ارش البکاره چیست؟

ارش البکاره چیست؟

ارش البکاره چیست؟

پسندیدم 0
۰

یکی از انواع مجازات هایی که قانون گذار در قانون مجازات اسلامی برای جرایم علیه تمامیت جسمانی افراد پیش بینی کرده ، دیه به معنای خون بها است . دیه از  در موارد قتل یا ورود جراحت غیر عمد به دیگری و یا قتل و جراحت های عمدی در مواردی که امکان قصاص وجود نداشته باشد تعیین می شود.

در قانون اصولا میزان دیه اعضای متفاوت بدن مشخص است ، اما گاهی با مواردی مواجه می شویم که قانون گذار برای ورود صدمه به آن میزان دیه ای را تعیین نکرده است، به چنین مواردی که دیه ی دقیق آن ها تعیین نشده است ارش گفته می شود.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : رفع مسدودی حساب بانکی چگونه است؟

ماده ی ۴۴۹ قانون مجازات اسلامی در تعریف ارش می گوید : « ارش ، دیه غیر مقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.

مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر این که در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.»

اما یکی از موارد ارش که در عموم مردم و جامعه از آن صحبت می شود، ارش البکاره یا ارش بکارت دختران است. اینکه ارش البکاره چیست و در چه مواردی به اشخاص تعلق می گیرد را در این مقاله از دادواره بررسی می کنیم.

ارش البکاره چیست؟

دسترسی آسان به سرفصل ها

ارش البکاره چیست؟

مطابق قانون مجازات اسلامی، در صورتی که مردی اقدام به زنای عنف یا در زبان عامیانه تجاوز به زنی کند، یعنی با زور و اجبار و اکراه زن اقدام به برقراری رابطه جنسی با زن نماید، باید مهرالمثل به او بپردازد، یعنی مهریه ای که در عرف جامعه به زنان هم شان او پرداخت می شود.

حال اگر در اثر این رابطه جنسی، بکارت دختر نیز از بین برود، فرد متجاوز مکلف است خسارت بکارت یا همان ارش البکاره را نیز پرداخت کند.

ماده ی ۶۵۷ قانون مجازات اسلامی در این خصوص بیان می کند:« هرگاه ازاله بکارت غیرهمسر با مقاربت یا به هر وسیله دیگری و بدون رضایت صورت گرفته باشد موجب ضمان مهرالمثل است.

تبصره ۱- هرگاه ازاله بکارت با مقاربت و با رضایت انجام گرفته باشد چیزی ثابت نیست.

تبصره ۲- رضایت دختر نابالغ یا مجنون یا مکرَهی که رضایت واقعی به زنا نداشته در حکم عدم رضایت است.»

توجه داشته باشید که مطابق تبصره ی ۱ ماده، زمانی ارش البکاره به شخص تعلق می گیرد که رابطه بر خلاف رضایت و میل درونی او و با اجبار و اکراه صورت گرفته باشد، بنابراین در صورتی که رابطه جنسی نامشروع واقع شده با رضایت زن صورت گرفته باشد ارش البکاره به او تعلق نخواهد گرفت.

همچنین در این خصوص تفاوتی بین عمد یا غیر عمد بودن عمل و همچنین نحوه ی از بین رفتن بکارت نیست، یعنی چه با مقاربت و چه با وسیله ای دیگر این اتفاق افتاده باشد مهرالمثل به زن تعلق گرفته و در صورت از بین رفتن بکارت ارش آن باید پرداخت شود.

در خصوص میزان ارش البکاره نیز اختلاف نظراتی وجود دارد، برخی از فقها معتقدند میزان آن باید با مهرالمثل برابر باشد، اما در نهایت مقام تعیین کننده ی میزان ارش البکاره نیز دادگاه است که با استفاده از نظر کارشناس آن را تعیین می کند.

 

جمع بندی:

در این مقاله از دادواره به بررسی مفهوم ارش البکاره و نحوه تعیین میزان آن پرداختیم.در این زمینه نیاز به مشاوره دارید؟ میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)