کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

پسندیدم 0
۰

کلاهبرداری سنتی با فریب دادن مستقیم اشخاص اتفاق می افتد ، اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و به ویژه گسترش فضای مجازی و محیط سایبر ، اعمال مجرمانه نیز در فضای مجازی امکان گسترش زیادی پیدا کرده اند . یکی از مهم ترین این جرایم ، که سومین نسل جرایم رایانه ای هستند ، کلاهبرداری رایانه ای یا کلاهبرداری اینترنتی است ، این جرایم جرایم جدیدی هستند که اصولا در محیط مجازی معنی پیدا کرده اند و یا همان جرایم سنتی هستند که گستره و ابعاد نوینی را در فضای مجازی پیدا کرده اند .

در این مقاله به بررسی نکات و مواد مرتبط با جرم کلاهبرداری رایانه ای در قوانین ایران می پردازیم .

کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی :

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، کلاهبرداری اینترنتی انواع متفاوتی دارد که هر کدام متناسب با نحوه ی ارتکاب و فریب اشخاص از یکدیگر متمایز می شوند ، از مهمترین این جرایم می توان موارد زیر را نام برد :

۱) فیشینگ ( درگاه پرداخت اینترنتی جعلی )

۲) فروشگاه اینترنتی تقلبی

۳) سایت های شرط بندی مسابقات

۴) خالی کردن حساب به بهانه قرعه کشی

۵) سرقت اطلاعات هویتی ( از طریق ایمیل ، لینک و یا پیامک جعلی )

۶) سرقت اطلاعات با ویروس ها و آگهی های تبلیغاتی

و ….

با دقت به مواردی که بیان شد ، به این نتیجه می رسیم که اولا در کلاهبرداری های رایانه ای و اینترنتی به جای بردن مال از طریق اغفال مستقیم یک فرد ، این کار از طریق استفاده متقلبانه از رایانه انجام می شود . علاوه بر این ، در این نوع از کلاهبرداری گاه موضوع جرم اموال غیرملموس ، مثل مطالبات ، اعتبارات ، سپرده ها و یا امتیازات مالی هستند .

قانون گذار ایران ابتدا در سال ۱۳۸۲ برخی از کلاهبرداری های رایانه ای را که در بستر مبادلات اینترنتی انجام می شوند با تصویب قانون « تجارت الکترونیکی » جرم انگاری کرد و بعد از آن با توجه به نیاز به مقررات جامع تر در این زمینه ، « قانون جرایم رایانه ای » در سال ۱۳۸۸ تصویب شد و تحت عنوان جرایم رایانه ای وارد قانون تعزیرات شده و مواد ۷۲۹ الی ۷۸۲ آن را تشکیل داد .

ماده ی ۶۷ قانون تجارت الکترونیکی در مورد کلاهبرداری رایانه ای بیان می کند : « هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی، با سوء استفاده و یا استفاده غیر مجاز از «داده‌پیام»ها، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای و وسائل ارتباط از راه دور و ارتکاب افعالی نظیر ورود، محو، توقف«داده‌پیام»، مداخله در عملکرد برنامه یا سیستم رایانه‌ای و غیره دیگران را بفریبد و یا سبب گمراهی سیستم‌های پردازش خودکار و نظائر آن شود و از این طریق برای خود یا دیگری وجوه، اموال یا امتیازات مالی تحصیل کند و اموال دیگران را ببرد مجرم محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبان اموال به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال ماخوذه محکوم می‌شود … »

کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی

بنابراین در این ماده ، کلاهبردار علاوه بر فریب دیگران اقدام به گمراه سازی سیستم های پردازش خودکار نیز می کند .

علاوه بر این در ماده ی ۷۴۱ قانون تعزیرات در خصوص این جرم اینطور مقرر می کند که : « هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‎ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد . »

پس مطابق این ماده انجام هر یک از رفتارهای تغییر ، محو ، ایجاد یا متوقف کردن سامانه که به طور غیر مجاز در سامانه های رایانه ای یا اینترنتی انجام شود و در نتیجه ی آن مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای شخص مرتکب یا دیگری شود ، کلاهبرداری اینترنتی محسوب می شود .

پیشنهاد میکنیم مقاله کلاهبرداری چیست را مطالعه کنید.

شکایت از کلاهبرداران اینترنتی :

ابتدا باید با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه ای که وظیفه رسیدگی به جرایمی که در فضای سایبری رخ می دهد را دارد ، تشکیل پرونده دهید . پس از تشکیل پرونده و به جریان افتادن روال قانونی شکایت ، باید به یکی از مراکز پلیس فتا در شهر محل سکونت خود مراجعه کنید .

جمع بندی :

کلاهبرداری مانند هر جرم دیگر سنتی با فریب دادن مستقیم اشخاص اتفاق می افتد اما با توجه به روز افزون شدن نیاز کاربران به فضای مجازی امکان این که در این فضا نیز کلاهبرداری اتفاق افتد بسیار زیاد می باشد.پس این بود که کلاهبرداری اینترنتی به وجود آمد . این جرایم جرایم جدیدی هستند که اصولا در محیط مجازی معنی پیدا کرده اند و یا همان جرایم سنتی هستند که گستره و ابعاد نوینی را در فضای مجازی پیدا کرده اند . در این مقاله سعی کردیم به طور کامل در مورد کلاهبرداری اینترنتی صحبت کنیم و به بررسی نکات و مواد کلاهبرداری رایانه ای پرداختیم . شما نیز اگر هنوز مسئله ای برایتان وجود دارد میتوانید آن را در زیر همین پست در قسمت نظرات از ما بپرسید.اگر هم تجربه ی ارزشمندی دارید خوشحال می شویم آن را با ما درمیان بگذارید . البته فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)