طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع چیست؟

پسندیدم 0
۰

طلاق در لغت به معنای گشودن گره و رها کردن است و در منظر حقوقی می توان گفت : طلاق عبارت است از انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده او . در حقوق امروز ایران طلاق ممکن است با حکم دادگاه یا بدون آن اتفاق بیفتد اگرجه ثبت آن نیاز به حکم دادگاه یا گواهی عدم امکان سازش دارد .

در یک تقسیم بندی کلی در قانون ایران طلاق به دو دسته طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم می شود . طلاق رجعی به این معناست که برای شوهر در مدت عده حق رجوع وجود دارد ، یعنی بااینکه رابطه ی زوجیت به واسطه اجرای طلاق قطع شده است اما در صورت رجوع مرد در مدت زمان عده همان رابطه زوجیت برقرار می شود اما طلاق بائن ، به طلاقی گفته می شود که در آن برای شوهر حق رجوع وجود ندارد .

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : طلاق رجعی چیست و مدت زمان رجوع بعد از طلاق چه می باشد؟

مطلبق ماده ی ۱۱۴۵ قانون مدنی : « در موارد زیر طلاق بائن است :

۱) طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود .

۲) طلاق یائسه .

۳) طلاق خلع و مبارات مادامی که زن رجوع به عوض نکرده باشد .

۴) سومین طلاق که بعد از سه وصلت متوالی به عمل آید ، اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا نتیجه طلاق جدید . »

اما منظور از طلاق خلع که در مورد سوم این ماده به عنوان یکی از موارد طلاق بائن بیان شده چیست و ارکان این طلاق به چه صورت است ؟ در این مقاله از دادسرا به به بررسی مفهوم این طلاق می پردازیم .

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع چیست؟

دسترسی آسان به سرفصل ها

طلاق خلع چیست ؟

ماده ی ۱۱۴۶ قانون مدنی ایران در تعریف طلاق خلع بیان می کند : « طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد . »

بنابراین مطابق تعریف این ماده در طلاق خلع دو رکن مهم وجود دارد :

۱) تنفر و کراهت داشتن زن نسبت به شوهر خود ، به طوری که ادامه ی زندگی را برای او یا هردو نفر مشکل کند و منجر به بی توجهی به وظایف و تکالیف شرعی و همچنین احساسات انسانی شود .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود؟

۲) پرداخت مالی از سوی زن به مرد در مقابل انجام طلاق ، به صورتی که زن را از زوجیت خارج کرده و مرد حق رجوع به او را نداشته باشد .

به مالی که زن می بخشد اصطلاحا فداء یا فدیه می گویند که می تواند عین معین ، دین یا منفعت باشد و در مورد میزان آن ضابطه خاصی وجود ندارد . بلکه به توافق میان طرفین بستگی دارد  که در این صورت ممکن است همان مهریه یا غیر آن یا مالی به ارزش کمتر یا بیشتر از مقدار مهریه باشد، همچنین نفقه كه بر ذمه شوهر است یا اجرت شیر دادن فرزند در مدت معین می‌تواند فدیه قرار گیرد .

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع چیست؟

جمع بندی :

در این مقاله بیان کردیم که در حقوق ایران طلاق بر دو قسم طلاق بائن و طلاق رجعی تقسیم می شود و یکی از مهمترین موارد طلاق بائن ، طلاق خلع است و در نهایت به تعریف طلاق خلع و ارکان آن پرداختیم . از اینجا به بعد با شماست … تجربه ارزشمندی دارید؟میتوانید زیر همین پست در قسمت نظرات آن را به اشتراک بگذارید . نیاز به خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دارید؟ وقت را تلف نکنید و از خدمات مشاوره حقوقی آنلاین دادواره بهره مند شوید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)