سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود؟

سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود؟

سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود؟

پسندیدم 0
۳

مطابق قانون مدنی ، تهیه ی اسباب و وسایل منزل بر عهده ی شوهر و از باب نفقه ی زوجه است ، اما در عرف اکثر نقاط کشور اصولا دیده می شود که خانواده ی زن تهیه ی بخش زیادی از وسایل منزل را تحت عنوان جهیزیه به عهده می گیرند .

با توجه به این که در قانون تعریف دقیقی از جهیزیه ارائه نشده به طور کلی می توان گفت جهیزیه اموال منقولی است که زن برای استفاده یا تزئین به منزل شوهر می آورد ، در نتیجه مالکیت جهیزیه با زن است و مرد صرفا حق استفاده ی متعارف از آن را دارد ، به این معنا که در صورتی که در استفاده ی از آن مرتکب تعدی یا تفریط شود باید جبران خسارت کند ، یعنی اگر مثل آن وجود دارد خریداری کرده و اگر مثل آن وجود ندارد قیمت آن را بپردازد و یا در صورت بروز اختلاف بین زوجین ، زن می تواند جهیزیه ی خود را مسترد کند .

به همین جهت ، بهتر است که در ابتدا لیستی از وسایل و اقلامی که توسط زن به عنوان جهیزیه به منزل شوهر برده می شود ، تهیه شود تا در صورت بروز اختلاف یا وقوع طلاق ، استرداد جهیزیه راحت تر صورت گیرد .

در عرف به لیست اقلام جهیزیه ، سیاهه گفته می شود که تنظیم آن از دیرباز در کشورمان رایج بوده و ما در این مقاله با ارائه ی تعریف از سیاهه ، شما را با نحوه ی تنظیم آن و چگونگی استناد به آن در خصوص وقوع اختلاف آشنا خواهیم کرد .

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 

سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود

سیاهه چیست و چطور آن را بنویسیم؟

لیست سیاهه در واقع همان صورت برداری از اجناس جهیزیه است و گویای لوازم و اقلامی است که زوجه به عنوان جهیزیه به منزل زوج آورده است .

بنا بر این برای تنظیم سیاهه بهتر است که به طور کامل لیست اقلام با جزئیات آن ها مانند اندازه ، کارخانه ی تولیدی ، تعداد و … بیان شود و سپس این لیست به امضای شوهر برسد که این اقلام به منزل او آورده شده است ، پس از امضای این لیست توسط مرد ، سیاهه حکم سند عادی ای را پیدا می کند که در زمان طرح دعوا می توان به آن استناد کرد .

پیشنهاد میکنیم مقاله شرایط و مراحل استرداد جهیزیه را مطالعه کنید.

در نهایت بهتر است که دو مرد ، ترجیحا از خانواده ی داماد به عنوان شاهد ، لیست سیاهه را امضا کنند و سپس آن را در اختیار خانواده ی عروس قرار دهند .

بنا بر آن چه گفته شد ، مالکیت جهیزیه با زوجه است و از آن جایی که وظیفه ی قانونی برای آوردن یا نگه داشتن جهیزیه ندارد در صورت بروز اختلاف یا قصد بر جدایی زوجین ، زن می تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده درخواست استرداد جهیزیه ی خود را با استناد به سیاهه ی تنظیم شده داشته باشد .

البته ، از آن جایی که زن مالک جهیزیه می باشد ، هر زمانی که بخواهد می تواند آن ها را بدون اجازه ی شوهر مسترد کند ، البته این امکان فقط در خصوص اقلامی وجود دارد که در سیاهه ی جهیزیه وجود داشته و در مورد سایر اقلامی که در ابتدای زندگی با عنوان جهیزیه توسط شوهر خریداری شده ، امکان استرداد بدون اجازه ی شوهر وجود ندارد .

در این خصوص ، بهتر است که اگر زوجه بدون اجازه ی دادگاه قصد استرداد جهیزیه را دارد ، چند نفر از همسایگان یا آشنایان را به عنوان شاهد مطلع کند که چه اقلام و وسایلی را از خانه خارج می کند .

 

سیاهه جهیزیه چیست و چطور نوشته می شود؟

 

در نهایت …

باید گفت که بهتر است در ابتدای توافقات طرفین در خصوص ازدواج، حتما برای تنظیم سیاهه و لیست جهیزیه اقدام شود تا در صورت بروز هرگونه اختلافی بین زن و شوهر ، امکان استناد به آن بعنوان یک سند عادی وجود داشته باشد . در این زمینه اگر موردی دارید میتوانید در زیر همین پست قسمت نظرات آن را با کارشناسان دادواره در میان بگذارید.اگر هم مسئله ای باقی مانده است میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دادواره استفاده کنید

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
 1. author
  کاربر
  ۶/۱۰/۰۰

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من اسفند ماه یک سال میشه که عقد کردم
  تهران هستم و شوهرم شهر یزد
  درمورد سیاهه جهیزیه چیزی به همسرم نگفتیم
  بعد متوجه شدم که اونها این رسمو ندارند
  اینکه گفتید قبلش توافق کنیم ،میخواستم راهنمایی کنید چطور این مسئله رو بیان کنم
  که محترمانه باشه چون مسئله برای زمانی هست که زنو شوهر به مشکل بر بخورن و گفتنش یکم سخته…

  • author
   arefe barzegar
   ۱۱/۱۰/۰۰

   سلام وقت شماهم بخیر، بنظرم بهتره این موضوع رو با یک مشاور خانواده در میان بذارید.

 2. author
  کاربر
  ۲۵/۱۱/۰۰

  سلام . آیا طلا و جواهرات دختر هم در لیست سیاهه نوشته میشود طلاهایی که در از طریق خانواده دختر خریده داری شده اند؟؟

جای تبلیغات شما اینجاست:)