وام ودیعه مسکن چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

وام ودیعه مسکن چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

وام ودیعه مسکن چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

پسندیدم 0
۰

وام ودیعه مسکن، طرحی است که برای کمک به مستاجران در تامین تمام یا قسمتی از هزینه های ودیعه(اجاره) واحد های مسکونی به صورت وام به آن ها پرداخت میشود. این وام در جهت تسهیل تامین هزینه اجاره مسکن اشخاص کم درآمد است. متقاضیان می توانند برای بهره مندی از وام ودیعه به سایت اقدام ملی مسکن که در ادامه به آن اشاره می کنیم مراجعه و ثبت نام نمایند. در این مقاله از دادواره قصد داریم به بررسی جزئیات و مبلغ وام ودیعه مسکن بپردازیم.

طرح تسهیلات کمک ودیعه برای کمک به مستاجرین در پرداخت هزینه های مربوط به اجاره مسکن از طرف وزرارت راه و شهرسازی ایجاد شده است که متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت سامانه جامع اقدام ملی مسکن ، برای دریافت آن ثبت نام کنند

 

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : سامانه عدل ایران چیست؟

 

وام ودیعه مسکن

 

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن را وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران کم برخوردار ایجاد کرده است. منابع که برای این وام در نظر گرفته شده است بسیار محدود است و فقط ۲۰ میلیارد تومان است. این یعنی تمام مستاجران کشور را نمی تواند تامین کند، و فقط افراد کم درآمد میتوانند از آن استفاده کنند. مبلغ تعیین شده برای این وام با توجه به شهر محل زندگی هر شخص متفاوت بوده و به شرح زیر است:

  • وام ۵۰ میلیون تومانی: مخصوص تهرانی‌ها
  • وام ۳۰ میلیون تومانی: مخصوص ساکنان کلانشهرها (مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه)
  • وام ۱۵ میلیون تومانی: مخصوص ساکنان بقیه شهرهای کشور

این وام به دو صورت می تواند پرداخت شود، در یک روش این وام به حساب مالک واحد مسکونی واریز میشود و مستاجران باید کارمز آن را در طی یکسال پرداخت کنند. در روش دیگر این وام در به خود مستاجر پرداخت می شود و آن ها موظف هستند اقساد آن را به صورتی که مشخص می شود پرداخت کنند.

طبق اعلامیه بانک مرکزی، کارمزد وام ودیعه مسکن برای مستاجران ۱۳ درصد است. متقاضیان باید بر اساس همین سود ۱۳ درصد طی ۱۲ قسط این سود را به بانک مرکزی پرداخت کنند. همچنین باید اصل مبلع وام را در پایان مدت زمان قراردادشان با صاحبخانه به حساب بانک مرکزی واریز کنند.

  • مستاجران تهرانی برای وام ۵۰ میلیونی باید ماهیانه ۵۴۲۰۰۰ تومان پرداخت کنند.
  • مستاجران کلانشهرها برای وام ۳۰ میلیون باید ماهیانه۳۲۵۰۰۰ تومان پرداخت کنند.
  • مستاجران کلانشهرها برای وام ۱۵ میلیون باید ماهیانه۱۶۲۰۰۰ تومان پرداخت کنند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم دو روش برای دریافت وام وجود دارد، درصورتی که طبق روش دوم این وام ودیعه به صورت کامل به حساب مستاجر واریز شود، طبق اعلامیه بانک مرکزی متقاضیانی که طبق نظر وزارت راه و شهرسازی، واجد دریافت این وام هستند، درصورت خواست خود می توانند این اقساط را به صورت ۳۰ ماهه یا همان ۲سال ونیم و به همراه سود ۱۲ درصدی به بانک پرداخت کنند.

  • مستاجران تهرانی برای وام ۵۰ میلیونی باید ماهیانه ۹۴۰۰۰۰ تومان پرداخت کنند.
  • مستاجران تهرانی برای وام ۳۰ میلیونی باید ماهیانه ۱۱۶۰۰۰ تومان پرداخت کنند.
  • مستاجران تهرانی برای وام ۱۵ میلیونی باید ماهیانه ۵۸۰۰۰۰ تومان پرداخت کنند.

 

وام ودیعه مسکن

 

 

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : سامانه نوبت دهی تعویض پلاک

 

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰

دولت سامانه های مختلفی را در رابطه با املاک طی این چند سال راه اندازی کرده است. دربعضی از سامانه های املاک و اسکان ثبت نام الزامی می باشد اما در برخی این ثبت نام اختیاری است مثل سامانه وام ودیعه و سامانه نهضت مسکن. مستاجران محترم برای اطلاع از اینکه آیا واجد شرایط دریافت وام ودیعه هستند یا نه باید شرایط اعلام شده در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن به آدرس اینترنتی tem.mrud.ir را مطالعه کنند.

از دیگر خدمات این سامانه اعلام شرایط لازم برای ثبت نام مسکن اولی ها می باشد. طبق اعلام این سامانه شرایط ثب نام وام ودیعه مسکن به شرح زیر است:

۱-شخص متقاضی باید متاهل و یا سرپرست خانواده باشد تا تسهیلات اجاره خانه را دریافت کند.

۲-متقاضی باید اجاره نامه ای که ارائه می دهد به صورت رسمی تنظیم شده باشد و یا در سامانه ایران املاک به صورت ثبت شده باشد و کد رهگیری به آن تعلق بگیرد.

۳- تاریخ اجاره نامه باید حداکثر تا پایان ماه اعلامی در سایت ذکر شده باشد.

درصورتی که مستاجران ثبت نام کرده در سامانه وام ودیعه مسکن، طبق اعلام سامانه واجد شرایط باشند، برای دریافت وام اجاره خانه به بانک معرفی می شوند. متقاضی می بایست طی مدت اعلام شده دو هفته ای از زمان معرفی به بانک، مدارک مورد نیاز خود را به بانک ارائه کند. همچنین ضامن های مدنظر را نیز معرفی و مشخص کند زیرا در غر این صورت درخواست شخص فسخ می شود.

 

جمع بندی :

در این مقاله از دادواره سعی کردیم به طور کامل درمورد وام ودیعه مسکن و شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ صحبت کنیم ، در این زمینه اگر سوال و یا مشکلی داشتید میتوانید با کارشناسان دادواره از طریق خدمات مشاوره حقوقی در مشهد در ارتباط باشید .

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)