انواع پیگیری مرسولات پستی

انواع پیگیری مرسولات پستی

انواع پیگیری مرسولات پستی

پسندیدم 32
۰

شاید برای بسیاری از ما پیش آمده است که یک مرسوله را از طریق پست به یک شهر دیگر ارسال می کنیم و یا یک مرسوله را از یک شهر دیگر دریافت می کنیم. به هر حال برای دریافت مرسوله پستی می خواهیم بدانیم که آن مرسوله در کجا قرار دارد و در حال حاضر چه مراحلی برای ارسال آن پشت سر گذاشته شده است.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : سامانه نوبت دهی تعویض پلاک

به همین خاطر سایت اداره پست، سامانه ای را به نام سامانه پیگیری مرسوله پستی به نشانی اینترنتی tracking.post.ir را راه اندازی کرده است تا تمامی مردم بتوانند با ورود به این سامانه با کد رهگیری و کدملی از وضعیت مرسوله های پستی خودشان مطلع شوند. در ادامه این مقاله از دادواره با ما همراه باشید تا روش های مختلف پیگیری مرسوله پستی را بررسی کنیم.

مرسوله پستی به طور کلی به دو دسته مرسوله پستی عادی و سازمانی تقسیم می شود

پیگیری مرسولات پستی عادی چگونه ممکن است

در سال های اخیر به دلیل گسترش یافتن مرسوله های پستی و امکانات شرکت پست، ارسال مرسوله ها و کالاهای مختلف با پست بسیار رواج پیدا کرده است. به طوری که شاید کمتر کسی در ایران وجود داشته باشد که حداقل یک بار یک کالا را با پست ارسال نکرده باشد و یا حتی یک بار یک مرسوله را از طریق پست دریافت نکرده باشد.

 

پیگیری مرسولات پستی

 

به همین خاطر وجود سامانه ای برای رهگیری مرسولات پستی بسیار احساس می شد. به همین خاطر شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اقدام به راه اندازی سامانه پیگیری مرسوله پستی کرد. این سامانه از طریق نشانی اینترنتی tracking.post.ir برای عموم افرادی که قصد رهگیری مرسوله پستی خود را دارند، قابل دسترس می باشد.

لازم به ذکر است که این سامانه تنها برای رهگیری مرسوله های پستی که به طور مستقیم از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی دریافت شده اند و ارسال شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق سامانه tracking.post.ir امکان رهگیری مرسولات، مشاهده مراحل ارسال، زمان ارسال و مکانی که مرسوله در آن قرار دارد، وجود دارد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

کد رهگیری یا کد مرسوله چیست؟

بعد از این که بسته و یا نامه ای به پست تحویل داده می شود شماره بارکدی دارد که این بارکد ۲۴ رقمی است که کد رهگیری نام دارد . شما میتوانید از آن برای پیگیری وضعیت مرسوله پستی خود استفاده کنید . پس از ارسال یک مرسوله توسط شرکت پست یک پیامک به خط شما ارسال می شود که اطلاعات مربوط به مرسوله به شماره تلفن همراه فرد ارسال کننده مرسوله را دارا می باشد . این پیامک یک کد پیگیری دارد که همان کد مرسوله ای است که می توان به کمک آن مراحل پیگیری مرسوله پستی را انجام داد.

۱- برای این که پیگیری کنید بسته و یا نامه های پستی که از شخص های عادی به شما ارسال شده اند میتوانید به سامانه رهگیری مرسوله های پستی مراجعه کنید و در این سایت بعد از درج کد پیگیری ( همان ۲۴ رقم ) آن را جستجو کنید و سپس به شما وضعیت مرسوله شما را میگوید . ( این که بسته شما دقیقا کجاست و چند روز دیگر به دست شما تحویل داده می شود )

 

میتوانید آن را به طور کامل مشاهده کنید : 

 

پیگیری مرسولات پستی

 

۲- بعد از آن که رقم مرتبط با مرسوله پستی خود را سرچ کردید همانطور که گفته شد همه اطلاعات مکانی و یا زمانی مرسوله را به شما نشان میدهد ( قبول بسته پستی شما ، ورود مرسوله پستی شما ، ارسال به پیک و یا این که در اداره پست کدام منطقه می باشد و… )

 

پیگیری مرسولات پستی

 

۳- برای این که در جریان باشید که دقیقا بسته شما و یا مرسوله شما مثل وزن ، نام فرستنده و گیرنده و هزینه های ریز پستی جقدر است میتوانید روی مشاهده جزئیات بیشتر که در ردیف اول و کنار قبول مرسوله است ، کلیک کنید . در صفحه جدید این اطلاعات نمایش داده می شود که در صورتی که بخواهید میتوانید از آن پیرنت بگیرید و یا صفحه را سیو کنید که بعد ها بتوانید از آن استفاده کنید

 

 

 

۴- شما میتوانید با کلیک کردن بر روی اطلاعات پیک در حال حمل و نقل مرسوله تان ، از درستی اطلاعات مامور مراجعه کننده به منزل و با محل کارتان مطلع بشوید که بسته اشتباها به دست شخص دیگری نیفتد

 

پیگیری مرسولات پستی

 

۵- لازم به ذکر است که این کد فقط برای ارسال کننده مرسوله ارسال می شود و فرد دریافت کننده مرسوله در صورتی که بخواهد مرسوله سازمانی خود را پیگیری کند، می بایست که حتما کد مرسوله ۲۴ رقمی خود را از فرد ارسال کننده دریافت کند و این کد را سامانه tracking.post.ir وارد نماید.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

توجه: در سال های گذشته اطلاعات مرسوله پس از دریافت مرسوله توسط شرکت ملی پست چاپ می شد و به صورت یک قبض به افراد تحویل داده می شد که کد پیگیری و مرسوله در آن قبض وارد شده بود؛ اما در حال حاضر اطلاعات مرسوله بیشتر به صورت پیامک برای افراد ارسال می شود.

 

پیگیری مرسوله پستی عادی با کد ملی

بسیاری از افراد شماره رهگیری مرسوله پستی را به خاطر ندارند و یا آن را از شرکت ملی پست دریافت نکرده اند. به همین دلیل باید به دنبال راهی باشند تا بتوانند مرسوله پستی خود را پیگیری کنند .

باما امکان پیگیری مرسوله پستی با کد ملی در سایت شرکت پست وجود ندارد، برای این که مرسوله ها فقط با کد پستی درج می شوند و امکانی برای درج آنها با کد ملی افراد وجود ندارد . برای رهگیری بسته های پستی با استفاده از شماره ملی و نام و نام خانوادگی باید توجه داشته باشید که افراد فقط برای پیگیری مرسوله های سازمانی خود می توانند از این روش بهره گیرند.(این که مرسوله سازمانی چیست را به طور کامل در پایین این مقاله توضیح داده ایم ) منظور از پیگیری بسته های سازمانی با کمک شماره ملی پیگیری بسته های مختص به گواهینامه و نظام وظیفه را نام برد که در ادامه روش آن را بیان خواهیم کرد.

 

پیگیری مرسوله پستی از طریق پیامک

شرکت ملی پست برای افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند برای این که به راحتی بتوانند مرسوله خود را پیگیری کنند امکانی برای پیگیری از طریق شماره موبایل  و به صورت آفلاین برای کاربران در نظر گرفته است. برای این کار افراد می بایست حرف R را در متن یک پیامک جدید وارد نموده و در کنار آن کد ۲۴ رقمی مرسوله خود را وارد نمایند. در آخر این متن پیامک را به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال نمایند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سامانه عدل ایران چیست؟

افراد می توانند در تصویر زیر صفحه پیام رسان یک گوشی موبایل را که برای پیگیری مرسوله پستی اقدام نموده است را ملاحظه نمایند.با ارسال این پیام کوتاه توسط مشتریان برای رهگیری مرسوله پستی خود از سوی سامانه پیام کوتاه شرکت ملی پست وضعیت بسته پستی و راهنمای آن برای آنان ارسال می‌ گردد.

پیگیری مرسولات پستی با کد USSD

جهت رهگیری مرسولات پستی از نوع سازمانی بدون نیاز به اینترنت کاربران می توانند از کد های ussd استفاده نمایند. جهت استفاده از این کد باید از طریق گوشی های موبایل اقدام کنید. برای پیگیری مرسوله های پستی کد #۱۱۰* ارائه شده است. هر کاربر می بایست این کد را در قسمت شماره گیر گوشی موباید خود شماره گیری نماید سپس مراحلی زیر را طی کند :

۱- گزینه خدمات در دست اقدام را انتخاب نمایند. در این مرحله گزینه پلیس ۱۰+ را انتخاب نمایند.

۲- سپس در این قسمت گزینه مدارک مورد نیاز را می بایست انتخاب نمایند.

کاربران با وارد نمودن اطلاعاتی که از آنها درخواست می شود می توانند به راحتی وضعیت مرسوله های پستی خود را مشاهده نمایند. شایان ذکر است، افراد، در صورت نتیجه نگرفتن در پیگیری مرسوله خود و تاخیر در تحویل آن، می توانند با کد رهگیری مرسوله خویش، اقدام به ثبت شکایت در سامانه ثبت و پیگیری شکایات نمایند.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت و وام سهام عدالت

پیگیری مرسوله پستی با شماره موبایل

افراد برای پیگیری وضعیت مرسوله پستی می توانند از روش های رایج رهگیری مرسوله پستی اقدام نمایند. برخی مشتریان به دنبال رهگیری مرسوله با استفاده از شماره موبایل شخص فرستنده بسته و یا گیرنده می باشند.با توجه به خدمات ارائه شده از سوی اداره پست امکان رهگیری مرسولات پستی با استفاده از شماره موبایل امکان پذیر نمی باشد و افراد می توانند جهت پیگیری مرسولات با کمک کد رهگیری اقدام نمایند.

برای رهگیری مرسولات پستی از سوی اداره پست مشتریان تنها می توانند از بارکد رهگیری استفاده نمایند.

پیگیری مرسوله پستی به خارج از کشور

استفاده از خدمات پست داخلی و خارجی، یکی از بهترین روش‌های ممکن برای ارسال مرسولات می‌باشد. پست، از نظر هزینه‌ی خدمات، بسیار اقتصادی است و با هزینه‌‌ای مقرون‌به‌صرفه مرسوله شما را به مقصد می‌رساند. در کنار این مزیت، پست، روشی ایمن برای ارسال مرسولات است و قابل اعتماد عموم مردم نیز می‌باشد. به همین دلیل، چه بخواهیم بسته‌ای را به خارج از کشور ارسال کنیم و چه مقصد ما شهر‌ها و روستاهای داخلی باشند، استفاده از خدمات پست، اولین راهکاری است که به ذهن همه‌ی ما خطور می‌کند.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : همه چیز درباره نرسیدن مرسوله پستی

 

امکان استفاده از کد رهگیری، یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات پستی است. با ارسال مرسوله به هر کجای کشور و جهان، کد رهگیری به شما ارائه می‌شود. با استفاده ازین کد، در هر لحظه به صورت آنلاین می‌توانید وضعیت مرسوله خود را رصد کنید. این امکان، علاوه بر افزایش کیفیت ارائه خدمات، راهکاری اطمینان‌بخش برای فرستنده و گیرنده مرسولات نیز هست.

از سال ۱۳۸۹ و پس از هماهنگ‌سازی سیستم‌های IT شرکت ملی پست با اتحادیه بین‌المللی پست، امکان رهگیری برون‌مرزی ایجاد گردید.

کد رهگیری پست خارج از کشور یا آی‌پی‌اس شرکت ملی پست، IPS ، یک کد ۱۳ رقمی است که ترکیبی از اعداد و حروف لاتین می‌باشد.

 

 

 

کد رهگیری مراسلات داخلی معمولا ۲۰ یا ۲۴ عددی است. این تفاوت تعداد ارقام، وجه تمایز کد رهگیری پست خارج از کشور و پست داخلی است.

اطلاعات پستی به صورت آنلاین وارد سامانه می‌شود. تا حدود ۶ ماه نیز، از این اطلاعات محافظت می‌شود تا فرستنده یا گیرنده در صورت لزوم بتوانند به آن مراجعه نمایند.

معمولا در سایت شرکت‌های پستی، افزونه‌ای برای ورود کد رهگیری وجود دارد. با وارد کردن این کد، موقعیت مرسوله مشخص می‌شود.

در مورد مراسلات بین‌الملل شرکت ملی پست، کد رهگیری را باید در آدرس newtracking.post.ir جست‌وجو کنید.

 

 

پیگیری مرسوله های پستی سازمانی چگونه است؟

مرسوله سازمانی ، مرسوله ها و در واقع بسته هایی هستند که شامل گواهی نامه و سیم کارت و یا شاید ارت پایان خدمت باشند این مرسوله ها از طرف سازمان خاصی به دست شما میرسند که کد پیگیری ندارند و برای همین شرکت پست سامانه ای را تدارک دیده است که با مراجعه به ان میتوانید اینگونه از بسته ها و پست ها را پیگیری کنید

همچنین از موارد دیگری که میتوانید از این سامانه مرسوله های خود را پیگیری کنید ، سیم کارت ، اسناد اداری ، گواهینامه و نظام وظیفه و دیوان عدالت اداری و…. می باشند

 

سامانه رهگیری مرسولات سازمانی به این صورت است : 

پیگیری مرسولات پستی

 

 

 

به عنوان مثال برای پیگیری وضعیت گواهینامه خودتان در اول باید گواهینامه را از منوی وسط انتخاب کنید و بعد از آن با وارد کردن کدملی خودتان و کد کپچا آن را جستجو کنید .

سپس وضعیت ارسال گواهینامه برای شما نمایش داده می شود و شما میتوانید از زمان تحویل آن و مکان تحویل گواهینامتان مطلع بشوید

 

پیگیری مرسولات پستی

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد پیگیری مرسوله پستی صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین با ما در ارتباط باشید . و سوالات خود را از کاشناسان مرتبط با پرونده خود بپرسید .

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)