بازرسی بیمه برای طلاق صوری چگونه است

بازرسی بیمه برای طلاق صوری چگونه است

بازرسی بیمه برای طلاق صوری چگونه است

پسندیدم 0
۰

طلاق صوری به طلاقی گفته می‌شود که برخلاف طلاق واقعی طرفین قصد و رضا ندارند و به صورت غیر واقعی می خواهند از یکدیگر جدا شوند که از نظر قانونی این نوع طلاق ها باطل هستند.

افراد با اغراض متفاوتی اقدام به طلاق صوری مینمایند از جمله آن می‌توان به دریافت مستمری پدر فوت شده اشاره کرد که در این صورت سازمان تامین اجتماعی خواستار ارائه طلاق نامه می شود و همچنین بازرسی هایی را در این زمینه انجام می دهد تا مطمئن شود که طلاق انجام شده واقعی بوده است ولی اگر مطابق بازرسی‌های انجام شده مشخص شود که طلاق صوری بوده دیگر فرد نمی‌تواند از آن حقوق مستمری استفاده نماید از جمله راه هایی که ممکن است بازرس از صوری بودن طلاق مطلع شود این است که زوجین از یکدیگر طلاق بگیرند و پس از اینکه مستمری را دریافت نمودند از طلاق خود را جویی کنند که در این شرایط بازرس از صوری بودن طلاق مطلع می‌شود و مزایای تعلق گرفته نیز منتفی خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه عندالاستطاعه در طلاق

دلایل اثبات طلاق صوری

همانطور که گفته شد در صورتی که افراد با طلاق صوری خواهان دریافت مستمری پدرشان باشند که فوت کرده است، سازمان تامین اجتماعی طلاق نامه را مطالبه می کند و همچنین بازرسی های لازم را انجام می‌دهد تا از صوری نبودن طلاق مطمئن شود در این هنگام ممکن است اشخاص دیگری نیز به صوری بودن طلاق معترض شوند که در این صورت با ارائه دلایل کافی می توانند ادعای خود را به اثبات برسانند.

مثلاً اگر زنی با طلاق صوری دریافت مستمری پدر فوت شده خود را خواستار شود در این صورت سهم مادر یا خواهر کاهش پیدا میکند و آنها معترض خواهند شد .

حال این سوال مطرح می‌شود که این اشخاص چگونه می توانند صوری بودن طلاق را اثبات کنند ؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت که در صورتی که طلاق در شناسنامه ثبت شده باشد به منزله صوری بودن آن است و افراد باید مدارک لازم برای صوری بودن آن ارائه دهند و این مدارک، هرگونه دلیل و مدرکی که دال بر صوری بودن طلاق باشد را شامل میشود. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_  در صورتی که افراد موفق به دریافت مستمری با طلاق صوری شوند و پس از آن دوباره با یکدیگر ازدواج کنند یا از طلاق رجوع کنند در این صورت اهالی آن محل می توانند شهادت بدهند که این افراد هنوز با یکدیگر رابطه زوجیت دارند که در این صورت اهالی محل استشهاديه تنظیم می کند و به سازمان تامین اجتماعی ارائه می دهند

_ اگر زوجین که با طلاق صوری مستمری دریافت کرده‌اند با صیغه ۹۹ ساله یا عقد موقت با هم ازدواج کنند اگر ازدواج شاد به ثبت رسیده باشد اشخاص دیگر می توانند با استناد به این مدارک صوری بودن طلاق را اثبات کند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : نحوه گرفتن طلاق خلع و مراحل انجام آن

اگر که مطابق دلایل زیاد شده یا هرگونه دلیل و مدرک دیگری اثبات شود که ازدواج صوری بوده است در این صورت سازمان تامین اجتماعی فرد را محکوم به جزای نقدی معادل دو برابر خسارت های وارد شده به سازمان تامین اجتماعی می کند و اگر این کار را دو بار تکرار کند محکوم به حبس از دو ماه تا ۶ ماه خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد بازرسی بیمه برای طلاق صوری صحبت کنیم ، در این زمینه اگر مشکل و یا سوالی داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور کامل از ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)