روش های سرقت از کارت بانکی

روش های سرقت از کارت بانکی

روش های سرقت از کارت بانکی

پسندیدم 0
۰

مدت هاست که کارت های بانکی جایگزین پول نقد در داد و ستدهای میان مردم شده اند ، گسترش استفاده از این کارت ها باعث شده که جرایمی مثل سرقت یا کلاهبرداری از طریق کارت ها و یا دستگاه عابر بانک نیز رواج پیدا کند .

سارقین کارت های بانکی از شگردهایی استفاده می کنند که در صورت اطلاع اشخاص کمتر در دادم آنها می افتند ، در این مقاله با ما همراه باشید تا روش های سرقت از کارت بانکی و راه های مقابله با آن را بررسی کنیم . در پایان اگر سوال و یا مسئله ای باقی مانده بود میتوانید در بخش نظرات آن را برایمان بازگو کنید و یا این که میتوانید با وکلای دادواره در راستای خدمات مشاوره حقوقی تلفنی در مشهد ارتباط داشته باشید.

روش های سرقت از کارت بانکی :

۱) ساده ترین راه استفاده ی سارقین و کلاهبرداران ، استفاده از کارت شماست . بنابراین به هیچ عنوان کارت خود یا اطلاعات و یا رمز آن را در اختیار اشخاص غریبه قرار ندهید . علاوه بر این از نگهداری رمز همراه با کارت بانکی خودداری کنید که در صورت مفقود یا ربوده شدن کارت دسترسی به حساب شما ساده نباشد .

۲) یکی از ترفندهای سارقین کارت های بانکی ، استفاده از کارت های تعویضی است . به این صورت که با بهانه هایی مثل کمک به شخص صاحب حساب ، به جای او در صف خودپرداز قرار گرفته و در زمان مناسب ، کارت آن ها را با کارت دیگری تعویض می کند و پس از وارد کردن چندین باره رمز ، با بیان اینکه رمز اشتباه بوده و دستگاه خودپرداز کارت را خورده از صاحب حساب درخواست می کند که به داخل بانک رفته و کارت خود را از متصدی دریافت کند ، و سپس از فرصت استفاده کرده و با کارت صاحب حساب فرار می کند . بنابراین به هیچ عنوان به پیشنهاد کسانی که در صف عابربانک قصد کمک به شما را دارند توجه نکنید .

روش های سرقت از کارت بانکی

روش های سرقت از کارت بانکی

۳) یکی دیگر از شگردهای سارقین ، استفاده از پیامک ها یا تماس هایی است که در آن با عنوان « شما برنده ی ما شدید » از شما می خواهند بر روی لینک ارسالی کلیک کرده و یا درخواست مراجعه به عابر بانک یا ارسال اطلاعات کارتتان را دارند . به چنین تماس ها و پیامک هایی اعتنا نکنید .

۴) استفاده از چسب قطره ای و ضبط کارت افراد یکی دیگر از شیوه های سرقت از کارت بانکی است ، هنگام استفاده از خود پرداز های بانکی دقت کنید قطعه ای مشکوک به آن نچسبیده باشد و یا اگر به هر دلیل کارت شما در دستگاه باقی ماند، ابتدا مطمئن شوید به داخل دستگاه رفته و جایی در بین مسیر در قسمت ورودی کارت خوان گیر نکرده باشد .

۵) یکی دیگر از روش های سارقین و کلاهبرداران کارت های بانکی ، دستکاری عابربانک هاست . به این صورت که با نصب قطعات کوچکی در محل ورودی دستگاه خودپرداز اقدام به کپی برداری از کارت های اشخاص کرده و یا با نصب قطعه های سخت افزاری برروی صفحه کلید دستگاه اقدام به سرقت رمز عبور کارت اشخاص می کنند .

پیشنهاد میکنیم مقاله سرقت و انواع ان – مجازات سرقت را مطالعه کنید

اقداماتی که در زمان مفقودی یا سرقت کارت باید انجام دهبم :

۱) به محض اطلاع از مفقود شدن یا به سرقت رفتن کارت بانکی خود، به بستن آن اقدام کنید . ( برای بستن حساب کارت بانکی داشتن رمز دوم الزامی است . )

۲) روش‌های متعدد بستن کارت به این ترتیب است : مراجعه به پایگاه اینترنتی بانک صادر کننده کارت، تلفنبانک، همراه بانک، خودپرداز، مراجعه به شعب بانک صادرکننده کارت و تماس با میز امداد بانک صادرکننده کارت .

۳) در صورت وقوع سرقت به کلانتری رفته و اقدام به ثبت شکایت از سارقین کنید ، سعی کنید مشخصات سارق یا سارقان به خاطر بیاورید که پلیس را در پیدا کردن آنان کمک کند. بعد از ثبت شکایت ، پرونده وارد دادسرا می‌شود و اگر در آینده نیز سارق دستگیر شود، ملزم به برگرداندن مال شما خواهد بود .

 

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)