تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه چیست؟

تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه چیست؟

تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه چیست؟

پسندیدم 0
۰

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در دعاوی میان صاحب خانه و مستاجر دو عبارت « حکم تخلیه » و « دستور تخلیه » را شنیده باشید. این ها از عبارات رایجی است که در دعاوی مبان صاحب خانه و مستاجر استفاده می شود . بسیاری از افراد به دلیل نا آگاهی و عدم آشنایی کامل با قواعد حقوقی این دو را هم معنا و مترادف یک دیگر می دانند. در حالی که این دو مبحث از نظر حقوقی کاملا مجزا و متفاوت از یکدیگر هستند. اما تفاوت میان این دو مبحث در چیست و در چه شرایطی امکان اخذ حکم تخلیه و در چه مواردی امکان اخذ دستور تخلیه وجود دارد؟ در این مقاله به بررسی تفاوت این دو موضوع خواهیم پرداخت.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : حقوقی که در اجاره برای مستاجر ایجاد می شود چیست؟

تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه:

برای اجرای دستور تخلیه نیازی به صدور اجراییه نیست. در این مورد یک مامور ابلاغ موظف می شود که ظرف ۲۴ ساعت دستور تخلیه را به مستاجر ابلاغ و از او رسید دریافت کند. در صورتی که مستاجر از ارائه رسید سر باز زند، مامور این موضوع را در ابلاغ نامه قید می کند و ظرف سه روز اقدام به اجرای مفاد دستور می نماید. دستور تخلیه حتی در صورت عدم حضور مستاجر در داخل خانه و وجود اسباب و وسیله های او در آنجا نیز انجام می شود و مامور با تخلیه محل دستور انتقال اثاثیه به نزدیکترین انبار عمومی را می دهد.

اما در مورد حکم تخلیه برای اجرای حکم، صدور اجراییه که بر اساس دادخواست موجر صادر و به مستاجر ابلاغ می شود ضروری است. مستاجر در این حالت موظف است تا ۱۰ روز پس از تاریخ ابلاغ ملک را تخلیه و از آن خارج شود. در صورتی که در ظرف این مدت مستاجر تخلیه ملک را انجام ندهد این کار از طریق دادگاه صورت می پذیرد. در این حالت صاحب ملک مبلغ ودیعه اجاره اخذ شده از مستاجر را به حساب سپرده دادگستری واریز می کند و اقدام به اجرای حکم تخلیه به دست مامور قانون انجام می شود.

تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه

تفاوت میان حکم تخلیه و دستور تخلیه

بنابراین زمانی می توان اقدام به اخذ حکم تخلیه نمود که شرایط لازم برای اخذ دستور تخلیه وجود نداشته باشد و گرنه موجر به راحتی می تواند با ارائه مستندات لازم دستور تخلیه را بدون طی مراحل قانونی پیچیده و بیشتر اخذ و تخلیه و تصرف ملک خود را به انجام برساند. به عبارتی با توجه به شرایط اخذ دستور تخلیه، در صورتی که مدت اجاره به صورت دقیق در اجاره نامه رسمی قید نشده باشد، امضای دو شاهد در قسمت پایانی قرارداد اجاره وجود نداشته باشد، اجاره نامه در دو نسخه تنظیم نشده باشد، مالک شرایط لازم برای اخذ دستور تخلیه را نخواهد داشت و از این رو بایستی با ارائه دادخواست به شورای حل اختلاف یا دادگاه محل می تواند اقدام به اخذ حکم تخلیه نماید.

پیشنهاد میکنیم مطلعه کنید : در چه مواردی می توان حکم تخلیه مستاجر را گرفت؟

جمع بندی:

در این مقاله با بیان مفهوم دستور تخلیه و حکم تخلیه، تفاوت های میان این دو مبحث را بررسی کردیم. به طور کلی در صورتی که شرایط لازم را برای اخذ دستور تخلیه داشته باشید بهتر است اقدام به اخذ دستور تخلیه نمایید تا در سریع ترین زمان ممکن مراتب قانونی تخلیه ملک شما صورت پذیرد چرا که طی مراحل قانونی و اجرای حکم تخلیه زمان بر تر از صدور و اجرای دستور تخلیه است.

در این زمینه اگر هنوز مسئله و یا سوالی دارید فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)