سیر تا پیاز فروش ملک مشاع

سیر تا پیاز فروش ملک مشاع

سیر تا پیاز فروش ملک مشاع

پسندیدم 0
۰

ملک مشاع به ملکی گفته می شود که مالکین آن دو نفر یا بیشتر باشند و سهم هر یک در ذره ذره ی آن مال پخش شده باشد و در مقابل آن ملک مفروز قرار دارد که فقط یک مالک دارد .

به دلیل تعدد مالکین در املاک مشاع ، در بسیاری از موارد خرید و فروش آن ها با مشکل مواجه بوده و حتی با قیمت پایین تر به نسبت املاک مفروز در همان سطح معامله می شود .

در این مقاله از دادواره ، به بررسی ساز و کار های فروش ملک مشاعی می پردازیم .

فروش ملک مشاع

فروش ملک مشاع

فروش ملک مشاعی :

در ابتدا باید این را بدانیم که هر یک از شرکا حق دارد نسبت به سهمی که مالک آن است ، اقداماتی از قبیل فروش و اجاره را انجام دهد ، در اصطلاح حقوقی به این کار « تصرف حقوقی » گفته می شود و اصل بر این است که تصرفات حقوقی در مال مشاع نیازی به اذن شریک ندارد .

اما در مقابل تصرفات حقوقی که در عالم اعتبار انجام می شوند تصرفات مادی قرار دارد ، تصرفات مادی در زبان حقوقی به معنای تصرفاتی است که نسبت به خود مال و استفاده ی فیزیکی از آن صورت می گیرد . تصرف مادی در مال مشاع نیاز به اذن همه ی شرکا دارد . بنا بر این اگر شخصی ، سهم خود در مال مشاعی را به دیگری بفروشد این انتقال مالکیت از نظر قانونی صحیح است اما خریدار برای استفاده از ملک نیاز به اجازه ی همه ی شرکا دارد چرا که همه ی مالکین در ذره ذره ی مال مشاع با یک دیگر شریک هستند .

درخواست افراز ملک مشاع :

به جهت اختلافاتی که در برخی از موارد هنگام فروش مال مشاع به وجود می آید ، ممکن است شرکا تصمیم به خارج کردن ملک از حالت مشاع کرده و بخواهند مال را مفروز کنند ، در این موقعیت :

در صورتی که ملک دارای سایقه ی ثبتی در دفتر املاک اداره ثبت نباشد ، دادگاه محل وقوع ملک مرجع رسیدگی خواهد بود و در صورتی که ملک دارای سابقه ثبتی باشد ، درخواست افراز از اداره ثبت محل وقوع ملک به عمل خواهد آمد .

بنابراین در اکثر موارد شخص باید درخواست افراز خود را به واحد ثبتی حوزه‫ای که ملک در آن حوزه ثبت شده است، تقدیم کند و در صورتی‌ که مطابق ضوابط قابلیت افراز داشته باشد، فرایند افراز در مرجع ثبتی مربوطه ادامه خواهد یافت. اما در صورتی‌ که واحد ثبتی پس از بررسی، عدم امکان افراز به دلایل گوناگون را اعلام کند، متقاضی باید به دادگستری مراجعه و طرح دعوا کند.

در این حالت، گواهینامه‫ای مبنی بر عدم قابلیت افراز به متقاضی تحویل داده می‌شود و او می‌تواند با استناد به این گواهی به انضمام سایر مدارک ( تصویرِ برابر اصل سند مالکیت و مدارک شناسایی ) ، درخواست خود را مبنی بر فروش ملک به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک تقدیم کند. که در عمل باید این درخواست، در قالب دادخواست ( فرم چاپی مخصوصی که در دادگستری موجود است ) تنظیم شود و در آن باید نام کلیه شرکا ، چه به عنوان خوانده و چه خواهان قید شود .

با ارائه این دادخواست، پس از صدور دستور فروش در دادگاه ، با تشکیل پرونده ، مدیر اجرا طبق مقررات قانون اجرای احکام مدنی ، نسبت به مزایده و فروش ملک مشاع اقدام می‫نماید.

در مزایده کارشناس قیمت پایه را تعیین می کند و برنده ی مزایده شخصی است که بالاترین مبلغ را پیشنهاد دهد ، غیبت شرکا در مزایده مانع از انجام آن نیست و حتی کسی که درخواست فروش ملک مشاع را کرده نیز می تواند خریدار ملک باشد . ‎

جمع بندی :

در مقاله فوق درمورد ملک مشاع به طور کامل توضیح دادیم ، به تعریف کلمه مشاع پرداختیم ، فروش ملک مشاع را شناختیم و در آخر درخواست افراز ملک مشاع را بررسی کردیم . اگر هنوز سوالی در این مورد دارید میتوانید در بخش نظرات آن را با ما درمیان بگذارید و اگر تجربه ارزشمندی دارید میتوانید آن را برایمان بازگو کنید.فراموش نکنید برای خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین میتوانید بر روی خدمات دادواره حساب کنید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)