طلاق چند مرحله دارد و مراحل آن چیست؟

طلاق چند مرحله دارد و مراحل آن چیست؟

طلاق چند مرحله دارد و مراحل آن چیست؟

پسندیدم 0
۰

طلاق در لغت به معنای رها کردن و گشودن گره است . و به طور کلی در حقوق امروزه ی ایران طلاق به معنای انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده ی اوست . بنابراین طلاق مختص ازدواج دائم است و انحلال ازدواج موقت از طریق بذل یا انقضای مدت صورت می گیرد ، ماده ی ۱۱۳۹ قانون مدنی در این باره می گوید :« طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه با انقضای مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود .

در قوانین خانواده ی ایران سه نوع طلاق از جهت درخواست طرفین وجود دارد :

۱) طلاق به درخواست مرد

۲) طلاق به درخواست زن

۳) طلاق توافقی

هر یک از این طلاق ها تشریفات و ساز و کارهای مخصوص به خود را دارند ، اما به طور کلی مراحلی برای درخواست و ثبت طلاق وجود دارد که در همه ی این موارد مشترک است و در این مقاله از دادواره قصد بررسی و بیان آن ها را داریم .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : داوری در طلاق چگونه است و شرایط انتخاب داوران بر اساس قانون چیست؟

مراحل طلاق

مراحل طلاق

مراحل کلی طلاق :

برای به پایان دادن ازدواج و ثبت طلاق ، فارغ از اینکه درخواست طلاق از سمت چه کسی باشد مراحلی طی می شود که عبارتند از :

۱) ثبت نام در سامانه تصمیم یا طلاق برای رفتن به جلسات مشاوره قبل از طلاق ، بعد از این که زوجین ۵ جلسه در مرکز غربالگری شهر خود به مشاوره رفتند ، اگر مشاور آن ها  تصمیم گرفت که ادامه رابطه زناشویی برا زن و مرد غیر ممکن است گواهی عدم انصراف از طلاق را صادر می کند .

۲) زوجین یا یکی از آن ها که خواهان طلاق است یا وکالت از دیگری در طلاق دارد با در دست داشتن گواهی عدم انصراف از طلاق به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می کند و دادخواست طلاق را تنظیم و ثبت می کند و دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست را همراه با ضمائم و مدارک به دادگاه خانواده ارسال می کند .

۳) پرونده در دادگاه خانواده به شعبه مورد نظر ارجاع می شود و وقت رسیدگی تعیین می شود و پس از تعیین وقت رسیدگی ، تاریخ و ساعت حضور زوجین در دادگاه از طریق سامانه ثنا به آن ها ابلاغیه الکترونیکی شده و اطلاع داده می شود .

۴) در حین رسیدگی دادگاه از طرفین می خواهد که داور معرفی کنند تا آخرین راه هم برای ایجاد صلح و سازش میان آن ها رفته باشد شاید بتواند از طلاق جلوگیری کند اگر طرفین داور معرفی نکردند خود دادگاه داور تعیین می کند اما نظر داور برای قاضی رسیدگی کننده به پرونده تشریفاتی است .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تکلیف مهریه در طلاق غیابی چه می شود

۵) گر طلاق به درخواست زن باشد در دادگاه از او دلیل محکمه پسند می خواهند تا با اثبات آن بتواند از شوهرش طلاق بگیرد اما اگر طلاق به درخواست مرد باشد نیازی به ارائه دلیل به دادگاه ندارد و صرفا با رعایت شرایطی مانند پرداخت حقوق مالی زن به او می تواند گواهی عدم امکان سازش برای طلاق را دریافت کند ، اما در طلاق توافقی دادگاه به توافقات طرفین در خصوص تمامی امور مالی و غیر مالی طلاق احترام گذاشته و با توجه به آن گواهی عدم امکان سازش صادر می کند .

۶) بعد صدور گواهی عدم امکان سازش که سه ماه فرصت دارد تا از آن استفاده شود ، زوجه باید با دادن آزمایش بارداری و ارائه آن به دفتر ازدواج و طلاق ثابت کند که حامله نیست .

۷) در نهایت زن و مرد با در دست داشتن عقد نامه و گواهی عدم امکان سازش صادر شده از سوی دادگاه همچنین آزمایش بارداری به یکی از دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه می کنند تا در آن جا با خواندن صیغه طلاق به عقد ازدواج خود پایان دهند .

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم درمورد مراحل کلی طلاق صحبت کنیم و ان را توضیح دهیم . اگر هنوز هم سوالی برایتان باقی مانده است میتوانید از طریق خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد با کارشناسان دادواره در تماس باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)