وصیت نامه کامل دقیقا چه شرایطی را دارد؟

وصیت نامه کامل دقیقا چه شرایطی را دارد؟

وصیت نامه کامل دقیقا چه شرایطی را دارد؟

پسندیدم 1
۰

وصیت عمل حقوقی است که به موجب آن وصیت کننده (موصی) به طور مستقیم یا بواسطۀ دیگری در اموال یا حقوق خود برای بعد از مرگ تصرف می کند و در قانون مدنی ایران به موجب ماده ی ۸۲۵ قانون مدنی، وصیت بر دو قسم است؛ وصیت عهدی و وصیت تملیکی.

ماده ی ۸۲۶ قانون مدنی در تعریف انواع وصیت و عناصر آن ها این طور بیان می کند:« وصیت تملیکی عبارت است از اینکه کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجاناً تملیک کند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : نکات مهم حقوقی در تنظیم وصیت نامه

 

وصیت عهدی عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور می نماید.

‌وصیت کننده موصی، ‌کسی که وصیت تملیکی به نفع او شده است موصی له،‌ مورد وصیت موصی‌به و کسی که به موجب وصیت عهدی ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده میشود وصی نامیده می شود.»

 

وصیت نامه کامل دقیقا چه شرایطی را دارد؟

بنابراین به موجب این ماده وصیت به دو دسته ی وصیت عهدی و تملیکی تقسیم می شود:

وصیت تملیکی عبارت است از اینکه کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجاناً تملیک کند.

بنابراین زمانی که شخصی مال یا منفعتی را برای پس از مرگ خود به صورت بلاعوض و رایگان تملیک کند وصیت تملیکی محقق شده است. به کسی که وصیتی می کند موصی ، کسی که وصیت تملیکی به نفع او شده است موصی له و به مورد وصیت موصی به گفته می شود.

نکته حائز اهمیت در این نوع از وصیت این است که وصیت فقط تا ثلث اموال جایز است و در صورتی که موصی بیش از یک سوم اموال خود را وصیت تملیکی کرده باشد، ورثه باید میزان مازاد را تنفیذ کنند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

در وصیت تملیکی ، قبول یا رد وصیت بعد از فوت موصی معتبر است ؛ به این معنا که اگر موصی له قبل از فوت موصی مورد وصیت را رد کند ، بعد از فوت موصی می تواند وصیت را قبول یا رد نماید . اما اگر وصیت را قبول کرد ، دیگر نمی تواند آن را رد کند.

وصیت عهدی مطابق فراز دوم ماده ی ۸۲۶ قانون مدنی عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور می نماید. که به شخص مامور شده، وصی گفته می شود.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط صحت وصیت نامه چیست؟

 

وصیت عهدی مطابق ماده ۸۳۴ قانون مدنی جزء ایقاعات است . به این معنا که در وصیت عهدی قبول شرط نیست ؛ اما وصی می تواند تا زمانی که موصی زنده است وصایت را رد کند و اگر قبل از فوت موصی رد نکرد ، بعد از آن حق رد ندارد، حتی اگر جاهل به مفاد وصیت بوده باشد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

 

تکلیف ورثه موصی، قبل از قبول یا رد موصی له:

با استناد به ماده ۸۳۳ قانون مدنی، ورثه ی موصی تا زمانی که موصی له ، قبول یا رد خود را نسبت به مال وصیت شده به نفع او، اعلام نکرده است، نمی توانند موصی به را به تصرف خود درآوررد. ولی با این حال اگر تاخیر موصی له، مبنی بر قبول یا رد موصی به موجب ورود ضرر و یا خسارتی به ورثه گردد، ورثه میتواند به دادگاه مراجعه نمایند و موصی له را ملزم کنند تا تصیم خود را در سریعترین زمان ممکن بگیرد. مثلا اگر متوفی ثلث دارایی خود را که یک قطعه زمین است به نفع فرد خاصی وصیت کرده باشد و این فرد اعلام قبولی خود را نسبت به این عمل متوفی بیان نکند و از این تاخیر، سایر وراث نتوانند نسبت به مابقی ترکه یعنی دو سوم دیگر اقدامی انجام دهند، باید از طریق دادگاه الزام موصی له را به تعیین تکلیف مورد یاد شده خواستار شوند.

 

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم درمورد انواع وصیت نامه ، تکلیف ورثه قبل از قبول یا رد موصی له صحبت کنیم و ان را به طور کامل توضیح دادیم ، شما نیز اگر در این زمینه مشکلی دارید میتوانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ما بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)