تفاوت دیه با ارش در چیست؟

تفاوت دیه با ارش در چیست؟

تفاوت دیه با ارش در چیست؟

پسندیدم 0
۰

یکی از انواع مجازات هایی که قانون گذار در قانون مجازات اسلامی برای جرایم علیه تمامیت جسمانی افراد پیش بینی کرده ، دیه به معنای خون بها است . دیه از  در موارد قتل یا ورود جراحت غیر عمد به دیگری و یا قتل و جراحت های عمدی در مواردی که امکان قصاص وجود نداشته باشد تعیین می شود .

در قانون اصولا میزان دیه اعضای متفاوت بدن مشخص است ، اما گاهی با مواردی مواجه می شویم که قانون گذار برای ورود صدمه به آن میزان دیه ای را تعیین نکرده است ، مثلا در قانون میزان دیه پای شخص مشخص شده اما از دیه رگ های عصبی پا صحبتی نشده است . سوالی که در اینجا پیش می آید این است که در این مواقع تکلیف شخص صدمه دیده چیست ؟ آیا راهی برای مطالبه خسارت آن اعضا نیز وجود دارد ؟ بله ، در قانون به دیه ای که میزان آن در شرع تعیین نشده باشد « ارش » گفته می شود که نحوه ی محاسبه آن با دیه تفاوت هایی دارد . به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت دیه و ارش و نحوه محاسبه آن می پردازیم . فراموش نکنید که همواره میتوانید روی خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره حساب کنید.

تفاوت دیه با ارش

تفاوت دیه با ارش

دسترسی آسان به سرفصل ها

تفاوت دیه با ارش :

ماده ی ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی در تعریف دیه اینطور بیان می کند : « دیه مقدر ، مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس ، عضو یا منفعت ، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد مقرر شده است . »

ماده ی ۴۴۹ همین قانون نیز در تعریف ارش می گوید : « ارش ، دیه غیر مقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند .

مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر این که در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود . »

بنابراین مطابق دو ماده ی مذکور ، در تعریف تفاوت دیه و ارش می توان گفت که دیه میزان خسارت وارده بابت قتل یا صدمه غیر عمد و یا قتل و صدمه عمد است که میزان آن به طور دقیق در شرع و به تبع آن قانون تعیین شده است اما ارش میزان خسارتی است که باید بابت ایجاد صدمه به عضوی از بدن پرداخت شود که میزان آن در قانون تعیین نشده است و دادگاه متناسب با اوضاع و احوال پرونده و همچنین با در نظر گرفتن دیه مقدر ، میزان آن را تعیین می کند .

پیشنهاد مکنیم مقاله دیه چیست را مطالعه کنید.

نحوه محاسبه ارش :

مطابق ماده ۴۴۹ قانون مجازات اسلامی که پیش از این بیان کردیم ، دادگاه با در نظر گرفتن چهار مورد ، میزان ارش را محاسبه می کند :

۱) جلب نظر کارشناس

۲) نوع و کیفیت جنایت

۳) تاثیر جنایت بر سلامت مجنی علیه

۴) میزان خسارت وارد شده به مجنی علیه با توجه به میزان دیه تعیین شده ؛ برای مثال ارش رگ های عصبی و یا تاندون پا ، متناسب با دیه پا محاسبه می شود .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)