مراحل شکایت از چک برگشتی

مراحل شکایت از چک برگشتی

مراحل شکایت از چک برگشتی

پسندیدم 0
۰

در مفهوم کلی و با توجه به قانون صدور چک ، کسی که چک صادر می کند باید در تاریخ درج شده در چک ، به اندازه ی مبلغ مندرج در آن در حساب بانکی خود موجودی نقد داشته باشد ، در غیر این صورت دارنده می تواند با مراجعه به بانک و صدور گواهی عدم پرداخت چک را برگشت بزند و علیه صادر کننده اقدامات قانونی انجام دهد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : چک صیادی چیست؟

 

در موارد زیر ، دارنده ی چک می تواند چک را برگشت بزند :

۱) عدم کفایت موجودی حساب و عدم امکان تامین وجه چک از محل سایر حسابهای صادر کننده چک در همان بانک.

۲) عدم انطباق مبلغ و تاریخ مندرج در سامانه صیاد با اطلاعات برگ چک.

۳) عدم انطباق امضای چک با نمونه امضای معرفی شده توسط مشتری یا وکیل /نماینده قانونی وی در حد عرف بانکی

۴) عدم انطباق اطلاعات هویتی دارنده نهایی با هویت ذینفع چک در استعلام از سامانه صیاد

۵) موخر بودن تاریخ چک نسبت به تاریخ اعتبار دسته چک در سامانه صیاد.

۶) صدور دستور عدم پرداخت توسط صادر کننده یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها

 

مراحل شکایت از چک برگشتی

 

۷) تشخیص اختلاف در مندرجات برگ چک در چارچوب قوانین مربوط

۸) قلم خوردگی در متن چک در صورت فقدان ظهرنویسی ( پشت نویسی ) مرتبط با تصحیح قلم خوردگی

۹) بسته بودن حساب جاری یا انسداد بخشی از/تمامی موجودی آن از جمله به موجب قانون ،دستور مراجع قضائی یا دستور صاحب حساب یا ذینفع و عدم امکان تامین وجه چک از محل سایر حسابهای صادر کننده چک در همان بانک به گونه ای که امکان برداشت وجه چک بطور کامل میسر نباشد.

اما مراحل شکایت از چک برگشتی چگونه است و از چه طرقی می توان برای آن اقدام کرد؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

 

مراحل شکایت از چک برگشتی

۱- در صورتی که دارنده‌ی چک (منظور از دارنده‌ی چک شخصی است که برای اولین بار چک را به بانک ارائه داده است) متوجه شود که در حساب صادرکننده به میزان کافی پول وجود ندارد، ابتدا بایستی چک را برگشت زده و سپس گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت نماید. توجه داشته باشید که برگشت زدن چک به تنهایی نمی تواند برای رسیدن به پولتان کافی باشد. شما بعد از برگشت زدن تنها شش ماه فرصت دارید که به مراجع قضایی شکایت کنید. در صورت ثبت نکردن شکایت در این مدت نمی توانید به دریافت پولتان امیدوار باشید.

۲- شکایت کیفری از چک برگشتی را باید در دادسرای حوزه ای که بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت در آن قرار دارد ثبت کرد . وقتی در دادسراها از صادر کننده چک برگشتی شکایت می شود ، دادسرا تنها به جرم صدور چک بلامحل رسیدگی می کند ولی رسیدگی به وجهی که پرداخت نشده است ، نیاز به ارائه دادخواست جداگانه دارد .

۳- بنابراین برای اینکه بتوان علاوه بر مجازات صادر کننده چک بلامحل ، مبلغ و وجه چک را هم دریافت کرد، باید فرم دادخواست مطالبه طلب را دریافت و پر کرد و به دفتر دادگاه حقوقی تحویل داد تا دادگاه در مهلت مشخص شده به آن رسیدگی کند و در صورت احراز طلب، حکم به پرداخت آن صادر نماید.

۴- برای وصول وجه چک قانونگذار دو راه -مراجعه به محاکم قضایی و مراجعه به اداره ثبت- را پیش‌روی دارنده آن قرار داده است؛ هرچند عموم مردم برای وصول چک به دادسرا یا دادگاه حقوقی مراجعه می‌کنند، دایره اجرای ثبت اداره ثبت اسناد هم از جمله مراجع قانونی است که امکان وصول چک از طریق آن وجود دارد.

 

مراحل شکایت از چک برگشتی

 

۵- نخستین قدم برای اقدام از طریق اجرای ثبت تشخیص دایره اجرایی مورد نظر برای اقدام است. به موجب ماده ۲۴۵ آیین نامه اجرای مفاد اسناد لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی «درخواست اجرای چک از ثبت محلی که بانک طرف حساب صادر کننده چک در آن محل واقع است، به عمل می آید…» مثلا اقدام از طریق اجرای ثبت در شهر تهران برای چک های صادره عهده بانک های تهران به عمل خواهد آمد.

۶- فردی که چکی داشته و آن را به بانک برده و بانک برای آن گواهی عدم پرداخت صادر کرده باشد، می تواند لاشه چک و گواهی عدم پرداخت آن را به همراه فتوکپی برابر اصل چک را آماده کرده و به حوزه اجرای ثبت برود تا علیه بدهکار چک، اجراییه صادر شود که البته این مرحله حدود ۴۸ ساعت تا صدور اجراییه زمان می برد.

۷- در ابتدا دارنده چک مکلف به پرداخت هزینه‌ای نیست و به محض اینکه برای چک اجراییه صادر می‌ّشود، اداره ثبت، اجراییه را به بدهکار ابلاغ می‌کند و بدهکار موظف است تا ده روز بر اساس این ابلاغیه، مبلغ مندرج در چک را پرداخت و یا تعیین تکلیف کند. اگر در این مدت، آن را پرداخت یا تعیین تکلیف نکند، عملیات اجرایی برای شناسایی اموال بدهکار، اعم از ملک و خودرو و وجه نقد در حساب‌های بانکی، از محل اموال شناسایی شده، وصول می‌شود، ولی اگر در ۱۰ روزی که مهلت داده می‌شود، تعیین تکلیف و چک را پرداخت کند یا در خارج از اداره توافق کند، هیچ وجهی از طرفین دریافت نمی شود اما اگر بدهکار در فرجه قانونی تعیین تکلیف نکرد، نسبت به رقم صدور اجراییه، نیم عشر (۵ درصد) کسر و به حساب خزانه وصول می‌شود.

۸- توجه داشته باشید که در محاکم قضایی  ابتدا باید هزینه دادرسی واریز و بعد از آن رسیدگی شود و بعد از آن، قاضی حکم صادر می کند و در دایره اجرای احکام، به مرحله اجرا می‌روددر حالی که برای اداره ثبت، مراجعه‌کننده برای پیگیری چک در ابتدای ورود به اداره، هیچ‌وجهی پرداخت نمی‌کند و بر این اساس روال آن با محاکم تفاوت دارد.

در نهایت برای اقدام از طریق حقوقی، دارنده چک باید مراحل زیر را طی کند:

  • مراجعه به بانک جهت وصول وجه چک.
  • برگشت زدن چک و درخواست صدور گواهی عدم پرداخت از بانک محال علیه.
  • مراجعه به دادگاه عمومی صالح و تنظیم و تقدیم دادخواست علیه مسئول یا مسئولان چک.

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد مراحل شکایت از چک برگشتی صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)