چگونگی اثبات رابطه نامشروع

چگونگی اثبات رابطه نامشروع

چگونگی اثبات رابطه نامشروع

پسندیدم 0
۰

امروزه یکی از مهم ترین و بیشترین دلایل درخواست طلاق در جامعه خیانت از سوی همسر است . گذشته از علل اجتماعی این موضوع ، به جهت این که از جنبه ی کیفری ، مطابق قانون مجازات اسلامی رابطه ی نامشروع خارج از نکاح جرم بوده و در بحث حقوقی اثبات این امر می تواند یکی از دلایل صدور حکم طلاق از سوی دادگاه خانواده باشد . در این مقاله قصد داریم به تاثیر جنبه ی حقوقی روابط نامشروع زوج و زوجه وتاثیر آن بر پرونده های طلاق بپردازیم .

قبل از هرچیز باید توجه داشت که قانون مجازات اسلامی ایران به تبعیت از نظر فقهای اسلامی میان زنا و رابطه ی نامشروع مادون زنا تفاوت قائل شده است ، زنا در ماده ی ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی این طور تعریف می شود : « هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد ، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند ، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود . » بنا بر این زنا یک جرم حدی بوده که مجازات آن در شرع تعیین شده و متناسب با نوع آن متغیر است و می تواند شلاق حدی ، رجم ( سنگسار ) و اعدام باشد . به همین جهت ادله ی اثبات آن نیز دشوار تر است . در حالی که منظور از رابطه ی نامشروع بیان شده در ماده ی ۶۳۸ قانون تعزیرات هر گونه رابطه ی خارج از حدود عرف متعارف میان زن و مردی است که میان آن ها علقه ی زوجیت وجود ندارد و به همین دلیل مصادیق متعددی را در بر می گیرد .

اما منظور از بیان رابطه نامشروع در این مقاله هرگونه رابطه ای است که زن یا شوهر با شخص دیگری به طور نامشروع برقرار کنند و اعم از زنا و روابط نامشروع مادون زنا خواهد بود .

اگر هنوز مقاله رابطه نامشروع چیست؟و مجازات رابطه نامشروع چه می باشد را مطالعه نکردید ، آن را مطالعه کنید.

اثبات رابطه ی نامشروع شوهر و طلاق از طرف زن :

همان طور که در مقالات پیشین هم اشاره شد ، به دلیل این که حق طلاق در قوانین خانواده ی ایران با مرد است ، زن می تواند با اثبات عسر و حرج موضوع ماده ی ۱۱۳۰ قانون مدنی از دادگاه درخواست طلاق کند .

عسر و حرج به معنای سختی و مشقتی است که ادامه ی زندگی مشترک را برای زن غیر قابل تحمل کند و موارد آن بسیار زیاد است که به عنوان یکی از آن ها ، می توان به خیانت همسر اشاره کرد . البته این موضوع نیاز به اثبات در دادگاه دارد و صرف درخواست طلاق از سوی زن با استناد به عسر و حرج ، موجب صدور حکم طلاق نخواهد بود .

اثبات رابطه نامشروع

اثبات رابطه نامشروع

علاوه بر این در صورتی که مرد شروط ضمن عقد را امضا کرده باشد و زن بتواند یکی از موارد چهارده گانه ی شروط چاپی در سند نکاحیه را اثبات کند ، وکیل در طلاق خواهد بود و می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند .

پیشنهاد میکنیم مقاله طلاق چیست را مطالعه کنید 

بنا بر این اثبات رابطه ی نامشروع شوهر و صدور حکم طلاق بنا بر تشخیص دادگاه می تواند  یا از مصادیق عسر و حرج باشد و یا از مصادیق بندهای ۲ و ۹ شروط ضمن عقد نکاح و یا هردو .

در همه ی این موارد باید در نظر داشت صرف اتهام زنی یا داشتن عکس ، پرینت و یا اسکرین شات موثر در صدور حکم طلاق نخواهد بود ، بلکه حتما باید حکمی در خصوص اثبات رابطه ی نامشروع صادر شده باشد و این رای ضمیمه ی پرونده شده باشد تا قاضی دادگاه خانواده با استناد به آن حکم طلاق را صادر کند .

اثبات رابطه ی نامشروع زن و طلاق از طرف شوهر :

مطابق قانون مدنی ، حق طلاق با مرد است و مرد هر گاه از دادگاه تقاضای طلاق کند ، بدون وجود دلیل محکمه پسند نیز، در صورتی که حقوق مالی زوجه پرداخت شده باشد ، گواهی عدم امکان سازش صادر می شود .

در این خصوص بهتر است بدانید که رابطه ی نا مشروع زن سبب از بین رفتن حقوق مالی او و حق بر مهریه نخواهد شد و همچنان مرد موظف به پرداخت آن هاست . منتهی اگر مردی شرط « تنصیف اموال » مندرج در دفترچه نکاحیه را امضا کرده باشد ، ممکن است طبق نظر دادگاه با صدور حکم رابطه ی نامشروع ، از این شرط رهایی یابد ، چرا که مطابق این شرط ، زن زمانی مستحق نیمی از اموال بعد از ازدواج است که طلاق ناشی ازتخلف زن و سوءرفتار یا سوءاخلاق او نباشد .

 

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به طریقه و نحوه اثبات رابطه نامشروع از طرف شوهر و از طرف زن را مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم آن را تا حدی توضیح دهیم . اگر شما هم هنوز سوالی برایتان باقی مانده است میتوانید سوالتان را زیر همین پست از ما بپرسید و اگر هم تجربه ارزشمندی دارید میتوانید آن را با ما در میان بگذارید . فراموش نکنید که دادواره با خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد در خدمت شماست

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)