رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

پسندیدم 0
۰

دوران عقد در بعضی مواقع و در بعضی خانواده ها به دلیل عرف جامعه دوران سختی برای زوج های جوان به شمار می‎رود. خواسته ها و نیازهای جنسی یکی از مهم ترین مسائل و گاهی مشکل ساز ترین موضوعات پیش آمده در این دوران است. در دوران عقد، دختر و پسر از لحاظ قانونی و شرعی زن و شوهر هستند و می توانند نزدیک ترین رابطه ی زناشویی را با هم داشته باشند، ولی محدودیت هایی که جامعه و خانواده ها در این دوران قرار داده اند، باعث می‌شود که برقراری رابطه ی آزادانه جنسی در این زمان مهیا نباشد.

اما آیا دلیل شرعی و قانونی خاصی برای این محدودیت ها از نظر جامعه و برخی خانواده ها وجود دارد؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : بذل مدت در ازدواج موقت و شرایط الزام به بذل مدت

 

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر عرف

از نظر عرف دوران نامزدی و عقد، دوران آشنایی دختر و پسر است و به صورت ضمنی این امکان وجود دارد که دختر و پسر بعد از دوران نامزدی و عقد در صورت بروز مشکل بتوانند به راحتی از یکدیگر جدا شوند. از این رو در فرهنگ سنتی ایرانی هر نوع رابطه جنسی در دوران عقد اشتباه شناخته شده است. غالب خانواده های ایرانی هر نوع رابطه جنسی در دوران عقد را خلاف عرف می دانند؛ اما این خلاف عرف بودن باعث نشده است که قانون یا شرع آن را حرام بداند.

یکی از علت هایی که باعث اختلاف نظر بین عرف و قانون شده این مسئله است که قانون و شرع ازدواج را به صورت یک مرحله ای نگاه می کنند و این مرحله را با جاری شدن صیغه ازدواج شروع شده می دانند، اما عرف ازدواج را شامل دو مرحله عقد و عروسی می داند. از این رو عرف زمانی رابطه زن و شوهر را به صورت کاملا رسمی می داند که هر دو مرحله انجام شود.

 

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و قانون

اسلام هر نوع رابطه بعد از جاری شدن صیغه ازدواج و وجوب شرایط را کاملا شرعی می داند. در کلام ساده تر برای اسلام دوران عقد با دوران بعد از عروسی و رفتن زیر یک سقف هیچ فرقی نمی کند. از این رو هر نوع رابطه ای در این دوران کاملا حلال و شرعی است و در به هیچ وجه در زمره روابط نامشروع قرار ندارد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : گرفتن مهریه دز صیفه ۹۹ ساله و یا در ازدواج موقت چگونه است؟

 

از این رو می توان انتظار داشت که قوانین نیز به حکم اسلام این رابطه را آزاد بدانند و این چنین نیز است. در کلام ساده تر قانون هیچ ممانعتی در رابطه جنسی در دوران عقد ندارد و این رابطه را به حکم اسلام کاملا آزاد و قانونی می داند.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

 

بنابراین اسلام بدون هیچ حد و حصری رابطه جنسی در دوران عقد را آزاد کرده است. حتی اگر در این دوران زوجه باردار شود این فرزند کاملا شرعی و قانونی است و هیچ فعل حرام یا خلاف قانونی در این بین رخ نداده است.

 

 

رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف

 

قانون یا عرف؟

مسئله رابطه جنسی در دوران عقد یک موضوع کاملا شخصی است و نمی‎توان در خصوص همه روابط نظر واحد داد. هرچند که بهتر است خانواده ها با توجه به قانونی و شرعی بودن این موضوع، سخت‎گیری خود را کمتر کرده و اجازه دهند زوجین فرصت آشنایی بیشتر با خواسته ها و نیازهای یکدیگر را داشته باشند. از سوی دیگر، در مواردی که ازدواج به صورت سنتی صورت گرفته و آشنایی زیادی میان زوجین وجود ندارد بهتر است کمی آهسته‎تر حرکت کرد تا دختر و پسر با یکدیگر و خصوصیات هم به خوبی آشنا شوند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی چیست؟

 

در نهایت، غالبا دخترها و پسرها در دوره عقد دلشان نمی خواهند که پدر و مادر شوند. از این رو در برقراری رابطه جنسی به این مسئله توجه داشته باشید که اگر فکر می کنید آمادگی کامل برای این کار را ندارید و یا اگر با موارد بهداشتی و پزشکی در این مورد آشنایی ندارید، بهتر است عمق رابطه جنسی را کمی متعادلتر در نظر بگیرید.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد رابطه جنسی در دوران عقد از نظر اسلام و عرف صحبت کنیم ، در این مورد اگر نظری دارید میتوانید با استفاده از قسمت کامنت ها زیر همین پست آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید ، اگر هم سوالی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)