اوراق مسکن چیست ؟

اوراق مسکن چیست ؟

اوراق مسکن چیست ؟

پسندیدم 0
۰

بسیاری از افراد در آغاز زندگی مشترک و یا حتی پس از گذشت چندین سال با مشکل کمبود وجه برای خرید مسکن روبرو هستند ، متاسفانه امروزه با افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم با عدم توانایی مردم برای خرید خانه مواجه هستیم . در چنین شرایطی راهکار های متفاوتی وجود دارد ، برخی اقدام به اجاره ی خانه می کنند که با هزینه ی کمتر از خرید بتوانند مالکیت منافع یک ملک را برای مدت معینی به دست آورند ، اما اجاره ی خانه نیز همیشه انتخاب مناسبی نیست ، چرا که مدت قرارداد اجاره محدود بوده و پس از به اتمام رسیدن آن اشخاص باید مجددا به دنبال مسکن دیگری باشند که با گذر زمان افزایش قیمت ها روی قیمت اجاره بها نیز تاثیر گذاشته و در چنین شرایطی اشخاص مجبور می شوند یا مبلغ اجاره بهای بیشتری را تهیه کرده و یا گزینه های انتخابی خود را محدود کنند تا بتوانند تعادل مناسبی میان میزانی که می توانند هزینه کنند و خواسته هایشان از محل زندگی برقرار کنند . علاوه بر این ، برخی افراد در صورتی که با کمبود وجه برای خرید خانه مواجه شوند ، با استفاده از وام های بانکی یا موسسات مالی اعتباری و حتی بعضی از صندوق های خانگی اقدام به افزایش سرمایه ی خود کرده تا بتوانند کمبود هزینه ی خرید مسکن را جبران کنند .

به طور کلی ، امروزه به عنوان یکی از بهترین راهکار های پیش روی این افراد می توان استفاده از تسهیلات بانکی را پیشنهاد کرد . مطابق قوانین بانک مرکزی ، افرادی که برای خرید خانه نیاز به وام مسکن دارند ، باید با مراجعه به بانک مسکن اقدام به بازگشایی حساب سپرده ی ممتاز کرده و بعد از گذشت یک سال از افتتاح حساب و نگه داشتن موجودی صندوق پس انداز ، از بانک تسهیلات خرید منزل مسکونی یا همان اوراق مسکن بگیرند .

اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر شخصی برای خرید خانه عجله داشته باشد چه کاری می تواند انجام دهد؟ آیا راه حلی جهت دریافت وام برای کسی که از قبل در بانک سپرده ای نداشته وجود دارد ؟

راه حلی که در این خصوص پیشنهاد می شود دریافت امتیاز وام فرد دیگری است ، یعنی کسی که از قبل در بانک سرمایه گذاری کرده و صاحب امتیاز شده می تواند در ازای دریافت مبلغی، امتیاز این وام را انتقال بدهد . این انتقال امتیاز وام برای دریافت اوراق مسکن ، راه میان بری است که شما بدون نیاز به سپرده گذاری و به سرعت وام را دریافت کنید .

در این مقاله از دادواره قصد داریم در خصوص اوراق مسکن و ماهیت آن و مدارک مورد نیاز جهت دریافت آن و مهلت انقضای آن صحبت کنیم .

اوراق مسکن

اوراق مسکن چیست ؟

اوراق مسکن که با نام تسه نیز مشهور است ، از دسته برگه های بهاداری است که به شما این فرصت را می دهد تا بدون نیاز به سپرده گذاری طولانی مدت و در مدت زمان کوتاهی بتوانید از تسهیلات بانک مسکن بهره مند شوید .

ارزش هر یک از این اوراق مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بوده و شما باید به میزان مورد نیاز تسهیلات از این اوراق برای دریافت وام تهیه کنید . مثلا برای دریافت ۵۰ میلیون تومان وام باید ۱۰۰ برگه از اوراق مسکن را تهیه کنید ، با توجه به اینکه قیمت هر یک از این اوراق در سال ۹۹ به طور میانگین حدودا شصت هزار تومان می باشد ، بنا بر این برای خرید صد برگه باید مبلغی معادل ۶ میلیون تومان را بپردازید .

این اوراق در بازار فرابورس خرید و فروش می شوند ، شما برای دریافت این اوراق یا  می توانید با دریافت کد معاملاتی در بازار فرا بورس خودتان خرید و فروش این اوراق را انجام دهید و یا با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن از آن ها بخواهید که کارهای لازم را برای شما انجام دهند .

مدارک مورد نیاز جهت دریافت اوراق مسکن :

۱) اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت ساختمان

۲) اصل و تصویر پروانه ساختمانی

۳) اصل و تصویر پایان کار ساختمانی

۴) اصل و تصویر بنچاق در صورت لزوم با تشخیص شعبه

۵) اصل و تصویر مبایعه نامه ( قولنامه )

۶) اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار

۷) قبض برق ساختمان ( در صوذت تشخیص شعبه )

۸) اصل و تصویر وکالت نامه ( در صورت دریافت تسهیلات از محل صندوق پس انداز بانک مسکن ، وکیل باید از بستگان درجه یک خانواده باشد . )

۹) اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی وکیل

۱۰) اصل و کپی اجاره نامه در خصوص املاک اوقافی

۱۱) فرم تکمیل و امضاء شده ی درخواست تسهیلات بانکی

شرایط دریافت اوراق بانک مسکن :

۱) سن بنا از تاریخ صدور اولین پروانه ی ساختمانی ، نباید بیشتر از بیست سال باشد .

۲) مبلغ وام نباید بیشتر از ۸۰ درصد مبلغ ملک باشد .

۳) شخص نباید سابقه ی چک برگشتی و یا بدهی سررسید شده در سیستم بانکی را داشته باشد .

پیشنهاد میکنیم مقاله اجاره چیست؟ انواع اجاره در قانون را مطالعه کنید.

مدت اعتبار اوراق مسکن :

مدت زمان انقضا و اعتبار این اوراق دو سال است و در صورت صلاح دید تا شش ماه دیگر نیز قابل تمدید هستند اما اگر به هر دلیلی در این مدت از آن ها استفاده نشود ، نماد معاملاتی آن ها متوقف شده و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق نیز به شخص مسترد نخواهد شد .

این نکته را باید در نظر داشت که قیمت اوراق منتشر شده در ماه های مختلف با یک دیگر متفاوت است به این دلیل که اوراقی که مهلت سررسید آن ها نزدیک تر است ، به جهت این که به تاریخ انقضای خود نزدیک می شوند ارزان ترند .

بنا بر این حتما در هنگام تهیه ی اوراق مسکن به زمانی که قصد استفاده از آن ها را دارید توجه کنید تا تعادل مناسبی میان قیمت اوراق و مدت زمان انقضای آن ها ایجاد شود ، بهتر است در این خصوص با بانک نیز مشورت کنید ، چون گاهی اوقات فاصله ی زمانی بین خرید اوراق تا دریافت وام ممکن است تا دو ماه نیز طول بکشد و باید مراقب باشید که در این فاصله مهلت انقضای اوراق سر نرسد .

جمع بندی :

در این مقاله دریافتیم که اوراق مسکن چیست و مدت اعتبار آن چقدر می باشد و مدارک مورد نیاز جهت دریافت این وام را برایتان بیان کردیم ، اگر هنوز هم مشکل و یا سوالی در این زمینه دارید میتوانید آن را با کارشناسان دادواره مطرح کنید.فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)