سامانه عدل ایران چیست؟

سامانه عدل ایران چیست؟

سامانه عدل ایران چیست؟

پسندیدم 1
۰

دولت ها با ورود اینترنت به تمام ابعاد زندگی تصمیم گرفته اند تمام خدمات خود را به شکل الکترونیک ارائه دهند. دولت ایران هم با تاسیس و راه اندازی سامانه عدل ایران توانسته تا علاوه بر تسهیل و تسریع ارائه آن در وقت و هزینه افراد جامعه نیز صرفه جویی نمایند. در گذشته با این کار کاملا به صورت سنتی انجام می شد و به دلیل عدم امنیت، نقض حریم شخصی و … قوه قضاییه با راه اندازی سامانه عدل ایران این امکان را فراهم آورده تا با استفاده از یک سامانه­ ی الکترونیکی اوراق قضایی و خدمات دیگری را به صاحبان آنها ابلاغ کند.

 

سامانه عدل ایران

 

سامانه عدل ایران www.adliran.ir، از مهم ترین اقدامات دولت و قوه قضاییه، در راستای الکترونیکی کردن ارائه خدمات می باشد. نکته حائز اهمیت در رابطه با این سامانه این است که عموم شهروندان سایت عدل ایران رو با عنوان سایتی برای ابلاغ الکترونیک می شناسند و  از دیگر خدمات این سایت اطلاع چندانی ندارند. این سایت ارائه دهنده خدمات وسیعی در حوزه قضایی است، به شما پیشنهاد می کنیم یکبار به این سایت سر زده و تمام خدمات الکترونیک آن را به طور جامع مشاهده فرمایید.

از دیگر مزایا احراز هویت غیر حضوری برای ارائه خدمات الکترونیک به صورت زیر می باشد:

 • صرفه جویی در تعداد نیروی انسانی
 • بلادرنگ بودن ارائه خدمات
 • کاهش سایر هزینه ها
 •  ارائه خدمات به صورت شبانه روزی

این مزایا نام برده تاثیر شگرفی در چابکی و افزایش کارایی خدمات قوه قضاییه به صورت بلادرنگ به کاربران خود داشته است. احراز هویت دیجیتال همه ابعاد زندگی امروزی ما را در بر می گیرد. همه امور روزمره در حال دیجیتالیزه شدن است پس همه این ها یک راهکار احراز هویت دیجیتال همراه با امنیت، دقیق، سریع و مقرون به صرف را می طلبد.

به همین دلیل در این مقاله از دادواره قصد آشنایی بیشتر با این سامانه را داریم و می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که سامانه عدل ایران چیست؟

 

 

عدل ایران چیست

 

سامانه عدل ایران چیست؟

بر اساس ماده ۱۷۵ قواعد دادرسی کیفری سامانه این با نام “ثنا” یا همان “سامانه عدل ایران” که مورد بحث ماست در سال ۱۳۹۵تاسیس و راه اندازی شد. هدف این سامانه ارائه دادخواست، کاهش تراکم جمعیت ثبت کنندگان شکایت، پیگیری اظهارنامه به خواست و دستور قوه قضاییه کشور راه اندازی شده است. گسترش هر چه بیشتر ارتباطات الکترونیک این سامانه به صورت چشمگیری مورد توجه شهروندان قرار گرفته است.

قوه قضاییه بر طبق همان ماده دادرسی کیفری وظیفه دارد از سال ۱۳۹۲ از طریق سامانه های الکترونیک، اوراق قضایی را به وکلا و همچنین به طرفین دعوی ابلاغ نماید. این سامانه ابلاغ اوراق قضایی را به همین جهت با نام مختصر ثنا ایجاد کردند. عموم مردم از قبیل شاکی، متهم، وکلای هر کدام توانایی مشاهده کردن آخرین وضعیت درخواست خود را به صورت کاملا الکترونیکی دارند. این نکته بسیار مهم است که دو طرف پرونده می بایست در سامانه احراز هویت کرده و ثبت نام کنند. در غیر این صورت ادامه یافتن دادرسی آن ها با مشکل جدی مواجه می شود و رفع آن زمان بر است.

 

نحوه ثبت نام و طرح شکایت در سامانه عدل ایران

متقاضیان می توانند شکایت خود را به دو صورت ثبت و پس از آن پیگیری نمایند:

 • روش اول: از طریق درگاه خدمات الکترونیکی
 • روش دوم: از طریق دفاتر خدمات الکترونیک
به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

اگر جزء آن دسته افرادی هستید که تمایل ندارید دیگران از فرایند و علت شکایت شما مطلع شوند و توانایی شرح آن به فرد دیگری را ندارید می توانید از روش اول یعنی از طریق درگاه خدمات الکترونیکی لستفاده نمایید و بدون مشکل درخواست خود را ثبت نمایید. برای ثبت نام در این سامانه باید مراحل زیر را طی کنید:

۱-ابتدا برای ثبت نام به سایت سامانه عدل ایران مراجعه کنید.

۲-در این سایت دو گزینه برای ثبت نام موجود است. گزینه شخص حقوقی و گزینه شخص حقیقی. شرکت ها چه خصوصی و چه غیره باید شخص حقوقی را انتخاب نمایند ولی افراد عادی شناسنامه دار باید شخص حقیقی را انتخاب کنند.

۳-بعد از این انتخاب باید اطلاعات شخصی خود را به ترتیب وارد کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات، ادامه را کلیک نمایید.

۴-در این صفحه شماره تلفن همراه و تلفن ثابت و ایمیل خود را وارد نمایید.

۵-در این صفحه آدرس پستی، استان، شهر، کد پستی و آدرس منزل خود را درج نمایید و باز هم به مرحله بعد روید.

۶- در این مرحله عکسی واضح که در سال جاری گرفته شده را اسکن کرده و در سامانه آپلود کنید.

اگر تاکنون خطایی در این زمینه نداشته باشید، می توانید به صفحه اصلی رفته و اطلاعات خود را از قسمت ویرایش تغییر دهید. پس پایان این مرحله دیگر مرحله پیش ثبت نام اتمام یافته و می بایستی به همراه کارت ملی به نزدیک ترین دفتر قضایی به حل سکونت خود مراجعه کرده و هویت خود را احراز کنید. پس از این مرحله به شماره تلفن شما پیامکی حاوی رمز عبور ارسال می شود.

۷-این مرحله باید به سامانه عدل ایران مجدد مراجعه کنید و قسمت کدملی، رمز عبور، عدد تصویری را وارد کنید و به مرحله بعد می روید.

نگران نباشید با فراموش کردن رمز عبور خود این سامانه گزینه بازیابی رمز عبور را داراست و فقط کافیست روی قسمت فراموشی رمز کلیک کنید.

۸-پس از اتمام همه این مراحل دیگر می توانید به قسمت بازیابی اطلاعات بروید و تمام ابلاغیه ها و پرونده های خود را به صورت کامل مشاهده نمایید.

 

همچنین بخوانید : آیا بکارت در مهریه زن تاثیر گذار است؟

 

امکانات صفحه اصلی سامانه عدل ایران

با یکبار ثبت نام در این سامانه می توانید از امکانات متنوع آن استفاده کنید. فقط کافی است به سایت www.adliran.ir مراجعه کرده و به قسمت درگاه خدمات الکترونیک قضایی بروید تا این خدمات را به صورت جامع مشاهده کنید. این خدمات عبارتند از:

 • اطلاع رسانی

همانطور که مشخص است این بخش ، خدماتی در راستای اطلاع رسانی را به کاربران سایت عدل ایران ارائه می دهد. اشخاص حقیقی و اطلاع رسانی با استفاده از رمز پرونده، پیگیری پرونده با کدملی و شماره پرونده برای متقاضیان فراهم می باشد. برای وکلا نیز این بخش اطلاع رسانی موجود می باشد و مانند قبل است با این تفاوت که به صورت اختصاصی برای وکلا طراحی شده است.

اگر به دنبال دفاتر قضایی یا مجتمع های قضایی هستید با مراجعه به بخش جستجو میتوانید این نشانی این دفاتر و مجتمع ها را در صفحه اصلی عدل ایران به صورت لیستی پیدا کنید.

سامانه عدم سوء پیشینه با ابلاغ آن به صورت الکترونیکی این امکان را به شما می دهد که عدم سوء پیشینه خود را دریافت کرده و به صورت فیزیکی نیازی به حضور شما در دفاتر پلیس ۱۰+ نباشد.

از دیگر امکانات متنوع این سامانه می توان به نوبت دهی اینترنتی با عنوان سامانه نوبت دهی قضایی اشاره کرد. این قسمت دریافت نوبت برای مراجعه به شعب دادگاه و همچنین دفاتر خدمات قضایی را به صورت آنلاین امکان پذیر کرده است.

در بخش اطلاع رسانی می توانید اپلیکیشن عدالت همراه را دانلود کرده و از خدمات آن هم در کنار این سامانه بهرمند شوید.

 •  دسترسی سریع

دسترسی سریع صفحه اصلی عدل ایران، چهار گزینه خوب را برای کاربران فراهم کرده است که عبارتند از ارائه و پیگیری درخواست عفو به صورت غیر حضوری که این سامانه آن را را امکان پذیر ساخته است ، محاسبه هزینه تعرفه خدمات  و محاسبه هزینه دادرسی که به وسیله آن  می توانید هزینه طرح دعوای حقوقی و کیفری و هزینه دفاتر خدمات قضایی را محاسبه کنید ؛ همچنین با گزینه پرداخت اینترنتی در این بخش برای پرداخت هزینه دادرسی از طریق سایت عدل ایران، از امکانات ویژه تری برخوردارید.

 • خدمات ویژه

در قسمت خدمات ویژه سامانه عدل ایران www.adliran.ir، سامانه های زیر مجموعه سایت عدل ایران جای گرفته اند. این سامانه ها می توان به سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه اشاره کرد، که بر خلاف گذشته، امکان انجام احراز هویت ثبت نام سامانه ثنا را به صورت الکترونیک برای شهروندان فراهم می کند. همچنین می توان از سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی که با کلیک روی آن، کاربر به سامانه ثبت نام الکترونیک ثنا sana.adliran.ir هدایت میشود نام برد تا امکان ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا را برای شخص فراهم کند .

از دیگر بخش ها سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی سایت عدل ایران است که کاربر با ورود به سایت ابلاغ الکترونیکی می تواند ابلاغیه های الکترونیکی خود را مشاهده کند و این سامانه آن را به راحتی امکان پذیر می سازد. و در نهایت چند مورد را به صورت لیستی نام می بریم، سامانه وکلا و کارشناسان، سامانه خدمات ویژه مقام قضایی، سامانه دفاتر خدمات قضایی و سامانه اشخاص حقوقی که تنها با هدف ارائه خدمات سهل قضایی به قضات، وکلا و کارشناسان، دفاتر خدمات قضایی و اشخاص حقوقی تاسیس و راه اندازی شده است.

 • استعلام قضایی

چهار خدمتی که در این بخش به متقاضیان ارائه می شود شامل استعلام وضعیت کارشناس و استعلام وضعیت وکیل، این قسمت یکی از مهم ترین قسمت ها برای احراز هویت است و وضعیت اشتغال وکلا یا کارشناسان را برای کاربران امکان پذیر می کند. استعلام مدرک قضایی که هم اکنون فقط استعلام گواهی عدم سوء پیشینه را در دسترس قرار می دهد.همچنین استعلام سابقه طرح دعوای مرتبط با چک که به وسیله آن می توان دعاوی مطرح شده با چک را استعلام کرده و اگر در ۳ سال گذشته، طح دعوایی وجود نداشت میتوان درخواستی مبنی بر رفع سوء اثر از چک صادر شده را ارائه کرد.

کاربردهای  استفاده از رمز شخصی در سامانه عدل ایران

 • ارائه و پیگیری دادخواست

پس از تکمیل فرآیند ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا، می توانید از طریق درگاه الکترونیک خدمات قضایی دادخواست های قضایی خود را ارائه دهید و تا انتها پیگیری کنید.

 • ارائه و پیگیری شکواییه

پیگیری شکواییه و ثبت آن ها از بستر این سامانه عدل ایران کاملا غیرحضوری انجام می شود. همچنین به وسیله اپلیکیشن اختصاصی ثنا می توانید تمام درخواست های خود را فقط با نصب این برنامه به آسانی انجام دهید و برا پیگیری شکایات اقدام کنید.

 • ارائه و پیگیری اظهارنامه

به خاطر اهمیت احراز هویت دیجیتالی که قوه قضاییه با همکاری یوآیدی آن را ارائه کرده است، تنها با مراجعه به درگاه خدمات قضایی الکترونیک، میتوانید اقدام به ارائه و پیگیری اظهارنامه نماید. این امر قبلا فقط به صورت نیمه حضوری امکان پذیر بود.

 • محاسبه هزینه دادرسی

از طریق درگاه خدمات قضایی که به صورت الکترونیک در هر مکان و زمانی به آن دسترسی دارید، می توان هزینه دادرسی به صورت غیر را به صورت غیرحضوری محاسبه کرد.

 • درخواست عدم سوء پیشینه
 • ارائه لایحه
 • اطلاع‌ رسانی پرونده
 • ارائه مدارک و مستندات پرونده

بخش اطلاع رسانی پرونده مشمول خدمات قضایی برای پرونده به شرح زیر می باشد:

  • اطلاع از آخرین وضعیت پرونده
  • رویت خلاصه موضوعات پرونده
  • مشاهده روند کاری پرونده
  • مشاهده فرعیات پرونده
  • رویت آخرین موضوع مورد بررسی پرونده (عنوان خواسته / اتهام)

 

 

همچنین بخوانید:  اقاله ملک چیست و بررسی شرایط و قوانین اقاله

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

نصب نرم افزار سامانه عدل ایران

همانطور که در قسمت نحوه ثبت نام و طرح شکایت در سامانه عدل ایران توضیح دادیم، پس نهایی کردن تمام کارهای ثبت نام و احراز هویت حضوری در سامانه عدل ایران، کاربران می توانند علاوه بر سایت از اپلیکیشن مخصوص سایت عدلیران بر روی تلفن همراه و گوشی موبایل خود بهره مند شوند.

پس از آن شما دیگر دو روش برای ورود به حساب کاربری خود و دسترسی به پرونده ها دارید، یکی سایت و دیگری اپلیکیشن آن. برای ورود از طریق اپلیکیشن عدالت همراه باید به سایت ای سامانه یعنی adliran.ir مراجعه کنید و برنامه ای متناسب با نوع تلفن همراه خود، دانلود و نصب کنید. پس از نصب با وارد کردن کد ملی و کد ثنا، وارد حساب کاربری خود می شوید و روند اجرایی پرونده را از نزدیک پیگیری می کنید.

 

نحوه ثبت نام و طرح شکایت در سامانه عدل ایران

پیگیری پرونده قضایی از طریق پیامک

قوه قضاییه برای شهروندانی که دسترسی به اینترنت نداشته یا مسن هستند، اقدامات لازم را ترتیب داده است تا آن ها بتوانند با استفاده از پیامک پرونده خود را پیگیری نمایند. کار با سیستم پیامکی به راحتی از طریق شماره ۵۰۰۰۴۹ صورت می گیرد. تنها کافی است عدد ۱۰ را برای مشاهده خدمات به این شماره ارسال کنید تا لیستی از خدمات قابل ارائه برای پیگیری را برای شما ارسال کنند. این خدمات به کاملی سایت عدل ایران بوده است، پس از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشید.

شما با وارد کردن عدد گزینه مد نظر میتوانید پرونده تان را پیگیری کنید. چگ.نگی این عمل بسیار ساده است که به طور کامل هم از طریق یک پیامک، نحوه کار به شما آموزش داده می شود. مثلا برای شروع باید عدد ۱# را وارد کرده و سپس باید شماره پرونده و در اقدام نهایی نیز شماره فرعی را وارد کنید. . برای استفاده از هر یک از این خدمات عدل ایران به همین صورت می توان اقدام کنید.

 

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد سامانه عدل ایران صحبت کنیم ، نحوه ثبت نام و طرح شکایت در سامانه عدل ایران را بررسی کردیم ، نصب نرم افزار سامانه عدل ایران را توضیح دادیم ، پیگیری پرونده قضایی از طریق پیامک ، موارد استفاده از رمز شخصی در سامانه عدل ایران ، امکانات صفحه اصلی سامانه عدل ایران  را به بیان کردیم ، حال نوبت شماست . اگر سوالی در این زمینه دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)