ایا میتوان مهریه را بعد از قباله ازدواج به مقدار دلخواه تغییر داد؟

ایا میتوان مهریه را بعد از قباله ازدواج به مقدار دلخواه تغییر داد؟

ایا میتوان مهریه را بعد از قباله ازدواج به مقدار دلخواه تغییر داد؟

پسندیدم 0
۰

اثر تقویم یا عدم تقویم مهرالسنه در قباله ازدواج :

همان طور که در مقالات مرتبط با مهریه بیان شد ، مهریه مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به تسلیم آن به زن می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه در طلاق غیابی چه می شود

در برخی از مناطق و فرهنگ و رسوم ها ، هنگام نوشتن قباله ی ازدواج ، به عنوان مهریه یا بخشی از آن ، مهر السنه یعنی همان مهریه حضرت زهرا ( س ) نوشته می شود . در بعضی از مواقع مهرالسنه مقوم شده یعنی قیمت گذاری شده و در مواقعی صرفا عبارت مهر السنه در قباله ذکر می شود اما هر یک از این موارد ذکر شده دارای اثر حقوقی خواهد بود به طوری که اگر در زمان انشای قباله مبلغ مهرالسنه تعیین شود، در زمان مطالبه به نسبت همان قیمت مشخص شده، قیمت به روز رسانی و از زوج مطالبه خواهد شد .

معمولا به دلیل عدم اگاهی از مبلغ اصلی مهرالسنه قیمت کمی برای مهرالسنه نوشته می شود که این مورد در زمان تقویم به روز قیمت نیز مبلغ زیادی نخواهد شد و به نوعی به ضرر زوجه خواهد بود اما در عین حال اگر مبلغ مهرالسنه در قباله قید نشود و صرفا عبارت مهرالسنه نوشته شود در زمان مطالبه و صدور حکم مبنی بر پرداخت نفقه، قیمت مهرالسنه با توجه به اینکه بر اساس درهم محاسبه میشود، مورد استعلام واقع شده و قیمت ریالی ان به روز محاسبه و از زوج مطالبه خواهد شد؛ لذا دقت در امر نگارش قباله ازدواج و‌محتویات قباله در خصوص مهریه زوجه امری مهم بوده که دارای اثرات حقوقی مالی برای زوج و زوجه خواهد بود .

اثر تقویم یا عدم تقویم مهرالسنه در قباله ازدواج

بنابراین از جمله مواردی که سردفتر ازدواج باید به طرفین راهنمایی و گوشزد نمايد همین امر تقویم یا عدم تقویم مهرالسنه در قباله ازدواج خواد بود؛ چون بیشتر توجه زوجین و خانوادها جلب به سایر موارد مهریه از جمله سکه، طلا و… جلب شده و قید شدن مهرالسنه را صرفا رعایت رسوم و عرف در نظر میگیرند ولی غافل از اینکه هر شرط یا هر محتوایی در قباله ازدواج دارای اثر حقوقی است .

اما یکی از سوالات رایجی که گاهی در خصوص پرونده های مهریه با میزان مهرالسنه پرسیده می شود این است که ایا ممکن است اگر در قباله مهرالسنه مبلغ کم و ناچیزی قید شده باشد پس از امضای سند قباله مبلغ مهرالسنه را به میزان دلخواه افزایش داد ؟ پاسخ این است که اصولا افزایش مهریه پس از امضای قباله وجاهت قانونی نداشته و به عنوان مهریه حتی در صورت توافق طرفین محسوب نخواهد شد بلکه میتوان توافق جدید را در قالب ماده ۱۰ و ۲۱۹ قانون مدنی داخل نمود و به صورت یک طلب عادی و نه رسمی مطالبه نمود که به مراتب مطالبه هر کدام از توافقات دارای اثر حقوقی اسناد رسمی و اسناد عادی را خواهد داشت .

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد این سوال که  اثر تقویم یا عدم تقویم مهرالسنه در قباله ازدواج چه می باشد . در این مورد اگر شما هنوز هم مسئله ای دارید میتوانید آن را با ما در میان بگذارید ، چه از طریق کامنت ها زیر همین پست میتوانید آن را با ما به اشتراک بگذارید و یا این که از طریق مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)