مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

پسندیدم 4
۱۲

چک یکی از مهم ترین اسناد تجاری رایج در کشور است که امروزه نقش مهمی را در اقتصاد هر کشوری ایجاد می کند و در ایران هم به عنوان پر استفاده ترین و شناخته شده ترین سند تجاری و ابزار پرداخت ، محسوب می شود .

نخستین بار در تاریخ ایران در قانون تجارت مصوب سال ۱۳۱۱ از چک سخن گفته شد و در سال ۱۳۳۱ قانون گذار با توجه به توسعه ی روز افزون چک در میان مردم ، برای نخستین بار قانون صدور چک مشتمل بر دوازده ماده و پنج تبصره را به تصویب رساند .

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

در نهایت امروزه قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۵۵ با اصلاحات سال های ۷۲ ، ۷۶ ، ۸۲ و ۹۷ با تغییراتی از نظر توسعه ی جنبه های کیفری چک و تشدید مجازات ها ، قبول قاعده ی تاخیر تادیه و پیش بینی سامانه های اطلاعاتی به تصویب رسیده و مورد عمل است .

ماده ی ۳۱۰ قانون تجارت در تعریف چک این طور بیان می کند که : « چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می نماید . »

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب ، مطالعه کنید : شرایط مطالبه ضمانت نامه های بانکی

 

 

بنابراین چک یک دستور پرداخت در قالب سند تجاری است که در آن سه طرف وجود دارد :

 

مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

۱)صادر کننده ی چک ، کسی که چک را صادر می کند .

۲) دارنده ی چک ، کسی که چک را دریافت می کند .

۳) شخصی که دستور پرداخت چک به آن داده می شود که معمولا بانک است .

باید توجه داشت که چک از اسناد عادی است که ماده ی ۲ قانون صدور چک مصوب ۱۳۹۷ برای آن اهمیت ویژه ای قائل شده و آن را در حکم اسناد لازم الاجرا قرار داده است .

اما یکی از نوآوری هایی که در قانون سال ۱۳۹۷ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۴۰۰ در خصوص چک ها تعیین شده است، ثبت چک در سامانه صیاد است که در مقالان قبل در خصوص آن به طور کامل توضیح دادیم. اما سوالی که در این مقاله از دادواره قصد پاسخگویی به آن را داریم این است که مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد چیست؟

 

مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

 

مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد

قانون جدید چک مشمول چک‌های بنفش رنگ جدید می‌شود که دارای عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» است. فرآیند تبادل چک های جدید با چک‌های قبلی متفاوت است، به گونه‌ای که صادرکننده باید مشخصات چک همچون تاریخ، مبلغ و هویت دریافت‌کننده و خود را در سامانه صیاد ثبت کند. گیرنده چک هرگز نباید چک ثبت نشده در سامانه صیاد را دریافت کند زیرا قابلیت نقد شوندگی ندارد، همچنین گیرنده چک هم باید به سامانه مربوطه مراجعه کند، استعلام بگیرد و اطلاعات درج شده بر چک و در سامانه صیاد را چک کند. به نظر می رسد که قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر چک های صیاد طرح جدید در سامانه صیاد ثبت نشود مشمول الزام ها و سازوکارهای مقرر در قانون صدور چک نمی شوند و صرفاً نقش یک سند مدنی دارد که نشان می دهد از شخصی طلب دارید.

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

قانون جدید چک به اجرای مقررات موجود در قانون مبارزه با پولشویی کمک و از جعل چک جلوگیری می‌کند.

در نهایت توجه داشته باشید که در حال حاضر چک‌های قبلی به روال گذشته پذیرش و پردازش می‌شوند اما چک‌های جدید در وجه حامل صادر نمی‌شوند و از طریق سامانه صیاد نقل و انتقال داده می‌شوند.

 

 

پرسش و پاسخ های عدم ثبت چک در سامانه صیاد :

 

 • از چه زمانی ثبت چک ها در صیاد اجباری شده است ؟

پاسخ:

از ابتدای سال ۱۴۰۰، ثبت چک های جدید در سامانه صیاد اجباری شده است. البته بانک مرکزی در آینده، چک های موجود شده را جمع آوری میکند و جایگزین چک های فعلی آن ها انچام میدهد و برای این کار زمان خیلی خوبی را به دارنده چک اختیار میدهد که برای کسی مشکلی به وجود نیاید
 •  وظیفه ثبت چک در سامانه صیاد با چه شخصی است؟

پاسخ:


صادرکننده چک، چک را در سامانه صیاد ثبت می‌کند. ذینفع چک نیز آن را تایید می‌کند
 •  ثبت اطلاعات چک چه مزایایی دارد؟

پاسخ:

۱- صدور چک بلامحل کم تر خواهد شد .

۲- اعتماد مردم به چک بیشتر می شود  و قطعا آمار چک‌های برگشتی و پرونده های حقوقی و کیفری مربوط به آن بسیار کاهش پیدا میکند .

۳- با اجرای قانون، اعتبار چک از نظر قانونی فقط مبتنی بر کاغذ نیست و با پیگیری مداوم و پشتیبانی و ثبت اطلاعات درج شده در چک در سیستم بانک مرکزی، از وقوع جرم هایی مثل جعل چک جلوگیری خواهد شد و نگرانی‌ها‌ در خصوص از بین رفتن کاغذ چک در مواردی از قبیل سیل، زلزله، سرقت چک و … کاهش پیدا می‌کند.

۴- اجازه ثبت چک جدید در سامانه صیاد برای دارندگان چک برگشتی وجود ندارد. قبلا اگر شخصی چک برگشتی داشت می توانست دسته چک خودش را تا برگ آخر استفاده کند اما با اجرای قانون جدید، صدور و ثبت چک جدید در سامانه صیاد برای کسانی که حتی یک فقره چک برگشتی داشته باشند، امکان‌پذیر نیست.

۵- زمان رسیدگی قضایی به چک برگشتی بسیار کوتاه‌تر می‌شود

۶- محدودیت های دارندگان چک برگشتی بیشتر می‌شود.

 

 • امکان اصلاح/ ویرایش اطلاعات توسط صادرکننده چک قبل از تایید/ عدم تایید ذینفع وجود دارد؟

پاسخ:

بله. با مراجعه به شعبه و با در دست داشتن لاشه چک می‌بایست نسبت به لغو ثبت چک اقدام کند.
به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

جمع بندی :

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل درمورد مجازات عدم ثبت چک در سامانه صیاد توضیح دهیم ، در این مورد اگر سوال و یا مسئله ای دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد با کارشناسان دادواره در ارتباط باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
 1. author
  سام
  ۱۴/۱۰/۰۰

  سلام من یک چک جدید صیادی گرفتم صادر کننده چک روش حامل نوشته ثبت هم نمی کنه چکاری میتونم انجام بدم تو رو خدا یه راحلی نشون بدین

  • author
   arefe barzegar
   ۲۲/۱۰/۰۰

   سلام وقت بخیر تا زمانی که چک در سامانه صیاد ثبت نشه هیچکاری نمیشه انجام داد٬ حتی امکان برگشت زدن چک هم وجود نداره. می تونید جهت اصلاح چک به صادرکننده مراجعه کنید.

   • author
    میلی
    ۳۰/۱۰/۰۰

    گوه تو این طرح بدون پایه و اساس

   • author
    وفادار اسفندیاری
    ۲۲/۱۱/۰۰

    واقعا مگه طرف نمیدونه که باید بره پیش صادر کننده چک !که شما بهش بگین بره یعنی اون عقلش نمیشکه که بره پیش صادر کننده چک با این قانون مزخرف التماس صادر کننده چک رو بکنه میتونستید در جواب حداقل بگیر بره شکایت کنه

  • author
   احمد
   ۱۳/۱۱/۰۰

   قانون فقط دست و بال کلاهبردارو باز کرده با این قوانین مسخره چک

 2. author
  غلامی
  ۲۴/۱۰/۰۰

  سلام‌.‌شخصی به من چکی داده که حاضر به ثبت کردن آن نیست و در واقع از این قانون جدید داره سو استفاده میکنه و میخواد کلاهبرداری کنه . چکار میتونم بکنم ؟؟؟

 3. author
  مریم
  ۲۵/۱۰/۰۰

  من چکی از فردی گرفتم که صادر کننده چک را ثبت نکرده و بدون ثبت به بنده داده الان چکار میشود کرد

 4. author
  علی رضا
  ۲۹/۱۰/۰۰

  سلام ، من یک برگ چک صیادی دریافت کردم که امکان بررسی آن وجود نداشت ، الان که سررسیدچک رسیده صادر کننده چک از ثبت آن در سامانه خودداری میکنه ، چه باید انجام بدهم .

 5. author
  لیلااحمدیان
  ۵/۱۱/۰۰

  سلام متاسفانه صاحب مغازه من جهت پرداخت مبلغ رهن یه چک قبت نشده به من دادن من هم از قانون چک صیاد بی اطلاع بودم الان متوجه شدم که ثبت نشده ایشون ۱۵ میلیون چک برگشتی دارن نمی تونن ثبت کنن از بی اطلاع بودن من سوء استفاده شده یعنی من هیچ شکایتی هم ازش نمی تونم بکنم ؟ لطفا راهنمایی کنید

 6. author
  وفادار اسفندیاری
  ۲۲/۱۱/۰۰

  سلام .با وضعیت چک های جدید خوش بحال صادر کننده چک شده همیشه که آدم رو درو نیست با طرف صادر کننده چک که مجبور کتی ثبت کنه از طرف طلب داری میگه چک رو مثلا واست پست کردم و در اسرع وقت واست ثبت میکنم و اینکه منی که طلب کار هستم با خودم میگم اشکال نداره بذا حداقل چک رو بفرسته دیگه ثبتش میکنه حالا طرف با اطلاع از اینکه میدونه وضعیت چک های جدید چطور هستش و ثبت نمیکنه مقصر میشه طرف طلب کار که چرا چک رو گرفته والا این چه قانونی آخه خدا وکیلی من از یه شرکت یه دستگاه خریدم قرار داد بستیم ولی شرکت کلاه بردار از کار در اومد دستگاه نداد و به هزار بدبختی تونستم فقط ازشون چک بگیرم حالا چک رو ثبت نمیکنه باید چکار کنم آیا من مقصرم واقعا

 7. author
  وفادار اسفندیاری
  ۲۲/۱۱/۰۰

  واقعا مگه طرف نمیدونه که باید بره پیش صادر کننده چک !که شما بهش بگین بره یعنی اون عقلش نمیشکه که بره پیش صادر کننده چک با این قانون مزخرف التماس صادر کننده چک رو بکنه میتونستید در جواب حداقل بگیر بره شکایت کنه

 8. author
  کیان
  ۱۹/۰۲/۰۱

  اگر کسی چک داشته باشه و ثبت نشده باشه .با شکایت به مراجع قانونی .صادر کننده چک به هیچ عنوان .دیگه نمیتونه چکی صادر کنه.و بقیه چک هاش غیرقابل استفاده میشه .و نه میتونه برایه بچه‌اش حساب باز کنه .و قانون هم خیلی سریع تر با فرد صادر کننده برخورد میکنه .

جای تبلیغات شما اینجاست:)