وصول مهریه از طریق اجرای ثبت💸

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت💸

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت💸

پسندیدم 0
۰

یکی از پر چالش ترین نهاد هایی که در حقوق خانواده ی ایران با آن مواجه هستیم ، نهاد مهریه است . مهریه به تبعیت از فقه امامیه وارد حقوق ایران شده و به طور کلی در عرف جامعه ی ما مالی است که پیش از وقوع عقد ازدواج طرفین و خانواده های آنان در مورد میزان آن با یک دیگر به توافق رسیده و پس از وقوع عقد ، زن مالک آن می شود و شوهر ملزم به پرداخت آن می باشد .

در قانون ، متناسب با زمان و شرایط پرداخت مهریه دو نوع مهریه پیش بینی شده که عبارتند از : مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه .

بسیاری از خانواده ها پس از بروز اختلاف در زندگی مشترک و یا طلاق ، اقدام به ارائه ی دادخواست پرداخت مهریه می کنند و حجم زیادی از پرونده های قضایی در دادگاه های خانواده به این نهاد مربوط می شود .

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

اما ناآگاهی از مفهوم دقیق مهریه و انواع آن و همچنین قوانین حاکم بر آن باعث می شود که در برخی موارد افراد مرتکب اشتباهاتی شوند و زندگی مشترک آن ها با مشکل مواجه شده و یا در روند دادرسی اختلال ایجاد شود .

 

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

 

طبق ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن نماید.

در فقه و قانون مدنی سه نوع مهریه پیش بینی شده است که احکام و شرایط متفاوتی با یک دیگر دارند ، مهر المسمی ، مهر المثل و مهر المتعه.

مهر المسمی، مال معینی است که به عنوان مهر با توافق زوجین تعیین می شود ، یا شخصی که زوجین انتخاب کرده اند معین می کند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : توقیف اموال برای مهریه ، مراحل و روش توقیف اموال شوهر برای مهریه

 

این مال ممکن است عین معین مثل خانه ، زمین ، باغ ، اتومبیل و غیر این ها باشد ، ممکن است منفعت باشد مثل این که سکونت یا اجاره بهای خانه ای را برای مدت معین مهر قرار دهند و نیز ممکن است عمل یا کار باشد ، البته کاری را می توان مهر قرار داد که ارزش اقتصادی داشته باشد مثل تعلیم زبان خارجی ، آشپزی یا ساختن خانه ای معین . در نهایت ممکن است مهر نه عین باشد ، نه منفعت و نه عمل بلکه حق باشد ، این حق می تواند حق دینی باشد که به نفع زن از طرف شوهرایجاد می شود مثل این که شوهر تعهد کند مبلغ پانصد میلیون تومان را بابت مهر به زن بدهد یا طلبی که شوهر از شخص ثالثی دارد به جای مهر به زن پرداخت شود ، یا می تواند حق عینی مثل حق انتفاع و ارتفاق باشد و یا حق خیار.

در قانون برای وصول مهریه راه های مختلفی پیش بینی شده است که جدیدترین روش، وصول مهریه از طریق اجرای ثبت است که در این مقاله از دادواره قصد داریم به بررسی نحوه و مراحل آن بپردازیم.

 

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

 

 

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

از آنجا که سند ازدواج یک سند رسمی است، زنان می توانند از طریق اجرای مفاد سند رسمی ازدواج نیز برای رسیدن به مهریه خود اقدام نموده و آن را به اجرا بگذارند. ضمن اینکه اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی مزایایی دارد که با انتخاب این روش می توان از آن بهره مند شد.از جمله کوتاه شدن روند رسیدگی و کمتر شدن هزینه دادرسی زیرا در روند رسیدگی در محاکم دادگستری دو هزینه باید پرداخت گردد یکی بابت دادرسی و دیگری از باب اجرا ولی در صورت اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی فقط حق الاجرا پرداخت می گردد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : توقیف اموال برای مهریه ، مراحل و روش توقیف اموال شوهر برای مهریه

علاوه بر این ها در صورت اقدام از طریق اجرای ثبت امکان ممنوع الخروج کردن زوج وجود دارد. امکانی که در روند رسیدگی در محاکم دادگستری پیش بینی نشده است.

در این روش زوجه می تواند بدون مراجعه به دادگاه و انتظار برای صدور حکم با سند نکاح نامه رسمی با مراجعه به دفترخانه ای که ازدواج را ثبت کرده است تقاضای صدور اجراییه را نسبت به مقداری از مهریه یا تمام مهریه را داشته باشد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : گرفتن مهریه در صیغه ۹۹ ساله یا در ازدواج موقت چگونه است؟

 

دفترخانه، اجراییه صادر می کند و در سند نکاح نامه در بخش مهریه درج می کند که روی میزانی به این مبلغ اجراییه صادر شده است که مفهوم آن این می باشد که نسبت به مبلغ یاد شده نمی توان از طریق دیگر اقدام به وصول کرد‌.

این برگ اجراییه وقتی که صادر شد به زوجه داده می شود تا آن را به اجرای ثبت ببرد و خود دفترخانه ثبت ازدواج هم این قضیه را با پست پیشتاز به اطلاع زوج می رساند. زوجه نیز در اجرای ثبت تشکیل پرونده می دهد و این اداره برگه اجراییه را به زوج ابلاغ می کند تا ظرف ۱۰ روز مهریه خواسته شده را پرداخت کند و اگر در این مهلت این کار را انجام ندهد؛ اموال وی توقیف خواهد شد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

در چنین شرایطی اگر مهریه تعیین شده سکه باشد؛ اداره مزبور با نامه ای از بانک مرکزی قیمت سکه را جویا می شود و اگر بعدها نرخ سکه تغییر کند، دیگر تاثیری نخواهد داشت.  پس از مهلت ۱۰ روزه یاد شده زوجه می تواند با معرفی اموال زوج برای توقیف آن ها از طریق اجرای ثبت اقدام کند‌. این مال توسط اداره مزبور برای ارزیابی قیمت آن به کارشناسی سپرده می شود و سپس با تشریفات مقرر به مزایده گذاشته می شود‌.

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد وصول مهریه از طریق اجرای ثبت صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا پرسشی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از آن ها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)