مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

پسندیدم 0
۰

عقد ازدواج عموما با هدف آغاز زندگی مشترک و ایجاد آرامش و همکاری میان زن و شوهر صورت می گیرد. اما متاسفانه از گذشته تا کنون یکی از عمده ترین مشکلات میان زوجین « همسر آزاری » است. هرچند که غالب افراد با شنیدن این واژه به یاد آزار زن از سوی شوهر می افتند اما آمار های متعددی وجود دارد که نشان می دهد این واقعه یک طرفه نیست و اگرچه با تعداد کمتر، اما آزار همسر از سوی زنان و علیه مردان نیز اتفاق می افتد.

اما باتوجه به شیوع بیشتر آن از سمت آقایان، اصولا این سوال برای افراد مطرح می شود که مجازات همسرآزاری و به خصوص مجازات آزار زوجه از سوی زوج چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هیچ کجای قوانین کشورمان مجوزی برای ورود اذیت و آزار از سوی همسر چه از نظر جسمی و چه از نظر روانی وجود ندارد. بنابراین اگر نفس عمل و آزار انجام شده در قانون جرم باشد اعم از ایجاد ضرب و جرح مثل کتک زدن و یا هرگونه آزار جسمانی دیگر یا اقدام به تهدید، توهین، افترا و امثال این ها که سبب اذیت و آزار روحی، روانی و حیثیتی شخص شده و یا هر گونه زیان معنوی دیگر، در صورت وقوع از سمت همسر ( چه زوج و چه زوجه ) نیز جرم تلقی شده و شخص مرتکب باید به مجازات آن محکوم شود.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مراحل صدور گواهی عدم امکان سازش و مدت اعتبار آن

 

مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

 

ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری درمورد مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

قابل به ذکر است  ماده ی ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره های آن در بیان معنا و مفهوم زیان های معنوی و امکان دریافت خسارات ناشی از آن ها این طور بیان می کند:« شاکی می تواند جبران تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه کند.

تبصره ۱- زیان معنوی عبارت از صدمات روحی یا هتک حیثیت و اعتبار شخصی، خانوادگی یا اجتماعی است. دادگاه می تواند علاوه بر صدور حکم به جبران خسارت مالی، به رفع زیان از طرق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن حکم نماید.

تبصره ۲- منافع ممکن الحصول تنها به مواردی اختصاص دارد که صدق اتلاف نماید. همچنین مقررات مرتبط به منافع ممکن الحصول و نیز پرداخت خسارت معنوی شامل جرائم موجب تعزیرات منصوص شرعی و دیه نمی شود.»

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : بذل مدت در ازدواج موقت و شرایط الزام به بذل مدت

 

علاوه بر مجازات کیفری همسر آزاری، آزار و اذیت جسمانی همسر می تواند موجب ایجاد وکالت در طلاق برای زن شود. در شرط دوم شروط چاپی مندرج در عقدنامه ها آمده است: “سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید.” بدیهی است که اگر زوج این شرط را امضاء کرده باشد و برای دادگاه ثابت شود که شوهر دارای سوء رفتار و یا سوء معاشرت است زوجه می تواند از این طریق و علی رغم مخالفت شوهرش به طلاق دست یابد. از کلمات “سوء رفتار و یا سوء معاشرت” بر می آید که این گونه رفتار باید مستمر باشد. در عرف یکی از مصادیق بارز سوء رفتار ضرب و شتم است.

همچنین در صورتی که اذیت و آزار جسمی زن، منجر به ایجاد عسر و حرج یعنی سختی غیرقابل تحمل در زندگی او شده و زوجه بتواند چنین ادعایی را در دادگاه ثابت کند، برای او وکالت در طلاق ایجاد شده و می تواند درخواست طلاق کند.

 

مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به کامل درمورد مجازات همسرآزاری و ایجاد وکالت در طلاق صحبت کنیم . در این زمینه اگر شما هم به مشکلی برخوردید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)