مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است؟

مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است؟

مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است؟

پسندیدم 0
۰

امروزه یکی از رایج ترین علل ورود آسیب های جسمانی و مرگ و میر افراد، تصادفات رانندگی است. ورود خسارت نیز یکی از عمده ترین نتایج تصادفات است.

در تصادفات رانندگی بین دو اتومبیل در اغلب موارد خسارات جزئی یا کلی به خودرو وارد می شود. گاهی این خسارات آنقدر جزئی است که با صرف کمترین وقت و هزینه قابل جبران بوده و به بدنه اتومبیل ضرر چندانی وارد نمی کند اما در بعضی موارد به خصوص در مورد ماشین های صفر یا گران قیمت که آسیب های شدیدی به ماشین وارد می شود علاوه بر نیاز به نعمیر و جایگزینی بعضی قطعات آن، قیمت ماشین نیز افت می کند.

افت قیمت خودرو در اصطلاح به این معنی است که خسارت وارد شده به نحوی است که حتی بعد از تعمیر، قیمت آن به طور چشمگیری کاهش می یابد.

اما سوال اینجاست که در چنین شرایطی مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است و وظیفه ی پرداخت آن بر عهده ی کیست؟

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : وظایف و اختیارات دادستان چیست

 

مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است؟

مسئول پرداخت افت قیمت خودرو در تصادفات رانندگی چه کسی است؟

در برخی از تصادفات، طرفین بر سر خسارت افت قیمت خودرو به توافق می‌رسند و این خسارت بخشیده و یا با توافق پرداخت می‌شود. در شرایطی که طرفین تصادف به توافق نرسند، راننده زیان‌دیده باید برای تعیین مقدار خسارت و ارزیابی افت قیمت خودرو به شورای حل اختلاف مراجعه کند. فرد زیان‌دیده باید پس از تعیین مقدار خسارت افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. در صورتی که مبلغ افت قیمت خودرو کم باشد (کمتر از ۲۰ میلیون تومان) رسیدگی به شکایت در شورای حل اختلاف انجام می‌شود و در صورتی که مبلغ خسارت از ۲۰ میلیون تومان بیشتر باشد، خسارت باید توسط دادگاه پیگیری شود.

 

همچنین بخوانید : بیمه حوادث اشخاص چیست و چه حوادثی را پوشش میدهد؟

 

خسارت افت قیمت باید توسط کارشناس ارزیاب خسارت تعیین شود. در واقع تعیین افت قیمت به عوامل متفاوتی مثل سال ساخت خودرو، قیمت خودرو، خودرو داخلی یا وارداتی، سابقه خسارت، بخش آسیب دیده، میزان خسارت، نیاز یا عدم نیاز به تعویض، رنگ شدگی و …. بستگی داشته و این ها از عواملی هستند که بر تعیین خسارت افت قیمت خودرو تاثیر می‌گذارند

بنابر این با توجه به توضیحات بالا هیچ بیمه‌ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد و پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده شخص مقصر تصادف است و برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت ماشین، باید به راننده مقصر حادثه مراجعه کرد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

مدارک لازم برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو:

در صورتی که قصد دریافت خسارت افت قیمت خودرو و طرح شکایت علیه راننده یمقصر به مدارک زیر نیاز دارید:

۱) کروکی تصادف (در مواردی که کروکی تصادف موجود نیست دادگاه طبق توضیحات کروکی را رسم می‌کند. با این وجود ممکن است این کروکی دقیق نباشد و مبلغ کمتر از مبلغ واقعی براورد شود.)

۲) گزارش پلیس.

۳) مدارک شناسایی مالک و خودرو.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مجازات خرید، فروش و قاچاق مشروبات الکلی چیست؟

جمع بندی:

در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوال که مسئول پرداخت قیمت افت خودرو چه کسی است پاسخ دادیم و مدارک لازم برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو را نیز بیان کردیم.در این مورد شما نیز اگر سوالی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)