رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

پسندیدم 0
۰

در دوران عقد اگر دخترو پسر به صورت قانونی و رسما محرم یک دیگر شده باشند، می توانند نزدیک ترین رابطه ی زناشویی را باهم تجربه کنند. ولی محدودیت های عرفی و فرهنگی باعث شده تا برقراری رابطه جنسی در این زمان برای زن و شوهر مهیا نباشد.

درواقع از نظر اسلام و قانون رابطه جنسی در دوران عقد تفاوتی با سایر دوران زندگی زن و مرد ندارد ولی به لحاظ عرف و فرهنگ ایران، این دوران تنها برای آشنایی بیشتر دختر و پسر می باشد. اما آیا دلیل قانونی، شرعی  و عرفی محکمی برای ایجاد این محدودیت از منظر اسلام، جامعه و خانواده ها وجود دارد یا خیر؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : گواهی بکارت چیست؟

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و قانون

از منظر اسلام وجود هرگونه رابطه زناشویی پس از جاری شدن خطبه عقد، کاملا شرعی و حلال می باشد. در اسلام دوران عقد با دوران ازدواج هیچ تفاوتی نداشته و به هیچ وجه رابطه نامشروع به حساب نمی آید. حال چون قوانین ما اسلامی است، رابطه جنسی در دوران عقد از منظر قانون نیز آزاد است و هیچ ممنوعیت و محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.

حکم اسلامی، هیچ حد و حصری برای روابط زناشویی در دوران عقد، ایجاد نکرده است. در صورتی که زن در این دوران باردار نیز شود، هیچ کار حرام و غیر شرعی رخ نداده و فرزند متولد شده کاملا قانونی و حلال زاده است. در این مدت عقد، حقوق زن و شوهر نسبت به یک دیگر همانند دوران پس از زفاف است، مگر اینکه شر ط خاصی را زوجین قید کرده باشند و یا عرفا روال معینی باشد که حالت شروط ضمن عقد پیدا کند.

اگر در این دوران مردی بخواهد برای همسر خود حکم تمکین بگیرد، تنها زمانی این امر میسر می باشد که مکان شخصی و مشخصی را برای زن فراهم کند. از طرفی زن هم اگر باکره باشد می تواند درخواست حق حبس کند. در این حالت مرد چاره ای جز پرداخت کامل مهریه زن را ندارد و پس از آن می تواند درخواست حق تمکین نماید.

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر عرف

عرف جامعه کمی مسئله را پیچیده میکند. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، از منظر عرفی، دوران عقد تنها برای شناخت بیشتر دختر و پسر است و این امکان در این دوران وجود دارد که در صورت بروز مشکل و اختلافی زوجین بتوانند به آسانی از هم جدا شوند. به همین دلایل در فرهنگ و عرف سنتی ایران رابطه جنسی در این زمان اشتباه و مشکل آفرین است.

خوشبختانه این خلاف عرف دانستن روابط زناشویی در دوران عقد، باعث ورود این مسئله به قانون یا شرع نشده است. به هر حال دختر یا پسر با حکم شرع مقدس  و به صورت قانونی با یک دیگر ازدواج کرده اند و هیچ ممانعتی از این جهت وجود ندارد.

یکی از علت هایی که این اختلاف نظر را بین حکم قانون و عرف ایجاد کرده، این مسئله است که اسلام و قانون ازدواج را یک مرحله ای می دانند و این مرحله با جاری شدن خطبه عقد شروع می شود، ولی عرف جامعه ازدواج را دو مرحله ای شامل عقد و سپس ازدواج می دانند. به همین خاطر است که از منظر عرفی زمانی رابطه زناشویی رسمی است که هر دو مرحله انجام شده باشد.

عمل به عرف یا قانون؟

اما سوالی که همواره مطرح است که عمل به کدام را درست می باشد؟ عده ای بر این نظرند که اگر قرار بر حکم شرع و قانون است، عرف جامعه باید مطابق حکم الهی باشد. وقتی خداوند تبارک و تعالی این رابطه را حلال دانسته چرا انسان باید به حکم عرف جامعه عمل کند؟

حال عده ای نیز معتقدند اگر روابط زناشویی در دوران عقد صورت پذیرد، امکان جداشدن زوجین با بروز اختلاف یا مشکل به سختی قابل انجام است . افراد معتقد به عرف و روانشناسی پیش از ازدواج، این دوران را درست مانند یک رابطه آزمایشی می بینند و شما امکان انجام همه کارها را در دوران آزمایشی مثل روابط زناشویی نخواهید داشت.

تشخیص درستی حرف درست بر عهده خود شخص است. شما میتوانید با توجه به هدفی که از دوران عقد دارید، روابط خود را پس از مشورت با همسر پیش ببرید. نکته حائز اهمیت این است که اکثر زوجین در دوران عقد آمادگی لازم و همچنین علاقه ای به پدر و مادر شدن زودهنگام  ندارند. پس باید پیش از برقراری رابطه به این گونه مسائل نیز توجه شود.

به عنوان توصیه آخر می توانید این مسئله را باید یک روانشناس و مشاور ازدواج در میان بگذارید و با ارائه شرح حال کامل از زندگی خود راه درست را برگزینید.

جمع بندی:

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف صحبت کنیم ، در این مورد اگر نظری دارید میتوانید با استفاده از قسمت کامنت ها زیر همین پست آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید ، اگر هم سوالی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

 

 

 

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)