فرد
 • حوادث غیر مترقبه نظیر سیل، زلزه، آتش سوزی و…
 • تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و قانون کار باشد
 • اعلام بیکاری فقط در یک بازه ۳۰ روزه پس از اخراج
 • فعالیت تحت نظر قانون کار به عنوان یک نیروی کار عادی

همه این ها بخشی از شرایطی است که برای دریافت بیمه بیکاری فرد باید دارا باشد.

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی زنان خانه داری که فاقد شغل بوده و حقوقی دریافت نمی کنند را تحت پوشش و حمایت خود قرار میدهد. این بیمه شامل سه نوع است که زنان خانه دار می توانند هر کدام از آن ها را انتخاب کنند.

 • حق بیمه ۱۲ درصد که شامل بازنشستگی است.
 • حق بیمه ۱۴ درصد که علاوه بر بازنشستگی و شامل فوت نیز میشود.
 • حق بیمه ۱۸ درصد که شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی است.

مزایای بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی مانند سایر بیمه ها مزایایی را چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم برای افراد تحت پوشش این بیمه قرار داده است. این بیمه مزایا کوتاه مدت و همچنین بلند مدتی برای افراد پس از بازنشستگی ارائه می دهد.

امکان استفاده از خدمات رایگان درمانی

از مزایا کوتاه مدت و همچنین مدام العمر بیمه تامین اجتماعی استفاده از خدمات درمانی رایگان است. با مراجعه به مراکز و بیمارستان های تحت پوشش این سازمان یا مراکز طرف قرار داد با سازمان تامین اجتماعی میتوانید از خدمات درمانی به صورت کاملا رایگان یا با هزینه های اندک استفاده نمایید.

بازنشستگی با بیمه تامین اجتماعی

بیمه گذار میتواند پس از گذشت ۲۰ تا ۳۰ سال طبق قوانین سازمان درخواست بازنشستگی کنند. سن بیمه گذار و سال های فعالیت او در میزان حقوق بازنشستگی موثر است. بیمه شدگان مرد در سن ۶۰ سالگی و بیمه شدگان زن در سن ۵۵ سالگی با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه می توانند بازنشسته شوند.

بیمه شدگانی که مشاغلی سخت و طاقت فرسا داشتند، بدون شرط سنی نیز از حقوق بازنشستگی بهره مند می شوند. خانواده تحت تکلف فرد بیمه شده می توانند در صورت فوت شخص از این حقوق بهرمند شوند. کمک هزینه مسکن، عیدی و کمک هزینه عائله مندی از دیگر مزایا بیمه بازنشستگی است.

بهره مندی از کمک هزینه ازدواج بیمه تامین اجتماعی

برای بهره مندی از این کمک هزینه باید به مدت ۵ سال قبل از زمان ازدواج، بیمه شده حق بیمه پرداخت کرده باشد و همچنان نیز مشغول به کار باشد. بیمه شدگانی که این شرط را دارا هستند ولی در زمان ازدواج خود از این کمک هزینه استفاده نکرده اند، میتوانند برای دریافت آن اقدامات لازم را به عمل بیاورند.

دریافت کمک هزینه کفن و دفن

کمک هزینه ای معادل یک ماه حقوق در سال فوت بیمه شده به بازماندگان شخص پرداخت می شود. خانواده شخصبیمه شده کافی است با داشتن تنها گواهی فوت و دفترچه درمانی یا کد بیمه فرد برای دریافت این مبلغ به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند.

دریافت کمک هزینه خرید وسایل کمک پزشکی

شخص بیمه شده در صورت نیاز به استفاده از وسایل کمک پزشکی مانند عصا و…، میتواند تنها با گواهی تشخیص پزشک معالج برای استفاده از وسایل و همچنین فاکتور خرید وسیله به مراکز سازمان مراجعه کرده و سازمان تامین اجتماعی طبق قوانین و بخش نامه های موجود، شخص را در خرید وسایل حمایت مالی می کند.

جمع بندی

مزایا بیمه تامین اجتماعی به همین ها ختم نمیشود. با بهرمندی از هر کدام از انواع بیمه های ذکر شده تسهیلات و خدمات مربوط به آن را دریافت میکنید که در این مطلب به همه آن ها نپرداختیم. علاوه بر این مزایا سازمان تامین اجتماعی کشور بیمه های دیگری نظیر بیمه عمر و بیمه تکمیلی را نیز دارا می باشد که برای افزایش بهره وری خود از این بیمه میتوانید از آن ها نیز استفاده کنید.در این مورد اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)