شرایط تاسیس دفتر وکالت چیست؟

شرایط تاسیس دفتر وکالت چیست؟

شرایط تاسیس دفتر وکالت چیست؟

پسندیدم 0
۰

وکیل دادگستری کسی است که با داشتن پروانه وکالت و عضویت در یکی از کانون های وکلا دادگستری از طرف اشخاص حقیق و یا اشخاص حقوقی دولتی و یا غیر دولتی دفاع از حقوق و حق موکل و پاسخ به ادعا ها و دلایل و ارائه ان ها را در دادسرا ها و دادگاه ها و ادارات ثبت اسناد و املاک می پذیرد.

 

شرایط تاسیس دفتر وکالت از نظر قانون

 

اصولا وکلا در دو قالب دفتر وکالت و موسسه حقوقی اقدام به انجام فعالیت های حقوقی خود می کنند. دفتر وکالت را نباید با موسسه حقوقی یکی دانست.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : سامانه عدل ایران چیست؟

 

تفاوت میان موسسه حقوقی و دفتر وکالت چیست؟

موسسه حقوقی در صورتی که به نحو صحیح و طبق آئین نامه کانون وکلای دادگستری تاسیس گردند از تعداد زیادی وکلاء تشکیل می شوند که هر کدام به صورت تخصصی در یک زمینه مشخص فعالیت می نمایند، هر چند که امروزه این نوع موسسات توسط افرادی غیر از وکلا نیز امکان تاسیس و اداره دارند و همین امر باعث می شود تا افراد بدون اطلاع از این که فردی که کار خود را به آن می سپارند وکیل نیست با او قرارداد بسته و در نهایت از این عدم آگاهی و انتخاب نادرست در برخی از موارد متضرر شوند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

در حالی که دفتر وکالت محلی است که توسط وکیل دادگستری تاسیس و اداره می شود. وکیل دادگستری فردی است که پروانه وکالت داشته و در یکی از کانون های وکلای دادگستری عضو می باشد. وکیل از طرف موکل خود وظیفه انجام کارهایی را بر عهده می گیرد که خود شخص حقیقی یا حقوقی قادر به انجام آن می باشد. برای این که انجام معاملات یا امور اداری توسط وکیل قابل انجام باشد، نیاز به این است تا وکالت با یک سند عادی یا غیر رسمی و یا یک سند رسمی به او داده شود. هر فرد می تواند از بین وکلای دادگستری، فردی را که مورد اعتماد و مدنظرش است، انتخاب کرده و با تنظیم وکالتنامه، وی را به عنوان وکیل خود انتخاب نماید.

حال که با تفاوت های میان موسسه حقوقی و دفتر وکالت آشنا شدیم قصد داریم در این مقاله از دادواره به بررسی شرایط تاسیس دفتر وکالت بپردازیم.

 

شرایط تاسیس دفتر وکالت از نظر قانون

به موجب ماده ۶ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری؛ وکلا نمی توانند در غیر از محلی که برای آنجا پروانه وکالت دریافت کرده اند دفتر وکالت تاسیس نمایند و همچنین نمی توانند عملا” فعالیت وکالتی خود را در محل دیگری متمرکز نمایند تخلف از این حکم مستوجب مجازات انتظامی درجه ۳ درنوبت اول و درجه ۴ در نوبت دوم و درجه ۵ درنوبت سوم خواهد بود. به این تخلف در دادسرا و دادگاه انتظامی کانونی رسیدگی خواهد شد که تخلف در حوزه آن انجام شده است.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

بنابراین در مرحله اول وکیل دادگستری باید در محلی که برای آنجا پروانه وکالت دریافت کرده اند اقدام به تاسیس دفتر وکالت خود نمایند.

ثانیا مدارکی که یک وکیل برای تاسیس دفتر وکالت خود نیاز دارد عبارتند از:

  • پروانه وکالت با اعتبار لازم
  • مجوز تاسیس دفتر وکالت از مراجع ذیل صلاح همچون نظریه مشورتی شورای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و موافقت نامه رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه
  • مشخصات مربوط به دفتر وکالتی که به شما تعلق دارد.
  • ارائه مدارک هویتی اعم از کارت ملی و شناسنامه
  • علامت و لوگویی که انتخاب کرده اید با ابعاد مورد نیاز (۱۰ در ۱۰)

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد شرایط تاسیس دفتر وکالت صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ان ها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)