آدرس و شماره تلفن دادسرای ویژه جرایم رایانه ای تهران و نحوه مراجعه

آدرس و شماره تلفن دادسرای ویژه جرایم رایانه ای تهران و نحوه مراجعه

آدرس و شماره تلفن دادسرای ویژه جرایم رایانه ای تهران و نحوه مراجعه

پسندیدم 0
۰

دادسرای ویژه جرایم رایانه ای از مراکزی است که برای طرح شکایت از هرگونه جرایم اینترنتی نظیر سرقت اطلاعات شخصی، تخلفات و کلاهبرداری در انواع مختلف، فیشینگ، اهانت و تهدید در فضای مجازی، تخریب یا هک داده، شرکت های هرمی، توهین به مقدسات اسلامی و… باید به آن مراجعه کرد.

در تهران و شهرهای بزرگ این دادسرا با همکاری پلیس فتا، در هرگونه جرمی که در فضای مجازی به وقع بپیوندد، ورود میکند. در نتیجه شاکی با مراجعه به این دادسرا و ارائه دلایل و مدارک خود میتواند طرح شکایت کند. در این مقاله از دادواره قصد بررسی مراحل طرح شکایت در دادسرای ویژه جرایم رایانه ای تهران را داریم.

نحوه مراجعه به دادسرای ویژه جرایم رایانه ­ای

با همراه داشتن مدارک کامل شناسایی و مدارک قابل ارائه از شکایت خود، می توانید برای ثبت و طرح شکواییه به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه کنید. این دادسراها که به طور اختصاصی به این نوع پرونده ها رسیدگی می کنند در سایر شهرهای بزرگ نیز وجود دارند. با مراجعه به سامانه پلیس فتا می توانید از مراکز استان خود مطلع شوید.

آدرس جدید دادسرای جرائم رایانه ای تهران

آدرس دادسرای جرائم رایانه ای تهران: فلکه دوم‌ صادقیه بزرگراه آیت اله کاشانی خیابان ابوذر نبش بوستان دوم غربی دادسرای ناحیه ۵ سابق – دادسرای جرایم رایانه‌ای ناحیه ۳۱ تهران

 • ساعت کار این مرکز از ۸صبح تا ۱۴:۴۵ می باشد.
 • شماره تلفن: ۰۲۱۴۴۰۹۲۹۹۳

در صورتی که هرگونه سودجویی اینترنتی یا کلاه برداری از شما در فضای مجازی صورت گرفته باشد، می توانید با مراجعه به دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای و فناوری اطلاعات ناحیه ۳۱ استان تهران، شکایت خود را ثبت و پیگیری نمایید. تمامی جرایمی که در فضای اینترنتی رخ می‌دهد در حوزه رسیدگی دادسرای جرائم رایانه‌ای می‌باشد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : حقوق شهروندی چیست؟ منشور حقوق شهروندی چیست

 

مراحل طرح شکایت در دادسرای ویژه جرایم رایانه ای

تنها سه نهاد در کشور اجازه ورود کردن به جرایم اینترنتی را دارند که شامل دادستانی کل کشور، دادسرای جرایم رایانه‌ای و پلیس فتا می شوند. در صورت تمایل به طرح شکایت از وقوع هرگونه جرایم رایانه ای، در اولین گام لازم است از طریق سایت ثنا به آدرس اینترنتی http://sakha.adliran.ir/Accusation.aspx شکایت خود را ثبت کنید.

در این مرحله پس از ارسال و ثبت شکایت خود در سامانه ، یک پرینت از متن شکایت خود که در سامانه وجود دارد تهیه کرده و به همراه آن به دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای مراجعه کنید. همانطور که می دانید برای طرح هرگونه شکایتی باید دلایل و مستندات کافی داشته باشید، این گونه جرایم نیز تفاوتی ندارند و طرح آن در دادسرا نیازمند دلایل کافی می باشد.

در این جا پلیس فتا ورود کرده و در مدت مشخصی که معاونت دادسرای جرایم رایانه‌ای تعیین نموده است، موظف به اتمام و تکمیل تحقیقات پرونده می باشد. پس از انجام تحقیقات پرونده را به دادسرای مربوطه ارجاع می دهند، بعد به صلاح دید معاونت دادسرا جرایم رایانه ای، پرونده با تحقیقات به اتمام رسیده به یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری ارجاع می شود.

حال شاکی برای اطلاع از شعبه ای که پرونده در آن پیگیری می شود و دریافت شماره پرونده، باید به بخش رایانه دادسرای جرایم رایانه‌ای مراجعه نماید. سپس با ابلاغ وقت، شاکی باید به شعبه مشخص شده مراجعه کرده و مستندات و اظهارات خود را در مورد پرونده به دادیار و بازپرس ارائه و اعلام دارد. نکته قابل توجه این است که شاکی نباید تنها به مواردی که در پرونده ذکر شده است اکتفا کند بلکه می بایست به اسناد و مدارک خود استناد کند.

چه تخلفاتی جرایم رایانه ای محسوب می شوند؟

این جرایم و تخلفات به طور کلی به شرح زیر می باشند و هر کدام از این جرایم در سامانه پلیس فتا به طور کامل توضیح داده شده است:

 • تخریب و اخلال در داده ها
 • جرایم علیه محرمانگی داده‌ها و سیستم های رایانه‌ای و مخابراتی
 • جرایم علیه دسترسی مجاز و شنود غیرمجاز
 • جاسوسی رایانه‌ای
 • جعلرایانه‌ای
 • تخریب و اخلال در داده ها
 • سرقت و کلاهبرداری
 • جرایم علیه عفت عمومی و اخلاق
 • جرایم علیه هتک حیثیتو نشر اکاذیب در فضای مجازی

آیا برای طرح شکایت در دادسرای جرایم رایانه ای باید وکیل سایبری بگیریم؟

وکیل سایبری در زمینه جرایم رایانه ای می تواند شما را در کلیه مراحل ثبت و پیگیری جرائم سایبری، راهنمایی نماید و همچنین او می داند که چگونه از ادله اثبات شکواییه از دادسرا تا صدور حکم قطعی پرونده و رویه عملی حاکم بر محاکم، به بهترین صورت بهره ببرد. اگر تمایلی به وکالت دادن به وکیل سایبری در زمینه پرونده خود را ندارید، به شما توصیه می کنیم حتما از یک مشاوره حقوقی وکیل متخصص و خبره بهره مند شوید.

جرائم سایبری و مخصوصا در حوزه فضای مجازی با طرح شکایت عادی بسیار متفاوت است و معمولا افراد شاکی توانایی اثبات تخلف صورت گرفته را به تنهایی نخواهند داشت. پس با مشاوره حقوقی با دانش و آگاهی بیشتری می توانید نسبت به امور قانونی حوزه سایبری، پرونده خود را پیگیری نمایید.

جمع بندی :

در  این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد آدرس و شماره تلفن دادسرای ویژه جرایم رایانه ای تهران و نحوه مراجعه صحبت  کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را به طور واضح از ما بپرسید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)