انواع خیانت در امانت در قانون

انواع خیانت در امانت در قانون

انواع خیانت در امانت در قانون

پسندیدم 0
۰

خیانت در امانت یکی از انواع جرایم علیه اموال و مالکیت در قوانین کیفری ایران است. نکته حائز اهمیت در خصوص این جرم این است که خیانت در امانت کیفری با خیانت در امانت قراردادی و شرعی تفاوت دارد. به این معنا که زمانی عمل خیانت در امانت جنبه کیفری پیدا کرده و قابل شکایت و پیگیری از طریق دادگاه های کیفری می شود که یکی از موارد مورد نظر قانون گذار را در بر داشته باشد. در این مقاله از دادواره قصد بررسی مفهوم خیانت در امانت و عناصر آن را داریم.

پیشنهاد میکنیم قبل از خواندن ادامه مطلب مطالعه کنید : دیه نخاع قطع شده و ستون فقرات شکسته شده چگونه محاسبه می شود؟

دسترسی آسان به سرفصل ها

خیانت در امانت:

ماده ی ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی( بخش تعزیرات) در بیان جرم انگاری این عمل اینطور بیان می کند:« هر گاه اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته‌هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی‌اجرت، به کسی داده شده و بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور، مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

بنابراین به موجب این ماده خیانت در امانت به وسیله انجام یکی از چهار فعل مثبت استعمال، تصحاب، تلف یا مفقود نمودن مال مورد امانت اتفاق می افتد که هر یک از این موارد عبارتند از:

۱) استعمال نمودن: منظور از استعمال، مصرف کردن یا مورد استفاده قراردادن مال مورد امانت است. بنابراین هرگونه استفاده ی ناروای مال مورد امانت، در صورتی که با سوئنیت همراه باشد موجب تحقق جرم خیانت در امانت می شود.

خیانت در امانت

۲) اتلاف کردن: منظور تلف کردن مال مورد امانت، نابود کردن یا از بین بردن آن به هر وسیله ممکن( از قبیل آتش زدن، شکستن، پاره کردن و …) است. علاوه بر این بنظر می رسد تلف کردن با ترک فعل هم صورت می گیرد، مثل اینکه امین عمدا از دادن غذا به حیوان امانتی خودداری کرده و موجب تلف شدن آن گردد.

۳) مفقود کردن: امین ممکن است بدون اینکه مال امانتی را تلف کند با سوئنیت موجب شود که دستیابی به آن برای مالک عملا غیر ممکن شود، مثل اینکه انگشتر مورد امانت را به داخل دریا پرتاب کرده و یا در وسط بیابان رها نماید. در اینجا، علیرغم موجود بودن عین مال امانتی، دسترسی به آن برای مالک مقدور نمی باشد.

۴) تصاحب: منظور از تصاحب، برخورد مالکانه کردن با مال می باشد. یعنی اینکه کسی مال دیگری را از آن خود دانسته و با آن برخوردی کند که معمولا مالک حق چنان برخوردی را با مال دارد. مثل اینکه مال را به فروش رسانده، یا به گرو بذارد و یا از استرداد آن خودداری نماید.

در نهایت توجه داشته باشید که دو شرط برای تحقق جرم خیانت در امانت وجود دارد:

۱- موضوع جرم باید عین مال یا وسیله تحصیل مال باشد.

۲- مال به امین به یکی از طرق قانونی با شرط استرداد یا به مصرف معین رساندن، سپرده شده باشد.

پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید : بررسی ارتکاب کلاهبرداری در برخی کشورهای جهان

جمع بندی:

در این مقاله با بررسی مفهوم خیانت در امانت، چهارعملی را که موجب تحقق آن می شود یعنی استعمال نمودن، تلف کردن، مفقود و تصاحب نمودن را بیان کردیم.در این زمینه اگر سوالی از ما دارید میتوانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در مشهد دادواره با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از کارشناسان مربوطه بپرسید.

نظرات خود را بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران دادواره
شما میتوانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و نسبت به نظرات دیگران نظرات و بازخورد خود را بنویسید.
جای تبلیغات شما اینجاست:)