بیمه حوادث اشخاص چیست و چه حوادثی را پوشش میدهد؟

بیمه حوادث اشخاص چیست و چه حوادثی را پوشش میدهد؟

بیمه حوادث اشخاص چیست و چه حوادثی را پوشش میدهد؟

پسندیدم 0
۰

بیمه حوادث اشخاص برای شرایطی در نظر گرفته شده است که اگر وقوع حادثه‌ای برای فرد منجر به خسارات جانی مانند جراحات، نقص عضو و حتی فوت شخص شود با استفاده از بیمه حوادث بتوان بخش زیادی از هزینه درمان را پرداخت کرد. به عبارتی بیمه حوادث انفرادی بیمه‌ای است که از بیمه‌گزار در برابر هر نوع حادثه‌ای حمایت می‌کند و تفاوتی ندارد که این حادثه در چه ساعتی از شبانه‌روز، در کجا و حین انجام چه کاری افتاده باشد.

پوشش‌های اصلی در بیمه‌های حوادث، خطر فوت و نقص عضو هستند و خطرات از کارافتادگی موقت و بستری در مراکز درمانی و هزینه‌های پزشکی ناشی از صدمات و جراحات به عنوان خطرات تبعی (اضافی) قرار دارند. بیمه‌های حوادث اکثرا به صورت پوشش خطرات ناشی از حوادث در تمام ساعت شبانه روز و در هر مکان یا زمان در طول مدت بیمه اعمال می‌شود و شامل خطرات شغلی، حرفه‌ای، ورزشی، ماموریت، مسافرت و .. نیز هستند.

بیمه حوادث شامل تعداد زیادی زیر شاخه است که موارد مختلفی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. از جمله بیمه حوادث انفرادی٬ بیمه حوادث خانواده٬ بیمه حوادث دانشجویان٬ بیمه حوادث نوروزی٬ بیمه حوادث سازمان ها و … می شود که مهم ترین نوع آن بیمه حوادث اشخاص یا انفرادی است که ما در این مقاله از دادواره قصد بررسی نکات مرتبط با آن را داریم.

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : بیمه عمر چیست؟ پوشش بیمه عمر و انواع بیمه عمر

 

اصطلاحات بیمه حوادث اشخاص:

 

بیمه‌گر: شركت بیمه‌‌ای است كه مشخصات آن در ‌بیمه‌نامه درج شده است و در ازای دریافت ‌حق‌ بیمه، متعهد به جبران خسارت‌های احتمالی طبق شرایط مندرج در ‌بیمه‌نامه می‌باشد.

بیمه‌گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است كه مالك موضوع بیمه است یا به یكی از عناوین قانونی، نمایندگی مالك یا ‌ذی‌نفع را داشته یا مسئولیت حفظ موضوع بیمه را از طرف مالك دارد و قرارداد بیمه را با ‌بیمه‌گر منعقد ‌می‌‌كند و متعهد پرداخت ‌حق‌بیمه آن ‌می‌‌باشد.

بیمه‌شده: شخصی است که حیات یا سلامت او موضوع بیمه قرار می‌‌گیرد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

حادثه: حادثه عبارت است از هر واقعه ناگهانی در اثر یك عامل خارجی كه بدون قصد و اراده بیمه شده بروز كرده و منجر به جرح، نقص‌عضو، ازكاراُفتادگی و یا فوت ‌بیمه‌شده گردد.

نقص‌عضو یا ازكاراُفتادگی دائم (كلی یا جزیی): منظور از‌ نقص‌ عضو یا ازكاراُفتادگی دائم (كلی یا جزیی) قطع، تغییر شكل و یا از دست دادن توانایی انجام كار عضوی از اعضای بدن است كه به دلیل حادثه تحت پوشش ‌بیمه‌نامه به وجود آید و حداكثر تا دو سال بعد از وقوع حادثه بروز نماید و وضعیت دائم و قطعی داشته باشد.

سرمایه بیمه و یا غرامت بیمه: سرمایه بیمه و یا غرامت بیمه وجهی است که بیمه‌گر متعهد می‌گردد در صورت تحقق خطر یا خطرات مشمول بیمه طبق شرایط بیمه‌نامه به ذی‌نفع بپردازد.

 

بیمه حوادث اشخاص

بیمه حوادث اشخاص چه حوادثی را پوشش می دهد؟

در ‌‌بیمه حوادث اشخاص ، ‌بیمه‌گر با رعایت استثنائات و محدودیت‌های درج شده در ‌بیمه‌نامه، متعهد به جبران خسارت یا غرامت ناشی از موارد زیر ‌می‌باشد:

  • فوت ناشی از حوادث مختلف مانند خفگی، غرق شدن، برق‌گرفتگی و …
  • مسمویت غذایی و یا مسمومیت شیمیایی
  • صدمات بدنی ناشی از تاثیر اسید و یا هرگونه ماده خورنده دیگر
  • پیچیدگی یا پاره شدن عضلات و رگها
  • ابتلا به هاری، کزاز و سیاه زخم
  • نقص عضو و از كارافتادگی كامل و دائم ناشی از حادثه (كلی و جزئی)
  • هزينه‌های پزشكی ناشی از حادثه
  • دفاع مشروع ‌بیمه‌ شده
  • اقدام برای نجات اشخاص و اموال از خطر و حادثه.

 

در نهایت توجه داشته باشید که به جز نقص عضو، فوت و موارد اصلی تحت پوشش بیمه حوادث، خطراتی که به صورت توافقی در بیمه‌نامه ذکر شده‌اند تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرند. خسارات جانی ناشی از وقوع زلزله، آتش فشان، جنگ، آشوب، ورزش‌های رزمی، شکار و سوارکاری تحت پوشش این بیمه قرار خواهند گرفت. هزینه خسارات ناشی از فعالیت‌های خطرناکی مثل پرش با چتر نجات، هدایت کایت و وسایل پرواز بدون موتور، هدایت هلی کوپتر و مواردی از این قبیل با توافق کتبی طرفین توسط بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : مسئول پرداخت خسارت افت قیمت چه کسی است؟

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره ما سعی کردیم درمورد بیمه حوادث اشخاص صحبت کنیم و این که این بیمه چه حوادثی را تحت پوشش قرار میدهد را بررسی کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی دارید میتوانید از طریق مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات و مشکلات خود را از آن ها بپرسید.

 

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)