وصول لایحه به چه معناست و تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

وصول لایحه به چه معناست و تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

وصول لایحه به چه معناست و تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

پسندیدم 0
۰

پس از طرح دعوا در محاکم دادگستری، دادگاه طرفین را هنگام دادرسی دعوت می کند که هر یک، از حقوق خود دفاع کند و این دفاع که به صورت گفتگو دو طرفه انجام می شود به صورت شفاهی خواهد بود که دادگاه موارد مهم این دفاعیات را که برای حل پرونده قابل اتکا باشد را مکتوب می کند. اما به جز این دفاع شفاهی طرفین یا وکلای آنها ممکن است بخشی دیگر از دفاعیات خود را به صورت مکتوب و از قبل نوشته به اطلاع دادگاه برسانند؛ این دفاعیات مکتوب که بر روی برگه های عادی نوشته می شود لایحه دفاعی نام دارد که به آن لایحه قضایی نیز گفته می شود.

بنابراین لایحه دفاعی به برگه ای گفته می شود که دفاعیات طرفین چه حقوقی و چه کیفری در آن بر مبنای استدلال و منطق حقوقی نوشته می شود و تحویل دادگاه می شود.در نتیجه در روند رسیدگی ممکن است هر یک از طرفین قبل از ختم دعوا بخواهند دفاع جدیدی و استدلال تازه ای را تقدیم دادگاه کنند که این دفاع از طریق لایحه امکان پذیر است.

با توجه به این که مراتب شکلی اطلاع طرفین از جزئیات پرونده و دعوا از طریق سامانه ثنا انجام می شود اگر در سامانه و بخش کاربری فرد طرف دعوا عبارت وصول لایحه دیده شد به این معناست که یکی از طرفین دعوا لایحه ای نوشته است و تقدیم دادگاه کرده است که البته شما نیز می توانید با مراجعه به شعبه دادگاه از نحوه و جزئیات آن لایحه کسب اطلاع کنید تا معلوم شود فرد طرف دعوا به چه مواردی برای دفاع استناد کرده که در صورت لزوم و ضرورت شما نیز بتوانید دفاع مربوطه را ارائه دهید.

پس به بیانی دیگر عبارت وصول لایحه که در سامانه قضایی ثنا با آن افراد روبروی می شوند به این معناست که یکی از طرفین دعوا لایحه دفاعی تقدیم دادگاه کرده و به پرونده اضافه کرده است که می توان با رجوع به دادگاه لایحه مزبور را مطالعه کرد.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : دعاوی طاری چیست و انواع آن چگونه است ؟

 

تفاوت لایحه و دادخواست

دسترسی آسان به سرفصل ها

تفاوت لایحه و دادخواست:

_ دادخواست سند اقامه دعواست و با تکمیل دادخواست، دادگاه مکلف به رسیدگی خواهد شد. دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی تنظیم می شود. در صورتی که لایحه این طور نیست.

_ تنظیم دادخواست امری ضروری می باشد و بدون آن دعوا شروع نمی شود. اما لایحه الزامی نیست و به نوعی فرد برای محکم کاری و مرتب بودن نحوه دفاع یا استدلال های حقوقی پرونده لایحه را تنظیم می کند وافراد می توانند به همان صحبت های شفاهی استناد کنند.

_ اطلاعات مندرج در دادخواست یا شکوائیه معمولا به صورت  خلاصه می باشد. و اصل کار و شرح آن برای زمانی است که طرفین در حضور دادگاه دفاع کنند. اما در مقابل، لایحه که آن را می توان همزمان با دفاع شفاهی به دادگاه ارائه داد تفصیلی تر می باشد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : قرار وثیقه چگونه صادر میشود؟

جمع بندی:

در این مقاله از دادواره با مفهوم لایحه و عبارت وصول لایحه آشنا شدیم، گفتیم که اشخاص علاوه بر بیان شفاهی دفاعیات خود می توانند آن ها را صورت مکتوب به دادگاه تقدیم کنند و دانستیم که میان دادخواست و لایحه تفاوت هایی وجود دارد.در این زمینه اگر نیاز دارید که با کارشناسان دادواره ارتباط برقرار کنید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد این کار را به راحتی انجام دهید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)