دیه لاله گوش و پارگی پرده گوش

دیه لاله گوش و پارگی پرده گوش

دیه لاله گوش و پارگی پرده گوش

پسندیدم 0
۰

گوش ، به عنوان یکی از مهمترین اعضای بدن انسان است که احساس شنوایی وابسته به وجود این عضو است و در نتیجه ی ورود بعضی صدمات به گوش ، ممکن است حس شنوایی فرد از بین برود و یا دچار نقصان شود ، علاوه بر آن برخی صدمات ممکن است به حس شنوایی آسیبی نزنند اما باعث پاره شدن یا از بین رفتن اعضای بیرونی گوش شوند .

در چنین مواردی ،به زیان دیده وارد شده باشد ، برای دیه هر یک از موارد به طور جداگانه در قانون تعیین تکلیف شده است . در این مقاله از دادواره به بررسی مبحث دیه لاله گوش و به عنوان یکی از مهمترین مواد آن ، دیه پارگی پرده گوش می پردازیم .

دیه پارگی پرده گوش

دیه پارگی پرده گوش

دیه لاله گوش :

به طور کلی ، در قواعد تعیین دیه ، دیه اعضایی که تعداد آن ها دو عدد باشد ، نصف دیه کامل است و دیه ی هردوی آن ها با هم معادل دیه ی کامل است .

ماده ی ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی هم مطابق همین قاعده در خصوص از بین بردن لاله گوش بیان می کند : « از بین بردن دو لاله گوش ، دیه کامل و از بین بردن هر یک از آن ها نصف دیه کامل دارد .

تبصره ) از بین بردن نرمه هر گوش ، موجب یک ششم دیه کامل است . » منظور از نرمه ی گوش قسمت پایین لاله گوش است که استخوان و غضروفی ندارد .

ماده ی ۶۰۱ در مورد پاره کردن لاله گوش تعیین تکلیف کرده است : « پاره کردن لاله یک گوش ، موجب یک ششم دیه کامل و پاره کردن نرمه یک گوش موجب یک نهم دیه کامل است و در هر دو مورد در صورت بهبودی کامل ، ارش ثابت است . »

پیشنهاد میکنیم مقاله دیه چیست را مطالعه کنید.

در خصوص ارش همانطور که در مقالات پیشین بیان کردیم ، دیه ای است که دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند .

دیه پارگی پرده گوش

دیه پارگی پرده گوش

دیه پارگی پرده گوش :

مطابق ماده ی ۶۰۵ قانون مجازات اسلامی : « پاره کردن پرده گوش ، موجب ارش است و اگر در اثر آن حس شنوایی نیز از بین برود یا نقصان پیدا کند دیه آن نیز باید پرداخت شود . »

ماده ی ۶۸۲ نیز در مورد دیه ی شنوایی این طور مقرر می کند : « از بین بردن شنوایی هر دو گوش دیه کامل و از بین بردن شنوایی یک گوش نصف دیه کامل دارد هر چند شنوایی دو گوش به یک اندازه نباشد . »

بنابراین مطابق این دو ماده ، در صورتی که صدمه ی وارده صرفا موجب پارگی پرده گوش شود ، باید ارش پرداخت شود که تعیین میزان آن با دادگاه است و در صورتی که در نتیجه ی پارگی پرده گوش ، به حس شنوایی نیز آسیب وارد شود علاوه بر ارش ، حسب مورد دیه کامل یا نصف دیه کامل نیز باید پرداخت شود .

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی میزان دیه از بین بردن یا پاره کردن لاله گوش و پارگی پرده گوش در قانون پرداختیم . آموختیم که بر اساس ماده ۶۰۱ که درمودر پارگی پرده گوش اظهار نظر کرده است از بین رفتن دو لاله گوش دیه کامل و از بین بردن یکی از آنها دیه نصف دارد. به پارگی پرده گوش به صورت کلی پرداختیم و همه موارد را مورد بررسی قرار دادیم ، حال اگر مسئله ای باقی مانده است میتوانید در قسمت نظرات زیر همین پست از کارشناسان دادواره بپرسید ، فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد دادواره هموراه در خدمت شماست.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)