هزینه بخشش مهریه چقدر است و مدارک لازم

هزینه بخشش مهریه چقدر است و مدارک لازم

هزینه بخشش مهریه چقدر است و مدارک لازم

پسندیدم 0
۰

تعرفه ای مشخص برای هزینه بخشش مهریه وجود ندارد و با توجه به شرایط، نوع و صفحات سند تنظیم شده، مشخص می شود. به طور مثال اینکه  در قبال بخشش مهریه حق طلاق یا هر حق دیگری دریافت شود؟ یا زوجه مهریه را دریافت کرده و قرار به اعلام دریافت مهریه دارد؟ و سوالات دیگری که توسط مسئول دفتر باید پرسیده شود تا با توجه به طول سند تنظیمی هزینه آن مشخص شود.

برای اطلاع دقیق از هزینه بخشش مهریه، باید با دفترخانه اسناد رسمی که قرار است این سند را تنظیم کند، صحبت کنید. در ادامه این مقاله از دادواره به نحوه تنظیم سند بخشش مهریه و مدارک لازم آن می پردازیم .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : آیا مهریه به نرخ روز محاسبه می شود؟

 بخشش مهریه

مدارک لازم برای تنظیم سند بذل مهریه

در ابتدا برای شروع درخواست تنظیم سند، حضور خانم به تنهایی کفایت می کند. اما پس از تکمیل پروسه، حضور همسر و شاهدان تعیین شده الزامی است.

 • حضور زوجه
 • حضور زوج
 • حضور شاهدان (یک یا دو عدد) از طرف زوجه
 • کارت ملی و شناسنامه زوجه
 • کارت ملی و شناسنامه زوج
 • سند ازدواج
 • کارت شناسایی برای تایید هویت شاهدان

بخشش مهریه چیست و بذل مهریه یعنی چه معناست؟

در ابتدا لازم است که با واژه بذل آشنا شویم، بذل در لغت به معنای بخشش و گذشتن از حق است و بیشتر از خود واژه بخشش در اسناد رسمی استفاده می شود. در شرع مقدس اسلام در مقابل حقوقی که به مرد داده شده مثل حق طلاق، امتیازاتی هم مثل مهریه یا نفقه برای زن تعیین شده است. حال اگر زوجه به هر علتی تصمیم به بذل مهریه خود بگیرد، کافی است با در دست داشتن مدارک ذکر شده در بالا به یکی از دفاتر اسناد رسمی که مخصوص تنظیم اسناد خانواده است، مراجعه کنید.

پس از تنظیم سند اقرارنامه بخشش مهریه به صورت قانونی و رسمی با امضا زوجه مهریه بخشیده می شود. این نکته حائز اهمیت است که این اقرار جای بازگشت ندارد و شما در آینده نمی توانید آن را نقض کنید، پس کاملا آگاهانه تصمبم بگیرید.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : در چه صورتی پرداخت نکردن مهریه حکم زندانی دارد؟

مراحل و نحوه بخشش مهریه

 1. پیدا کردن دفتر خانه ای که امور مربوط به تنظیم اسناد خانواده، از جمله مهریه را انجام دهد. دفترخانه هایی که این امور را متقبل شوند بسیار کم یابند.
 2. حضور زوج و زوجه برای تنظیم درخواست و شروع پروسه
 3. در این مرحله لازم است که خانم یا آقا به همراه کارت ملی، شناسنامه هر دو طرف و سند ازدواج، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند. سپس فرم های لازم را تکمیل کرده و پس از پرداخت هزینه های مربوطه، پروسه بذل مهریه آغاز می شود. در این مرحله به حضور شاهدان نیازی نیست.
 4. حال دفترخانه مراحل مرتبط با تنظیم سند را انجام می دهد. دفتر خانه برای اطمینان از صحت اطلاعات، استعلام میگیرد و سپس اقدامات بعدی را انجام می دهد. این قسمت تماما بر عهده دفترخانه می باشد و نیاز به حضور شما نمی باشد.البته توجه کنید که دریافت پاسخ استعلام ها ممکن است کمی طولانی شود.
 5. در مرحله نهایی، زن و شوهر به همراه یک یا دو شاهد برای امضا سند در دفترخانه اسناد رسمی حضور می یابند و مدارک لازم را ارائه می دهند. پس از خواندن متن سند تنظیمی توسط هر دو فرد، در صورت وجود ابهامی میتوانند اعتراض کنند و درنهایت با امضای سند، ببخشش مهریه به صورت رسمی اتمام میابد.

نکته پایانی

به این نکته توجه کنید که برای انجام بذل مهریه این مقاله به تنهایی پاسخ گویی پرسش های شما نمی باشد و برای مطلع شدن از زوایا دیگر این امر باید با وکیل مربوطه مشورت کنید. اگر هم پرسشی در این رابطه دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)