مجازات زورگیری چیست؟بررسی ماده ۶۱۷ ، ۶۵۲ و ۶۶۹ قانون تعزیرات

مجازات زورگیری چیست؟بررسی ماده ۶۱۷ ، ۶۵۲ و ۶۶۹ قانون تعزیرات

مجازات زورگیری چیست؟بررسی ماده ۶۱۷ ، ۶۵۲ و ۶۶۹ قانون تعزیرات

پسندیدم 0
۰

« زورگیری » یکی از واژه هایی است که امروزه به دفعات در جامعه شنیده می شود . در ابتدا باید بدانید که در قانون مجازات اسلامی عنوان مجرمانه ای تحت عنوان زورگیری وجود ندارد ، بلکه این عنوانی است که در عرف جامعه در مورد سرقت های مقرون به آزار و یا تهدید به کار برده می شود .

به طور کلی با توجه به ماهیت عنوان زورگیری در تعریف آن می توان اینطور گفت : « زورگیری به معنای ایجاد فشار و اجبار بر شخصی برای وادار کردن او به دادن پول یا مال خود است . »

بنابراین با توجه به تعریف بیان شده و عدم وجود عنوان مستقل زورگیری در قوانین کیفری ایران ، مجازات این جرم را می توان متناسب با نحوه ی انجام آن در مواد ۶۱۷ ، ۶۵۲ و ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات ) پیدا کرد .

در این مقاله از دادسرا به بررسی این سه ماده و مجازات زورگیری خواهیم پرداخت .

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : شرایط تعلق گرفتن دیه در تصادفات رانندگی چیست؟

مجازات زورگیری چیست؟

مجازات زورگیری چیست؟

مجازات زورگیری چیست :

برای بررسی مجازات زورگیری ، باید سه ماده ی ۶۱۷ ، ۶۵۲ و ۶۶۹ را همراه با شرایط آن بررسی کنیم و نهایتا متناسب با اوضاع و احوال جرم واقع شده ، آن را مشمول یکی از مجازات های مذکور قرار دهیم .

ماده ۶۱۷ قانون تعزیرات :

هرکس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیه مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب محسوب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

بنابراین مطابق این ماده ، در صورتی که شخصی به وسیله ی اسلحه برای دیگری مزاحمت ایجاد کرده و از طریق استفاده از آن بخواهد مالی را اجبارا از او بگیرد ، مشمول این ماده شده و به حبس از شش ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : تفاوت دیه و ارش چیست و نحوه محاسبه ارش چگونه است؟

ماده ۶۵۲ قانون تعزیرات :

هرگاه سرقت مقرون به آزار باشد و یا سارق مسلح باشد به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود و اگر جرحی نیز واقع شده باشد علاوه بر مجازات جرح به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم می گردد .

مطابق این ماده ، در صورتی که سارق مسلح باشد ( چه سلاح ظاهر باشد و چه پنهان ) و یا سرقت مقرون به آزار باشد ، یعنی در حین سرقت سبب آزار شخص نیز شود ، مطابق این ماده مجازات خواهد شد .

ماده ۶۶۹ قانون تعزیرات :

هرگاه کسی دیگری را به هر عنوان تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد .

مجازات این ماده در مورد زورگیری زمانی اعمال می شود که مرتکب به واسطه ی تهدید شخص ، تقاضای وجه یا مالی را داشته باشد و او از سر اکراه ، مجبور به پرداخت آن مال شود .

جمع بندی :

در این ماده با بررسی مفهوم زورگیری ، موادی را که در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به مجازات زورگیری می پردازد را مورد بررسی قرار دادیم . در نظر داشته باشید در هر یک از موارد گفته شده ، احراز اینکه زورگیری با مصادیق کدام ماده منطبق بوده و مشمول چه مجازاتی می شود بر عهده قاضی است . در این مورد سوالی دارید؟میتوانید از طریق مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با ما در ارتباط باشید.

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)