وجه التزام چیست؟

وجه التزام چیست؟

وجه التزام چیست؟

پسندیدم 0
۰

ممکن است تا کنون هنگام انعقاد قرارداد برای خودتان و یا حتی در قرارداد های دیگران عبارت وجه التزام به گوشتان خورده باشد اما معنای دقیق آن را از نظر حقوقی ندانید. در این مقاله از دادواره به بررسی مفهوم وجه التزام می پردازیم و نکات مرتبط با آن را در قرارداد ها بیان می کنیم.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : اجرت المثل چیست؟

 

وجه التزام چیست

دسترسی آسان به سرفصل ها

وجه التزام چیست؟

به طور کلی هر گاه دو چند نفر با یکدیگر قراردادی را منعقد می کنند مفاد قرارداد میان آن ها لازم الاجراست و باید به بندهای آن پایبند باشند. حال اگر یکی از طرفین قرارداد در موعد مشخص شده به تعهد خود عمل نکند، باید مبلغی را به عنوان خسارت به طرف مقابل بپردازد که این مبلغ در اصطلاح حقوقی وجه التزام نام دارد.

در واقع وجه التزام، مبلغ مشخصی است که طرفین در زمان انعقاد قرارداد به عنوان جریمه تاخیر در انجام تعهد یا انجام ندادن تعهداتشان درنظر می گیرند.

مبلغ وجه التزام معمولا به صورت روزانه تعیین می‌شود. یعنی طرفین توافق می‌کنند که اگر یکی از آن‌ها به عهد خود وفا نکرد بابت هر روزی که تعهد خود را انجام نداده به طور مثال مبلغ ۲۰۰ هزار تومان باید به دیگری بپردازد.

در ماده ی ۲۳۰ قانون مدنی به وجه التزام اشاره شده است. این ماده اینطور بیان می کند:« اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف متخلف مبلغی به عنوان خسارت تادیه نماید حاکم نمی‌تواند او را به بیشتر یا‌ کمتر از آن چه که ملزم شده است محکوم کند.» در نتیجه در خصوص میزان خسارت در قرارداد ، مطابق ماده ی ۲۳۰ قانون مدنی آن مبلغی که طرفین هنگام انعقاد قرارداد برآن توافق کرده اند معتبر بوده و دادگاه نمی تواند به میزانی کمتر یا بیشتر از آن حکم دهد . این خسارت می تواند روزانه یا ماهانه و یا ثابت متناسب به نظر طرفین محاسبه شود.

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : خسارت تاخیر تادیه چیست چطور میتوان آن را مطالبه کرد و تفاوتش با وجه التزام چیست

 

در نهایت می توان گفت در صورت تخلف شخص از تعهد قراردادی خود ، نوعی رابطه ی بدهکاری و طلبکاری با موضوع جبران خسارت ایجاد می شود که شخص متعهد را بدهکار و شخص زیان دیده طلبکار محسوب می شود . اما تخلف از تعهد قراردادی در دو حالت ممکن است واقع شود:

۱) در صورتی که پس از تخلف متعهد ، انجام تعهد غیر ممکن شود و مبلغ خسارت نیز به زیان دیده پرداخت شود ، در اینجا پرداخت خسارت به نحوی بدل از انجام تعهد خواهد بود . مثلا اگر شخصی برای شب عروسی خود بخواهد ماشینی را اجاره کند و موجر در اجاره ی آن تاخیر کند ، چون هم زمانی تحویل ماشین با شب عروسی حائز اهمیت بوده ، دیپر امکان انجام تعهد نیست و شخص فقط خسارت را می پردازد.

 

به مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

کارشناسان حقوقی دادواره آماده پاسخگویی به شما هستند.

اینجا کلیک کنید!

 

۲) اگر پس از تعهد شخص به انجام مفاد قرارداد همچنان امکان انجام تعهد وجود داشته باشد و فقط زمان انجام آن به تاخیر افتاده باشد ، در این صورت ذی نفع می تواند علاوه بر درخواست انجام تعهد قراردادی ، خسارت ناشی از تاخیر را هم مطالبه کند.

جمع بندی

در این مقاله از دادواره با بیان ماده ی ۲۳۰ قانون مدنی، به بررسی مفهوم وجه التزام و نقش آن در قراردادها پرداختیم.در این زمینه اگر مشکل و یا مسئله ای دارید میتوانید روی خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی انلاین دادواره حساب باز کنید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)