چک بین بانکی چیست و مدت زمان و نحوه وصول آن چگونه است

چک بین بانکی چیست و مدت زمان و نحوه وصول آن چگونه است

چک بین بانکی چیست و مدت زمان و نحوه وصول آن چگونه است

پسندیدم 0
۰

چک بین بانکی چیست

چک یکی از اسناد تجاری محسوب می شود که امروزه کاربرد فراوانی دارد و افراد در معاملات خود بیشتر از آن استفاده میکند.

چک انواع مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها چک های رمزدار است که از طرف بانک صادر می‌شود و به دو دسته بانکی و بین بانکی تقسیم می گردد چک های رمزدار به دلیل اینکه از طرف خود بانک صادر می شوند از امنیت بالایی برخوردار هستند اگر کسی خواهان انتقال پول از یک بانک به بانک دیگری باشد در این صورت میتواند از بانک درخواست چک بین بانکی نماید و دیگر نیازی نیست که فرد متقاضی خود دسته چک داشته باشد در مورد این نوع از چکها باید حتماً توجه کنیم که چک های بین بانکی به صورت در وجه حامل هرگز امکان پذیر نیست و فقط به نام گیرنده چک صادر می شود.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : چک حقوقی و نحوه وصول ان

مدت زمان وصول چک بین بانکی

همان طور که گفته شد چک بین بانکی چکی است رمز دار که از طرف بانک با درخواست متقاضی جهت انتقال پول از یک بانک به بانک دیگر صادر می شود اما آنچه در این میان اهمیت دارد این است که مدت زمانی که فرد دارنده چک می تواند آن را وصول کند چقدر است؟

چک بین بانکی چیست

باید توجه کرد که وصول نقدی چک بین بانکی امکان پذیر نیست و فقط از طریق خود بانک باید به حساب دارنده چک واریز می گردد با این حال دارنده چک تنها تا ساعت ۱۳ مهلت دارد تا چک خود را وصول کند.

همچنین بخوانید : چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

نحوه وصول چک بین بانکی

هر چکی با درخواست متقاضی چک بین بانکی از طرف بانک صادر می‌شود دارای یک رمز مشخص است به همین دلیل به آن چک رمزدار هم می‌گویند و از طرفی وصول چک بانکی هم به صورت نقدی امکان پذیر نیست بلکه بانک صادر کننده چک مبلغ مورد نظر را از حساب صادر کننده برداشت می کند و چک بین بانکی را به عهده یک بانک دیگر صادر می کند به همین دلیل است که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای وصول چک بین بانکی دارنده چک باید به شعبه بانکی که در چک ذکر شده است برود و پس از اینکه چک را به بانک دادید و بانک رمز آن را تایید نمود در این صورت مبلغ به حساب بانک معرفی شده واریز میشود البته باید توجه داشت که وصول چک بین بانکی باید تا ساعت ۱۳ ظهر انجام گیرد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : ضمانت اجرای عدم ثبت چک در سامانه صیاد

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد چک بین بانکی صحبت کنیم ، در این زمینه اگر به مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین نیاز دارید میتوانید با استفاده از خدمات ما با وکلای دادواره در تماس باشید و سوالات خود را از آن ها به طور واضح بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)