حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره

حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره

حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره

پسندیدم 0
۰

در قوانین کیفری ما ، در صورتی که زن و مردی به سن بلوغ شرعی رسیده باشند و بدون اجرای صیغه ی محرمیت با یک دیگر ارتباط داشته باشند ، مرتکب جرم و برای آن ها مجازات تعیین می شود. این عنوان مجرمانه بنا بر شدت و شرایط انجام آن به دو دسته زنا و رابطه نامشروع تقسیم می شود.

ماده ی ۶۳۷ قانون تعزیرات در مورد رابطه نامشروع این طور مقرر می کند که : «هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد ، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (هم آغوشی) ‌شوند ، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود .»

با توجه به ماده ی فوق و قید «غیر از زنا» ، باید این موضوع را عنوان کرد که رابطه ی نامشروع شامل زنا نمی شود و میان مجازات این دو جرم تفاوت وجود دارد ، زنا از جرایم حدی است و رابطه نامشروع از تعزیرات است. دامنه ی جرم رابطه  نامشروع از زنا بسیار گسترده تر بوده و زنا فقط شامل رابطه جنسی با دخول می شود ، علاوه بر اینکه اثبات زنا نیز بسیار سخت تر از رابطه نامشروع است.

حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره

قانون گذار درماده ی ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی در تعریف زنا این طور بیان کرده است : «زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.» بنابراین به نزدیکی و رابطه جنسی بین زن و مردی که باهم ازدواج نکرده و بین آن ها رابطه زوجیت نباشد ، زنا می گویند.

اما این نزدیکی تا چه میزانی باید باشد که جرم زنا محقق شود؟ تبصره ی ۱ همین ماده در پاسخ به این سوال می گوید : «جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود.» به این معنا که رابطه جنسی باید همراه با دخول به اندازه ی ختنه گاه مرد، در آلت تناسلی یا مقعد زن صورت گرفته باشد که به آن زنا اطلاق شود.

حال که با مفهوم این دو عمل و تفاوت آن ها آشنا شدیم، قصد داریم در ادامه به حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره بپردازیم.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : دیه و مجازات پاره شدن پرده بکارت به صورت عمد یا غیر عمد

حکم و مجازات زنا با دختر باکره

در صورتی که زنا با میل و رضایت طرفین انجام شود مجازات آن صد ضربه شلاق برای هر یک از زانی و زانیه است و در صورتی که مرد محصن (متاهل و با امکان انجام رابطه جنسی با همسر خود) باشد مجازات مرد رجم (سنگسار) و دختر صد ضربه شلاق است.

حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره

 

اما اگر زنا به عنف یعنی به زور و بدون رضایت دختر انجام شود (در معنای عرفی همان تجاوز صورت بگیرد) برای دختر مجازاتی نخواهد بود و حکم زانی به عنف اعدام است. و علاوه براین مجازات، چون دختر باکره است؛ مرد به پرداخت ارش البکاره دختر و مهرالمثل هم محکوم می شود.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : زنا با محارم چیست و مجازات آن چه می باشد؟

 

حکم و مجازات رابطه نامشروع با دختر باکره

گفتیم که رابطه نامشروع، به رابطه جنسی کمتر از زنا گفته می شود مثل بوسیدن و هم آغوشی و … در چنین رابطه ای اصولا تفاوتی میان باکره بودن یا نبودن دختر وجود ندارد چون آسیبی به بکارت وی نمی رسد و مجازات آن طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است.

جمع بندی

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل به حکم و مجازات زنا و رابطه نامشروع با دختر باکره بپردازیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مسئله ای داشتید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از کارشناسان ما به طور واضح بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)