انواع نحوه انتقال چک چیست

انواع نحوه انتقال چک چیست

انواع نحوه انتقال چک چیست

پسندیدم 0
۰

نحوه انتقال چک

بانک مرکزی جهت جلوگیری از مشکلاتی که روش انتقال چک در گذشته وجود داشت اقدام به ارائه سامانه صیاد کرد که در این صورت افراد میتوانند به راحتی اقدام به انتقال چک نمایند بدون اینکه مشکلاتی بعدا برایشان به وجود بیاید زیرا در گذشته افراد برای اینکه بخواهند چک را به فرد دیگری منتقل کنند لازم بود تا پشت نویسی یا ظهر نویسی کند و پس از امضا به طرف مقابل تحویل بدهد. در صورتی که در پشت نویسی اشتباهی رخ می داد یا چک مفقود می شد مشکلات زیادی به وجود می آمد.

به مشاوره حقوقی در مشهد نیاز دارید ؟ کلیک کنید

در سامانه صیاد از جهت هزینه و وقت افراد نیز صرفه جویی شده است و دیگر نیازی نیست که به صورت حضوری اقدام به انتقال چک نمایند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : چک حقوقی و نحوه وصول ان

نحوه انتقال چک با پشت نویسی یا ظهر نویسی

همان طور که گفته شد انتقال چک قبل از ارائه سامانه صیاد بدین صورت بود که افراد جهت انتقال چک باید پشت چک را ظهرنویسی می کردند یعنی اینکه در پشت چک عباراتی می نوشتند که مطابق آن چک به فرد دریافت کننده منتقل می‌شد و برای اینکه فرآیند امتحان چین نشود دریافت کننده چک باید پشت چک را دو بار امضا می کرد.

انتقال چک

این نحوه انتقال هم به سه شکل انجام میشود:

۱ در وجه حامل یعنی شک در دست هر کسی که باشد می‌تواند جهت نقد کردن چک اقدام نماید

۲ در وجه شخص معین

۳ در حواله کرد

صادرکننده چک با توجه به شرایطش یکی از این روش‌ها را انتخاب میکند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : چک و سفته و برات را چگونه نقد کنیم

نحوه انتقال چک از طریق سامانه صیادی

قبل از اینکه انتقال چک از طریق سامانه صیادی را بررسی کنیم ابتدا باید با سامانه صیاد بیشتر اشنا شویم

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که انتقال چک در وجه حامل در سامانه صیاد امکان پذیر نیست و حتماً باید مشخصات دریافت کننده در چک ذکر شود. اگر دریافت کننده چک یک شخصیت حقوقی باشد جهت انتقال چک لازم است تمامی افرادی که حق امضا دارند این انتقال را تایید نمایند و همچنین هزینه استعلام در این سامانه ۳۵۰۰ تومان است.

انتقال چک

۱ ابتدا افراد باید وارد سامانه شود و سپس اطلاعات کامل چک از جمله مبلغ چک ، شماره سریال ، تاریخ و… در سامانه ثبت کنند پس از اینکه از طریق بانک مربوطه تایید شد چک به سامانه صیاد جهت تایید نهایی ارسال میشود.

۲ پس از اینکه بانک مربوطه چک صیاد را ارسال کرد در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد چک به طور موقت در سامانه ثبت میشود.

۳ پس از اینکه بانک مرکزی تایید کرد و ثبت چک در سامانه صیاد انجام شد در صورت باید اصل چک به دریافت کننده داده شود.

۴ دریافت کننده چک برای اینکه از معتبر بودن آن مطمئن شود باید با استفاده از کد صیادی ۱۶ رقمی درج شده در چک اقدام به استعلام چک نماید در صورتی که اعتبار از ثابت شد و مشکلی وجود نداشت دریافت کننده باید دریافت چک را تایید کند.

 

 

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)