حق طلاق به دلیل نازایی زن به چه صورت است و چگونه امکان پذیر است؟

حق طلاق به دلیل نازایی زن به چه صورت است و چگونه امکان پذیر است؟

حق طلاق به دلیل نازایی زن به چه صورت است و چگونه امکان پذیر است؟

پسندیدم 1
۰

مسئله ی ناباروری زوجین یکی از شایع ترین دلایلی است که در پرونده های طلاق با آن رو به رو هستیم ، در حالی که با پیشرفت علم پزشکی و روش های نوین بارداری ، مشکلات ناباروری در بسیاری از افراد حل شده و توانایی فرزند دار شدن را پیدا می کنند اما هنوز هم عده ای هستند که در روند درمان به بن بست خورده و باید بین زندگی بدون فرزند و یا جدایی یکی را انتخاب کنند .

در تعریف قانون از ناباروری می توان این طور گفت که : ناباروری یعنی یک زوج پس از گذشت یک سال از زندگی مشترک ، بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه ی جنسی منظم باردار نشوند .

حق طلاق به دلیل نازایی زن

به دلیل اهمیت این موضوع و تبعات ناشی از آن در زندگی مشترک و به عنوان یکی ازتاثیر گذار ترین موارد در تصمیم به طلاق ، این مسئله در ابعاد حقوقی هم اهمیت خاصی پیدا کرده و در قانون برای طرفین حق طلاقی تحت این عنوان پیش بینی شده است .

پیشنهاد میکنیم مقاله طلاق چیست؟ و انواع طلاق چیست ؟ را مطالعه کنید.

در یکی از مقالات پیشین در مورد زمانی که مشکل ناباروری از سمت مرد باشد و حق طلاقی که برای زن به جهت ناباروری مرد ایجاد می شود و شرایط استناد و اثبات آن توضیح دادیم و در این مقاله قصد داریم حق طلاق ایجاد شده برای مرد ، به دلیل ناباروری و نازایی زن را مورد بررسی قرار دهیم .

در این قسمت اگر مقاله حق طلاق زن به دلیل ناباروری مرد را مطالعه نکردید ، پیشنهاد میکنیم آن را مطالعه کنید.

حق طلاق به دلیل ناباروری زن :

به طور کلی قانون برای درخواست طلاق از طرف زوج محدودیت خاصی ندارد و تنها شرط آن پرداخت کلیه ی حقوق مالی زن از قبیل مهریه ، نفقه و اجرت المثل بنابر مقررات قانونی است .

ماده ی ۱۱۳۳ قانون مدنی با اشاره به اختیار شوهر در طلاق ، در این خصوص بیان می کند که :« مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون ، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید .»

حق طلاق به دلیل نازایی زن

بنا بر این از آن جایی که به موجب قانون حق طلاق با مرد است ، او می تواند با مراجعه به دادگاه دادخواست طلاق بدهد ونیازی به ارائه ی دلیل محکمه پسند برای طلاق ندارد و در این مورد ، لازم نیست ناباروری زن را اثبات کند ، ضمنا مخالفت زن هم مانع صدور حکم طلاق نخواهد بود .

در نتیجه بررسی حق طلاق مرد به دلیل ناباروری زوجه به جهت این که اصولا حق طلاق در هر شرایطی با مرد است و نیازی به ارائه ی دلیل و اثبات این امر ندارد اساسا موضوعیت پیدا نمی کند .

در این مورد همان طور که قبل تر هم اشاره شد ، باید توجه داشت که ناباروری زن تاثیری در مهریه و یا سایر حقوق مالی او ندارد و او می تواند از دادگاه درخواست مطالبه ی مهریه ی خود را به طور کامل داشته باشد .

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد حق طلاق به دلیل نازایی و ناباروری زن توضیح دهیم و چگونگی آن را به اختصار بیان کردیم . حال نوبت شماست . اگر سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات زیر همین پست آن را از کارشناسان دادواره بپرسید.فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)