تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن چگونه است؟

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن چگونه است؟

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

نفقه نهادی است که قانون گذار ایران برای حمایت از زن قائل شده ، از آن جهت که در بسیاری از خانواده های ایرانی زنان اداره ی امور خانه و امور داخلی خانواده را که وظیفه ای بسیار بزرگ است بر عهده داشته و در نتیجه اشتغال به امر خاصی نداشته و مال و در آمد کافی برای تامین مخارج خود و شرکت در هزینه های خانواده ندارند . البته نفقه به زنان شاغلی که خارج از خانه کار می کنند هم تعلق گرفته و از آن جایی که طبق قانون ایران ، زن در حقوق ایران از نظر مالی مستقل به شمار می رود و کار اقتصادی او هم جزء اموال او به شمار می رود ، مجبور نیست که آن را به رایگان در اختیار شوهر بگذارد و در واقع وظیفه ی پرداخت نفقه همواره بر عهده ی شوهر خواهد بود .

طبق ماده ی ۱۱۰۷ قانون مدنی : « نفقه عبارت است از همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه ی نقصان یا مرض . » موارد ذکر شده در این ماده برای مثال بوده و حصری نیست و علاوه بر این وضعیت و احتیاجات زن به طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد ، پس اگر زن از خانواده ی متمکنی باشد شوهر باید وسایل زندگی او را ، در حدی که شان و وضع اجتماعی و خانوادگی او اقتضا می کند ، فراهم نماید .

یکی از سوالاتی که گاهی اوقات در پرونده های مربوط به نفقه در ایت خصوص پرسیده می شود این است که آیا میزان تحصیلات زوجه بر میزان نفقه تاثیری دارد یا خیر ؟ در ادامه ی این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت .

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : شرایط گرفتن نفقه زن چیست؟

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن :

به طور کلی و همان طور که گفته شد در قانون مقدار و میزان معینی برای نفقه در نظر گرفته نشده است و مقدار آن متناسب با نیاز ها و احتیاجات زوجه و شان خانوادگی او خواهد بود و همه ی نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن باید توسط مرد در نظر گرفته شده و آن ها را بر آورده نماید ، در نتیجه در هر مورد باید ابتدا وضعیت خانوادگی زن توسط کارشناسان دادگستری مورد بررسی قرار گرفته و قاضی دادگاه مطابق آن حکم دهد .

مهم ترین مسائلی که کارشناسان هنگام تعیین میزان نفقه ی زن در نظر می گیرند عبارتند از :

۱) سن زوجه .

۲) ميزان تحصيلات او .

۳) شغل و تحصيلات پدر .

۴) شغل و ميزان تحصيلات سایر اعضاي خانواده مانند مادر ، خواهران و برداران .

۵) محل خانه پدری .

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن

تاثیر مدرک تحصیلی بر میزان نفقه ی زن

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تعدیل نفقه چیست؟مدارک مورد نیاز جهت تعدیل نفقه چه می باشد؟

در نتیجه با توجه به مواردی که کارشناس با در نظر گرفتن آن ها نفقه زن را تعیین می کند به این نتیجه می رسیم که تحصیلات زن در تعیین مبلغ نفقه او موثر است . بنابراین مورد و با توجه به این که گفته شد نفقه زن با توجه به شان او تعیین می شود می توان به این نتیجه رسید که شان زنی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و حتی دکتری دارد از زنی که تحصیلات ندارد یا دیپلم دارد ممکن است در میزان نفقه بالاتر باشد . شاید این موضوع برای افراد عادی مورد توجه نباشد اما کارشناس تعیین نفقه به تحصیلات زن برای تعیین نفقه بی توجه نبوده و میزان تحصیلات زن یکی از مواردی است که بر اساس آن نفقه را تعیین خواهد کرد .

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم بار دیگر به این سوال بپردازیم که مواردی که شامل زیاد شدن و یا کم شدن نفقه میگردد چیست و یا این که اصلا چه مواردی وجود دارد که در میزان نفقه زن تاثیر میگذارد و این سوالی که در این مقاله به آن پرداختیم در واقع یکی از همین موارد بود آن هم این که آیا میزان تحصیلات زن در میزان تعیین نفقه آن به درد میخورد یا خیر

در این زمینه اگر هنوز هم سوال دارید میتوانید از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره استفاده کنید و اگر هم مسئله ای دارید که فکر میکنید مشکلی از دیگران را حل میکند و یا تجربه ای در این زمینه دارید میتوانید آن را برای ما و دیگران در زیر همین گست و در قیمت نظارت آن را به اشتراک بگذارید .

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)