عده در ازدواج موقت چقدر است؟

عده در ازدواج موقت چقدر است؟

عده در ازدواج موقت چقدر است؟

پسندیدم 0
۰

ازدواج موقت یکی از انواع نکاح در قوانین ایران است که به تبعیت از فقه اسلامی وارد قوانین ما شده است . مطابق ماده ی ۱۰۷۵ قانون مدنی : « نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده باشد . » و ماده ی ۱۰۹۵ همین قانون : « در نکاح منقطع عدم مهر در عقد موجب بطلان است . » بنابراین آثار و شرایط ازدواج موقت نیز همانند ازدواج دائم است به علاوه ی وجود دو شرط دیگر ؛ تعیین مدت برای ازدواج و تعیین مهریه برای زن .

اما سوالی که گاهی برای افراد پیش می آید این است که باتوجه به اینکه ازدواج موقت ، مدت معینی دارد و پس از اتمام مدت یا بذل آن رابطه زوجیت به پایان می رسد آیا همچنان زن پس از اتمام رابطه زوجیت باید عده نگه دارد ؟ و در صورتی که پاسخ مثبت باشد مدت عده در ازدواج موقت همانند ازدواج دائم است یا متفاوت ؟ در این مقاله از دادسرا به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : عده وفات زن باردار چقدر است؟

عده در ازدواج موقت

عده در ازدواج موقت

دسترسی آسان به سرفصل ها

عده در ازدواج موقت :

ماده ی ۱۱۵۰ قانون مدنی در تعریف عده بیان می کند که : « عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند . »

بنابراین با توجه به اطلاق ماده ، در عده تفاوتی بین ازدواج دائم و موقت نیست و در هر صورت زن باید پس از اتمام رابطه زوجیت مدتی را تحت عنوان عده بگذراند که در آن مدت نمی تواند مجددا ازدواج کند .

به طور کلی ازدواج موقت به سه طریق ممکن است خاتمه پیدا کرده و رابطه زوجیت قطع شود :

۱) انقضاء مدت: اصولا نکاح موقت برای مدت معینی شکل می‌گیرد. بنابراین پس از سپری شدن آن مدت، عقد نکاح منحل خواهد شد .

۲) بذل مدت: بذل مدت به این معنی است که شوهر، مدت زمان باقی مانده عقد موقت را به زن ببخشد و نکاح را منحل نماید .

ماده ی ۱۱۵۲ قانون مدنی در خصوص مدت عده زن پس از انحلال ازدواج موقت از طریق انقضاء مدت یا بذل آن بیان می کند : « عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد نکاح منقطع در غیر حامل دو طهر است مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت‌ زنانگی نه بیند که در این صورت ۴۵روز است . » منظور از دو طهر در این ماده ، به پایان رسیدن دومین عادت ماهیانه ی زن پس از طلاق است که بعد از آن عده زن تمام شده و میتواند مجددا ازدواج نماید .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : عده بر چه زنانی واجب نیست؟

علاوه بر این در صورتی که زن باردار باشد ، عده ی او همانند عده ی طلاق پس از وضع حمل به پایان خواهد رسید .

۳) فوت شوهر : در این مورد انحلال عقد موقت با ازدواج دائم یکسان بوده و عده ی زن همان عده وفات که اصولا چهار ماه و ده روز است می باشد .

جمع بندی :

در این مقاله ، به بررسی مدت عده زن در ازدواج موقت پرداختیم و آن را در هر سه حالت انحلال نکاح موقت یعنی ؛ انقضاء مدت ، بذل مدت و فوت بررسی کردیم . در این قسمت اگر تجربه ای دارید میتوانید در قسمت نظرات با ما و دیگران در میان بگذارید . در ضمن اگر نیازی به مشاوره حقوقی در مشهد دارید میتوانید روی خدمات دادواره حساب باز کنید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)