تقبیل و مضاجعه چیست؟

تقبیل و مضاجعه چیست؟

تقبیل و مضاجعه چیست؟

پسندیدم 1
۰

در قوانین کیفری ما ، در صورتی که زن و مردی به سن بلوغ شرعی رسیده باشند و بدون اجرای صیغه ی محرمیت با یک دیگر ارتباط داشته باشند ، مرتکب جرم رابطه ی نامشروع شده و برای آن ها مجازات تعیین می شود.

اهمیت این جرم در قانون به قدری است که قانون گذار این جرم را به دلیل ایجاد اختلال در نظم عمومی و مغایرت با عفت عمومی و عرف جامعه ، در دایره ی جرایم غیر قابل گذشت قرار داده است ، یعنی در صورتی که شاکی خصوصی نداشته و یا شاکی خصوصی رضایت دهد همچنان مرتکب مجازات می شود.

قانون گذار این عمل را در ماده ی ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) جرم انگاری کرده است، به موجب این ماده:« هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.» با مطالعه ی ماده متوجه می شویم مصادیق رابطه نامشروع به طور کامل بیان نشده و به همین دلیل در بسیاری از موارد قاضی با تفسیر موسع می تواند مواردی را با این عنوان جرم انگاری و مجازات کند که اشخاص اطلاعی از امکان جرم بودن آن رفتار ها ندارند. علاوه بر این تنها مواردی که در قانون از آن ها به عنوان مثال برای روابط نامشروع استفاده شده است؛ تقبیل و مضاجعه است. اما این لغات به چه معنا هستند و چه رفتارهایی را شامل می شوند؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : صورت های خاص کلاهبرداری چیست؟

 

تقبیل و مضاجعه چیست؟

 

دسترسی آسان به سرفصل ها

تقبیل و مضاجعه چیست؟

تقبیل در لغت به معنای بوسیدن و مضاجعه به معنای همبستر شدن است. بنابراین می توان بوسیدن یا همبستر شدن زن و مردی که بین آن ها رابطه ی نامشروع وجود ندارد را از مهم ترین و واضح ترین مصادیق رابطه نامشروع که با مجازات شلاق تعزیری تا نود و نه ضربه مواجه است، دانست.

سوال مهمی که در مورد این ماده مطرح می شود این است که این ماده صرفا ناظر به روابط نامشروع فیزیکی است یا روابط غیر فیزیکی مثل تماس یا ارسال پیام را هم شامل می شود؟ در صورت تفسیر مضیق این ماده و با توجه به آوردن کلماتی مثل تقبیل و مضاجعه که هر دو اعمال فیزیکی محسوب می شوند، می توان این طور نتیجه گیری کرد که منظور این ماده فقط روابط نامشروع فیزیکی بوده است اما در رویه ی قضایی اصولا این طور نیست و قاضی هر گونه رابطه ی نامشروعی را اعم از فیزیکی یا غیر فیزیکی که محتوای آن مرز رابطه ی مشروع و قانونی را رد کرده باشد، مشمول این ماده دانسته و برای آن مجازات تعیین می کند.

جمع بندی:

در این مقاله با بررسی ماده ی ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ( بخش تعزیرات ) به بیان مفهوم دو واژه ی «تقبیل» و «مضاجعه» به عنوان اصلی ترین مصادیق روابط نامشروع که در ماده بیان شده است، پرداختیم.در این زمینه میتوانید روی خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین دادواره حساب باز کنید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)