مستثنیات دین چیست؟

مستثنیات دین چیست؟

مستثنیات دین چیست؟

پسندیدم 0
۰

هنگامی که به موجب حکم قطعی دادگاه شخصی محکوم به پرداخت وجهی به هر عنوان در حق دیگری می‌شود مکلف است ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اجراییه دادگاه وجهی را که محکوم به پرداخت آن به محکوم له یعنی کسی که حکم به نفع او صادر شده بپردازد در غیر این صورت مامورین اجرای دادگاه طبق مفاد اجراییه اقدام به توفیق و فروش اموال وی و پرداخت مبلغ بدهی او از محل فروش آن اموال می‌کند.

اما برخی از اموال که به آن ها مستثنیات دین گفته می شود، قابل توقیف و خرید و فروش نیست که در این مقاله از دادواره به بررسی آن ها می پردازیم.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : خلع ید چیست؟

مستثنیات دین چیست؟

مستثنیات دین شامل چه مواردی است؟

موارد مستثنیات دین طبق ماده ۲۴ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۴ صرفاً شامل موارد زیر میباشد که عبارتند از:

  1. منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکوم علیه در حالت اعسار او باشد.
  2. آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.
  3. اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است:وسایل اولیه زندگی مثل یخچال، تلویزیون، اجاق گاز، فرش جزء اثاثیه مورد نیاز زندگی محسوب میشود و قابل توقیف نیست.وسایل و اثاثیه منزل در صورتی مسـتثنیات دیـن محسوب میشود که از نظر ارزش و کاربرد متعارف باشد. مثلاً اگر ارزش ریالی مبلمان مدیون گرانقیمت و نفیس باشد یا فرش ابریشمی در منزل وجود داشته باشد، نمیتوان آنها را جزء اثاثیه مورد نیاز مدیون در نظر گرفت.
  4. کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها: هر چند کتابهای موجود در کتابخانه یک شخص که برای او ضرورت دارد مثل کتابهای حقوقی و قانون برای یک وکیل مستثنـیات دین محسوب میشود اما کتابهای غیرحقوقی در این مثال مستثنـیات دین نیست و همچنین کتابهای موجود در یک کتاب‌فروشی نیز مستثنـیات دین محسوب نمی‌شود.
  5. وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
  6. تلفن مورد نیاز مدیون: تلفن مورد نیاز مدیون، شامل تلفن همراه و تلفن ثابت میشود اما اگر شماره تلفن همراه دارای قیمت بالایی باشد مثل شماره‌ های رند قابل توقیف است؛ زیرا مدیون میتواند با یک شماره همراه اعتباری هم کار خودش را راه بیندازد.
  7. مبلغی که ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت میشود مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

توجه داشته باشید که خودرو تاکسی چون وسیله امرار معاش است، قطعاً جزء مستثنیات دین است اما خودرو سواری که فرد از آن وسیله برای مسافرکشی و امرار معاش استفاده میکند مثل تاکسی‌های اینترنتی(اسنپ) را هم میتوان مستثنیات دین دانست که البته پذیرش این امر با قاضی اجرای احکام است.

همچنین چنانچه منزل مسکونی محکومٌ‌علیه بیش از نیاز و شأن عرفی او در حالت اعسارش بوده و مال دیگری از وی در دسترس نباشد و  حاضر به فروش منزل مسکونی خود تحت نظارت مرجع اجراءکننده رأی نباشد به تقاضای محکومٌ‌له به‌ وسیله مرجع اجراءکننده حکم با رعایت تشریفات قانونی به فروش رفته و مازاد بر قیمت منزل مناسب عرفی، صرف پرداخت دیون محکوم‌ٌعلیه خواهد شد مگر اینکه استیفای محکوم‌ٌبه به طریق سهل‌تری مانند استیفاء از محل منافع بخش مازاد منزل مسکونی محکوم‌ٌعلیه یا انتقال سهم مشاعی از آن به شخص ثالث یا طلبکار امکان‌پذیر باشد که در این‌صورت محکومٌ‌به از طرق مذکور استیفاء خواهد شد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است

 

مستثنیات دین چیست؟

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد مستثنیات دین صحبت کنیم ، در این مورد اگر سوالی داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با ما در ارتباط باشید و از خدمات ما بهره ببرید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)