حق ملاقات طفل برای پدربزرگ و مادربزرگ بعد از طلاق چگونه است؟

حق ملاقات طفل برای پدربزرگ و مادربزرگ بعد از طلاق چگونه است؟

حق ملاقات طفل برای پدربزرگ و مادربزرگ بعد از طلاق چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

همان طور که در مقالات پیشین هم اشاره کردیم حضانت به معنای نگهداری است و در قانون مدنی ایران به عنوان حق و تکلیفی است که بر عهده ی والدین قرار گرفته است . اصولا تا زمانی که زندگی مشترک والدین ادامه داشته باشد این نهاد با مشکل مواجه نخواهد شد اما در صورت بروز جدایی و طلاق والدین چالش هایی در مورد حضانت فرزند به وجود می آید که برای حل حدودی آن ها مواردی در قانون تعیین شده که متناسب با سن و شرایط فرزند ، وضعیت مالی ، رفتاری ، اخلاقی و … حضانت فرزند به یکی از والدین سپرده می شود .

اما علاوه بر پدر و مادر ، ممکن است طلاق زوجین از یک دیگر مانع ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه ی خود شده و یا امکان ملاقات به راحتی فراهم نشود . سوال اینجاست که آیا در قانون حقی برای پدربزرگ و مادربزرگ برای ملاقات با نوه ی خود در صورت طلاق یا فوت والدین او تعریف شده است ؟ در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال خواهیم پرداخت .

قبل از مطالعه مطلب به صورت کامل پیشنهاد میکنیم مقاله : شرایط گرفتن حضانت فرزند را مطالعه کنید.

حق ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه در صورت طلاق یا فوت والدین :

به طور کلی در ماده ی ۱۱۷۴ قانون مدنی در مورد حق ملاقات با  طفل پس از طلاق والدین این طور مقرر شده است که : « در صورتی که به علت طلاق یا به هر علت دیگر ابوین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند هر یک از ابوین که طفل تحت‌ حضانت او نمیباشد حق ملاقات طفل خود را دارد تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات مربوطه به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محکمه ‌است . »

حق ملاقات پدر بزرگ و مادربزرگ در ملاقات نوه

حق ملاقات پدر بزرگ و مادربزرگ در ملاقات نوه

اما آیا می توان از وحدت ملاک این ماده برای ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه ی خود پس از طلاق استفاده کرد ؟

در ابتدا اگر موضوع ولایت قهری پدربزرگ پدری طفل را در نظر بگیریم ، با توجه به اینکه  ولایت پدر و جد پدری بر کودک هم عرض یک دیگر هستند و هردو ولی قهری طفل محسوب می شوند ، در نتیجه پدر بزرگ پدری نیز همانند پدر حق ملاقات با نوه ی خود را خواهد داشت ، چرا که حق ملاقات جد پدری برای اعمال ولایت قهری و انجام تکالیف قانونی وی ، ضروری است و نمی توان ولی قهری را از ملاقات منع کرد مگر در صورت وجود علت قانونی .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط سلب حضانت چیست؟ 

علاوه بر این این مسئله در کمیسیون و نشست قضایی مطرح شده که در صورت فوت پدر چنانچه حضانت کودک به مادر واگذار شود ، اجداد پدری و مادری ( علی الخصوص جد پدری ) حق ملاقات با نوه ی خود را دارند و دادگاه می تواند سرپرست طفل را به فراهم کردن وسایل ملاقات الزام یا اجبار کند .

بنابراین در صورتی که سرپرست طفل مانع ملاقات پدر بزرگ و مادر بزرگ با نوه ی خود شود ، آن ها می توانند در دادگاه خانواده ی محل اقامت طفل دادخواستی تحت عنوان ملاقات با طفل ارائه دهند که در این شرایط دادگاه با در نظر گرفتن مصلحت طفل، در خصوص میزان، زمان و مکان ملاقات با کودک تصمیم گیری می کند .

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره ، به بررسی حق ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه در صورت طلاق یا فوت والدین کودک پرداختیم . و این را مد نظر قرار دادیم که میتوان از وحدت ملاک ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی در مورد حق ملاقات با طفل بعد از طلاق والدین استفاده کرد یا خیر ؟ به طور کلی قانون در مورد حق ملاقات پدربزرگ و مادربزرگ با نوه بعد از طلاق چه نظری دارد؟ در این زمینه اگر هنوز سوالی برایتان باقی مانده است میتوانید با مشاورین دادواره در تماس باشید. مشاورین دادواره با مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین به کمک شما می شتابند.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)