مجازات سرقت طبق قانون چیست؟

مجازات سرقت طبق قانون چیست؟

مجازات سرقت طبق قانون چیست؟

پسندیدم 0
۰

سرقت به عنوان یکی از مهم ترین و رایج ترین جرایم علیه اموال است که در جامعه اتفاق می افتد . متاسفانه امروزه به دلایلی از جمله رکود و اوضاع نا بسامان اقتصادی ، آمار ارتکاب این جرم بسیار بالا رفته و بخش زیادی از پرونده های قضایی به این جرم اختصاص یافته است .

قانون مجازات اسلامی در تعریف سرقت در ماده ی ۲۶۷ این طور بیان می کند : « سرقت عبارت از ربودن مال متعلق به غیر است . » در این تعریف سه عنصر « ربودن » ، « مال » و « تعلق به غیر » مشاهده می شود که ارکان تشکیل دهنده ی این جرم هستند .

با توجه به افزایش وقوع این جرم در جامعه ، بسیاری از افراد به دنبال آگاهی از میزان مجازات سرقت هستند . به همین دلیل در این مقاله به بررسی مجازات سرقت می پردازیم .

مجازات سرقت :

در ابتدا باید بدانید که در قانون مجازات ایران ، سرقت در یک تقسیم بندی کلی به سرقت حدی و سرقت تعزیری تبدیل می شود .

سرقت حدی چیست:

سرقتی است که در صورت وجود شرایط مندرج در ماده ی ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی مرتکب آن در مرتبه ی اول ارتکاب به قطع چهار انگشت دست راست ، مرتبه ی دوم پای چپ از محل مسح ، مرتبه ی سوم حبس ابد و مرتبه ی چهارم به اعدام محکوم می شود که در مقاله ی سرقت و انواع آن به تفصیل در مورد این نوع از سرقت و شرایط آن توضیح دادیم .

اما تعداد بسیاری از سرقت هایی که روزانه در جامعه اتفاق می افتند ، واجد شرایط سرقت حدی نبوده و سرقت تعزیری محسوب می شوند .

سرقت تعزیری چیست:

به سرقت هایی گفته می شوند که شرایط سرقت حدی را نداشته و مجازات آن ها کمتر از سرقت حدی باشد .

مجازات سرقت تعزیری در ساده ترین حالت خود ، مطابق ماده ی ۶۶۱ این طور مقرر شده است : « در سایر موارد که سرقت مقرون به شرایط مذکور در مواد فوق نباشد مجازات مرتکب ، حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و تا ۷۴ ضربه خواهد بود . »

این نوع از سرقت و مجازات آن ، به دلایل متعددی مثل زمان ، مکان ، شخصیت سارقین ، تعدد سارقین ، مسلح بودن سارقین و مقرون به آزار بودن سرقت تشدید می شود که در ادامه به بیان مجازات مهم ترین سرقت های مشدد می پردازیم .

پیشنهاد میکنیم مقاله سرقت و انواع آن را مطالعه کنید.

۱)مطابق ماده ی ۶۵۶ قانون مجازات اسلامی ، در صورتی که سرقت یکی از شرایط زیر را داشته باشد ، مرتکب آن به مجازات حبس شش ماه تا سه سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود :

_ مکان سرقت محل سکنا یا مهیا برای سکنا بوده و یا در توابع آن یا در محل های عمومی مثل مسجد و حمام و مانند این ها باشد .مجازات سرقت

_ مکان سرقت به وسیله درخت ، بوته ، پرچین و یا نرده محرز شده باشد و سارق حرز را بشکند .

_ سرقت در شب واقع شود . مطابق تعریف قانون گذار ، شب از غروب آفتاب تا طلوع آفتاب محسوب می شود .

_ تعدد سارقین ؛ سارقین دو نفر یا بیشتر باشند .

_ شخصیت یا شغل سارقین ؛ مثلا سارق مستخدم بوده و از مال مخدوم خود سرقت کند .

_سرقت توسط اداره کنندگان هتل ، کاروان سرا ، مسافر خانه و مانند آنها واقع شود .

۲)علاوه بر این ، نوع دیگری از سرقت مشدد در ماده ی ۶۵۴ قانون تعزیرات وجود دارد که در صورت جمع سه شرط و عدم صدق عنوان محاربه بر حامل سلاح مرتکب به حبس از پنج تا پانزده سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود :

_سرقت در شب واقع شده باشد .

_سارقین دو نفر یا بیشتر باشند .

_حداقل یک نفر از آن ها حامل سلاح مخفی یا ظاهر باشند .

۳)علاوه بر موارد مذکور ، یکی دیگر از موارد سرقت های مشدد در ماده ی ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات ) بیان شده که به دلیل وجود پنج شرط به صورت توامان قانون گذار مجازات سخت گیرانه و سنگین تری را برای آن پیش بینی کرده است . به موجب این ماده :

در صورت وجود پنج شرط ، سرقت یکی از انواع سرقت مشدد محسوب شده و مرتکب آن به مجازات پنج تا بیست سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود :

_سرقت در شب باشد .

_سارقین دو نفر یا بیشتر باشند .

_یک یا چند نفر از سارقین دارای سلاح مخفی یا ظاهر باشند .

_از دیوار بالا رفته یا حصار را شکسته یا کلید ساختگی استفاده یا برخلاف واقعیت خود را مامور دولت معرفی کرده یا در جایی که محل سکنی یا مهیا برای سکنی و توابع آن است سرقت کرده باشند .

_در ضمن سرقت کسی را آزار داده یا تهدید کند .

 

جمع بندی :

در این مقاله به بررسی مجازات مهمترین و رایج ترین سرقت های قابل وقوع در جامعه پرداختیم ، علاوه بر این می توانید در مقاله « سرقت و انواع آن » با سایر سرقت های تعریف شده در قانون و مجازات های تعیین شده برای آن آشنا شوید . اگر هنوز هم مسئله ای باقی مانده است میتوانید آن را در قسمت نظرات درست زیر همین پست از کارشناسان دادواره سوال کنید فراموش نکنید که خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره همواره در خدمت شماست.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)