آیا زوجین می توانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خود را دریافت نمایند ؟

آیا زوجین می توانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خود را دریافت نمایند ؟

آیا زوجین می توانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خود را دریافت نمایند ؟

پسندیدم 0
۰

آرامش در زندگی مشترک بر پایه ی صداقت و اعتماد و اطمینان طرفین بر یک دیگر حاصل می شود . با این وجود گاهی ممکن است به علل گوناگون همچون عدم صداقت، وسواس‌های فکری، بدخواهی دیگران، تجربیات و خاطرات منفی گذشته ، رفتارهای نامعقول ، بیماری‌های روحی و روانی و خیانت ؛ عدم اطمینان و بروز شک میان زن و مرد به وجود آید و آن ها قصد پیگیری از طرق مختلف از جمله پرینت و دریافت مکالمات و یا پیامک های او را داشته باشند . اما یکی از سوالاتی که مخصوصا از سمت آقاین مطرح می شود این است که  آیا از نظر قانونی چنین حقی برای زوجین متصور است ؟ به عبارت دیگر آیا زوجین می توانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خود را دریافت کنند ؟ در این مقاله از دادواره به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت .

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : چگونگی اثبات رابطه نامشروع از طریق پیامک

آیا زوجین می توانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خود را دریافت نمایند ؟

در قوانین مربوط به جرائم رایانه ای اپراتور های تلفن همراه، صراحتا ذکر شده است که اپراتورها موظف می باشند که پرینت مکالمات و پیامک ها را حداقل تا ۶ ماه ذخیره کنند ، علاوه بر این اپراتورهای تلفن های همراه در همه جای دنیا، وظیفه دارند تا از حریم شخصی کاربران خود حمایت کنند و اجازه ندهند تا کسی غیر از خود صاحب خط، پرینت تماس ها و پیامک ها را مشاهده کند و تنها راه قانونی که می‌توان از آن برای مشاهده و گرفتن پرینت تماس های همسر استفاده کرد آن است که از طریق دادگاه اقدام کنند .

دریافت پرینت مکالمات و پیامک های همسر

پرینت مکالمات و پیامک های همسر

در نتیجه  به عنوان یک قاعده ی کلی باید گفت که گرفتن پرینت تماس های همسر تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که همسر شکایتی مبنی بر خیانت و روابط نامشروع در دادگاه طرح کرده باشد و حکم قضایی مبنی بر گرفتن پرینت تماس های همسر صادر شود . بنابراین تنها در مواردی مرد می‌تواند خودش به تنهایی، بدون دستور قضایی، اقدام به گرفتن پرینت تماس های همسرش کند که خط تلفن همراه به نام خود مرد باشد و در غیر این صورت باید حکم و اجازه ی دادگاه ذی صلاح را داشته باشد .

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : رابطه نامشروع چیست و مجازات آن چه می باشد؟

منظور از رابطه ی نامشروع ، تعریف و مصادیق مذکور در ماده ی ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات ) است که بیان می کند : « هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد … . »

باید توجه داشت که صرف طرح  شکایت بر علیه همسر مبنی بر شک‌ داشتن به وی نیز ادله کافی مبنی بر احضار او نیست ، بلکه شوهر باید اثبات نماید که خیانت و‌ یا ارتباط نامشروع صورت پذیرفته است ( مثل اقدام برای پرینت گرفتن پیامک های همسر) ، در غیر اینصورت بازپرس یا دادیار نسبت به قرار منع تعقیب یعنی تبرئه زوجه اقدام کرده و زوجه نیز می تواند پس از آن علیه همسرش طرح شکایت به اتهام افترا و اعاده حیثیت نماید .

جمع بندی :

در این مقاله ما سعی کردیم در این مورد که آیا زوجین میتوانند پرینت مکالمات و پیامک های همسر خودشان را دریافت نمایند یا نه صحبت کنیم و این سوال را مورد بررسی قرار دادیم ، اگر شما نیز در این زمینه همچنان برایتان سوالی باقی مانده است میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)