حقوقی که در اجاره برای مستاجر ایجاد می شود چیست؟

حقوقی که در اجاره برای مستاجر ایجاد می شود چیست؟

حقوقی که در اجاره برای مستاجر ایجاد می شود چیست؟

پسندیدم 0
۰

حقوق و تکالیف مستاجر :

قرارداد اجاره ، یکی از رایج ترین قراردادهایی است که هر شخصی حداقل یک بار در زندگی خود اقدام به انعقاد آن می کند و به طور کلی قراردادی است که در آن سه رکن وجود دارد :

۱)موجر : مالک ملکی که به اجاره داده می شود .

۲) مستاجر : شخصی که با انعقاد قرارداد اجاره و پرداخت اجاره بها مالک منافع عین مستاجره می شود .

۳) مال الاجاره : مبلغی که مستاجر در طی قرارداد بابت مالکیت بر مناف باید به موجر بپردازد .

بنابراین اجاره قراردادی است که متعاقب آن مستاجر با پرداخت مبلغ معینی به عنوان اجاره بها ، برای مدت مشخصی که به توافق طرفین رسیده و در قرارداد تعیین شده مالک منافع عین مستاجره می شود .

اما همانطور که می دانید پس از انعقاد هر قراردادی برای طرفین آن حقوق و تکالیفی ایجاد می شود که می توانند از حقوق خود استفاده کرده و زمانی که طرف مقابل به تکالیفش عمل نکند ، الزام او به انجام یا فسخ قرارداد و یا هرگونه ضمانت اجرای دیگری که در قانون مشخص شده باشد را درخواست کنند .

بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به یکی از اساسی ترین مباحث مرتبط با قراردادهای اجاره ، یعنی حقوق و تکالیف مستاجر بپردازیم .

قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد میکنیم مقاله اجاره چیست و انواع اجاره در قانون را مطالعه کنید 

حقوق و تکالیف مستاجر

حقوق و تکالیف مستاجر

۱) تکالیف مستاجر :

پس از انعقاد قرارداد اجاره ، برای مستاجر به جهت این که از مال دیگری استفاده می کند ، تکالیف و مقرراتی مقرر شده که عبارتند از :

۱) ) پرداخت به موقع اجاره بها ، از آن جایی که اصولا پرداخت اجاره بها به صورت ماهانه است مستاجر باید در تاریخ مقرر نسبت به پرداخت آن اقدام کند ، در غیر این صورت اگر در قرارداد اجاره برای موجرحق فسخ در صورت عدم پرداخت به موقع اجاره بها پیش بینی شده باشد ، او می تواند قرارداد اجاره را فسخ کند .

۲) مستاجر موظف است در پایان مهلت تعیین شده در قرارداد ، محل اجاره را تخلیه کرده و به موجر تحویل دهد .

۳) انجام تعمیرات غیر اساسی در مورد اجاره از قبیل رنگ آمیزی یا تعویض لامپ و مانند این ها بر عهده ی مستاجر است .

۴) عدم جلوگیری از انجام تعمیرات اساسی توسط موجر ، به این معنا که اگر مورد اجاره نیاز به تعمیرات کلی و اساسی داشته باشد ، مستاجر حق ندارد از ورود موجر برای انجام این تعمیرات جلوگیری کند .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : آیا ملک اجاره را میتوان دوباره اجاره داد؟ 

۵) خودداری از ورود خسارت به مورد اجاره ، یعنی مستاجر باید به گونه ای از مورد اجاره استفاده کند که باعث ورود خسارت به آن نشود و در صورت ورود خسارت ، وظیفه ی جبران خسارت بر عهده ی مستاجر است .

۶) در مواردی که طرفین در قرارداد ، در خصوص مصرف مورد اجاره به توافق رسیده باشند ، مستاجر نمی تواند بدون اطلاع و اجازه ی موجر تغییری در موضوع مصرف ایجاد کند .

حقوق و تکالیف مستاجر

حقوق و تکالیف مستاجر

۲) حقوق مستاجر :

حقوقی که در نتیجه قرارداد اجاره برای مستاجر ایجاد می شود عبارت است از :

۱)مستاجر می تواند مالی را که اجاره کرده است به شخص دیگری اجاره دهد ، مگر اینکه در قرارداد خلاف آن را شرط کرده باشند .

۲) در صورتی که ملک مورد اجاره نیاز به تعمیرات کلی و اساسی داشته باشد هزینه و انجام آن با موجر است و در صورتی که مدت انجام آن تعمیرات از حدود عرفی آن خارج شده و به ضرر مستاجر شود و او نتواند از مال مورد اجاره استفاده کند حق فسخ قرارداد اجاره را خواهد داشت .

۳) در صورتی که مستاجر هنگام انعقاد قرارداد ، مبلغی را بابت پول پیش به موجر پرداخته باشد حق دارد هنگام تخلیه از موجر دریافت کند .

جمع بندی :

در این مقاله از دادسرا به بررسی حقوق و تکالیف مستاجر پرداختیم و موارد آن را در قانون بررسی کردیم ، شما نیز اگر نظری دارید میتوانید در قسمت نظرات آن را با ما و دیگران در میان بگذارید و اگر تجربه ارزشمندی دارید میتوانید آن را به اشتراک بگذارید ، بی شک مشتاقانه خواهان اضافه کردن تجربیاتتان به دانسته هایمان هستیم

راستی ، فراموش نکنید که میتوانید با مشاورین دادواره در این زمینه در ارتباط باشید و سوالات خود را از ان ها به صورت کامل بپرسید . دادواره با ارائه خدمات مشاوره حقوقی انلاین و مشاوره حقوقی تلفنی هموراه در خدمت شما عزیزان می باشد.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)