کلاهبرداری با چک

کلاهبرداری با چک

کلاهبرداری با چک

پسندیدم 1
۰

مطابق ماده ی ۳۱۰ قانون تجارت : « چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد کلا یا بعضا مسترد می نماید . » بنابراین ، چک دستور پرداختی است که در آن سه طرف وجود دارد : ۱) صادر کننده چک ۲) بانک محال علیه ۳) دارنده چک . امروزه چک به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های پرداخت میان مردم رایج است و در قانون نیز توجه خاصی به آن شده است . به طوری که قانون گذار صدور چک پرداخت نشدنی را جرم انگاری کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است . به نظر می رسد اصلی ترین علتی که قانون گذار اهمیتی بیشتری برای چک به نسبت سایر اسناد تجاری قائل شده است این باشد که چک نزد مردم همان اعتباری را که اسکناس و وجه نقد دارد پیدا کند و مردم همان اعتبار و اعتمادی را که نسبت به استفاده از وجه نقد و اسکناس در مبادلات و روابط اقتصادی خود دارند برای چک نیز قائل شوند .  اما علاوه بر کاربرد مفید این سند در روابط تجاری و اقتصادی و علیرغم سخت گیری های قانون گذار برای مقابله و کاهش صدور چک پرداخت نشدنی ، همچنان آمار جرایم مرتبط با چک در کشور ما بالا بوده و حجم زیادی از پرونده های قضایی مرتبط با جرایم علیه اموال و مالکیت در دادسرا ها و دادگاه ها به این جرم مرتبط می شود .

یکی از مهم ترین مصادیق مجرمانه ای که دراستفاده از چک اتفاق می افتد ، کلاهبرداری با چک است . به این صورت که در بعضی از موارد افراد با روش های متقلبانه ای اقدام به کلاهبرداری با چک نموده و سبب وجود ضرر و زیان به دارنده ی چک می شوند .

اما کلاهبرداری از چک چگونه انجام می شود و چه راهکار هایی برای کاهش وقوع این جرم وجود دارد ؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت . در آخر اگر باز هم ابهامی باقی مانده بود میتوانید روی خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره و مشاوره حقوقی آنلاین در مشهد دادواره حساب کنید.

کلاهبرداری با استفاده از چک :

به طور کلی کلاهبرداری به جرمی گفته می شود که در آن شخص کلاهبردار با استفاده از وسایل متقلبانه اقدام به بردن مال دیگری می نماید . در وقوع کلاهبرداری با چک ، کلاهبردار از چک به عنوان ابزاری برای مانور متقلبانه استفاده کرده و قصد فریب و بردن مال اشخاص را بااستفاده از چک دارند .

در صورتی که افراد با علم و عمد به این که در حساب بانکی خود ، معادل مبلغ مندرج در چک وجه نقد ندارند و با تظاهر به دارا بودن موجودی کافی اقدام به فریب دارنده ی چک کنند ، یا این که در چک مواردی مثل مطابقت نداشتن امضاء ، وجود قلم خوردگی در متن و یا اختلاف در مندرجات چک وجود داشته باشد و صادر کننده به قصد فریب دارنده ی چک و با استفاده از وسایل متقلبانه اقدام به صدور این چک نموده باشد ، اگر شاکی بتواند ثابت کند که صادر کننده ی چک از مانور متقلبانه برای فریب او استفاده کرده ، مجازات او مطابق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری تعیین می شود .

کلاهبرداری با چک

کلاهبرداری با چک

کلاهبرداری با چک سرقتی :

اگر در سایت دیوار یا سامانه های مشابه با آن ، با عناوینی مثل « فروش چک برای استخدام و یا تضمین » یا « تحویل دسته چک در مدت کوتاه » مواجه شدید باید بدانید که در غالب این موارد ، چک ها سرقتی بوده و کلاهبرداران اقدام به انتشار این آگهی ها می کنند . باید در نظر داشت که استفاده از چک سرقتی تحت هر شرایطی جرم است ، اما اگر استفاده از آن به قصد فریب دیگری و بردن اموال او انجام شود جرم کلاهبرداری با چک هم صورت می گیرد .

چک های سرقتی معمولا ابزار مناسبی برای کلاهبرداری هستند ، در صورتی که سارق با صادر کننده ی چک ( صاحب حساب ) آشنا باشد ، ممکن است با تقلید و جعل امضاء و دست خط او جرم جعل چک هم صورت بگیرد اما در صورتی که اقدام به درج امضای موهوم نماید ، به علت عدم مطابقت امضاء با امضای صاحب حساب ، چک بلامحل محسوب می شود .

پیشنهاد میکنیم مقاله چک برگشتی چیست را مطالعه کنید.

تفاوت مجازات چک بلامحل با کلاهبرداری :

میزان مجازات در مورد چک بلامحل در قانون صدور چک ، خفیف تر از میزان مجازات در مورد جرم کلاهبرداری است . به این صورت كه مجازات صدور چک بلا محل از شش ماه تا دو سال حبس و پرداخت جريمه به ميزان يک چهارم وجه چک يا كسر موجودي مي باشد ؛ در صورتي كه مجازات كلاهبرداری از يک تا هفت سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مالي كه اخذ شده ، مي باشد . بنابراین در صورتی که شاکی بتواند اقدام به شکایت با عنوان کلاهبرداری کرده و آن را ثابت کند ، راه رسیدن به مال از دست رفته اش هموار تر می شود .

نکاتی در خصوص کاهش وقوع جرم کلاهبرداری با چک :

۱) از طریق سامانه ی ساد ۲۴ مفقودی یا سرقتی بودن چک را بررسی کنید .

۲) با بررسی شناسه ی ۱۶ رقمی چک های صیاد می توانید از اعتبار صادر کننده ی چک مطلع شوید .

۳) مشخصات مندرج در برگ چک را با مشخصات صادر کننده ی آن تطبیق دهید و قبل از دریافت چک آن را از جهت کامل بودن و مخدوش نبودن بررسی کنید .

۴) از افراد ناشناس چک قبول نکنید و ترجیحا از افرادی چک بگیرید که هویت صادر کننده ی آن برایتان مشخص باشد .

جمع بندی :

دراین مقاله از دادواره به بررسی یکی از رایج ترین جرایم انجام شده با چک یعنی کلاهبرداری با چک پرداختیم . اگر شما هم در این مورد تجربه ی مشابهی داشته و یا سوالی دارید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)